Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσφορά εργασίας με ερωτηματικά


lefakos

Recommended Posts

Καλησπέρα,

είμαι νέος αρχιτέκτονας και θα ήθελα λίγο 'τα φώτα σας' ...

άρχισα να ψάχνω για δουλειά(για αρχ. γραφείο ή τεχν. εταιρεία) το Σεπτέμβρη και αν εξαιρέσω κάτι μικρο-συνεργασίες και μερικές συνεντεύξεις, ακόμα στο ψάξιμο είμαι...

 

Μιλώντας χθες με κάποιο έμπιστο συγγενικό πρόσωπο μου είπε ότι έχει κάποιο γνωστό του που ψάχνει για αρχιτέκτονα και μου άφησε ένα τηλέφωνο για επικοινωνήσω μαζί του.

Σήμερα μίλησα μαζί του,αρχιτέκτονας ήταν και αυτός,φιλικότατος κτλ αλλά μου είπε ότι ψάχνει για κάποιον που ναι μεν θα κάνει την δουλεία του αρχιτέκτονα

 

αλλά περισσότερο τον ενδιαφέρει να βάζει την σφραγίδα του και την υπογραφή του σε μελέτες - επιβλέψεις...

 

μην έχοντας ιδιαίτερη εμπειρία , ομολογώ ότι κάτι τέτοιο δεν μου ακούστηκε ιδιαίτερα ευχάριστο ...

 

 

θα βρεθούμε γύρω στις 10 του μήνα και από κοντά (τώρα είναι εκτός Αθηνών)

 

τι πρέπει να προσέξω ? τι κίνδυνοι παραμονεύουν ?

πως πρέπει να πράξω ?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

υπογραφή = ευθύνη

για πάντα

 

1ον ποτέ στατικά

2ον αυτός θέλει να ξεφορτωθεί εισόδημα, δηλ δε θα παίρνεις όλη την αμοιβή όμως θα φορολογείσαι όλο το ποσό

3ον μπορει να μην είναι καν μηχανικός, τσέκαρέ τον στη λίστα του ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

myri σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,

στο μητρώα του ΤΕΕ δεν είχα κοιτάξει, κοίταξα τώρα και ναι,δεν τον έχει σαν αρχιτέκτονα αλλά σαν τοπογράφο... βέβαια η ξαδέρφη μου που μου τον σύστησε μου το είπε ότι είχε ξεκινήσει σαν τοπογράφος και μετά πήγε έξω και σπούδασε αρχιτέκτονας... παίζει στο site του TEE να μην έχει γίνει update στην ειδικότητα ?

 

αυτό με την ευθύνη το καταλαβαίνω και αυτό είναι που φοβάμαι ...

εννοείται ότι ο τύπος θέλει να ξεφορτωθεί εισόδημα (μου το είπε και έμμεσα άλλωστε)...

 

 

να το αφήσω καλύτερα ?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα της υπογραφής είναι ένα πολύ σοβαρό ζήτημα. Μου έχει τύχει να ψάχνει κάποιος (εργοδηγός) για μηχανικό μόνο για υπογραφή. Παρόλο που όλες οι συστάσεις έλεγαν ότι είναι πολύ καλός στην δουλειά του κλπ εγώ δεν μπόρεσα να εμπιστευτώ να βάζω την υπογραφή μου...

 

Έχεις τρομερή ευθύνη. Μην θεωρείς ότι δεν θα συμβεί κάτι κακό... Αυτά συμβαίνουν κάθε μέρα...

Π.χ. ατύχημα στην οικοδομή (όπου έχεις υπογράψει ως επιβλέποντας)

Αντιπρότεινε του με κάποιο εύλογο κόστος να συμμετέχεις στην εκπόνηση των μελετών αλλά και στην επίβλεψη!

Link to comment
Share on other sites

βέβαια η ξαδέρφη μου που μου τον σύστησε μου το είπε ότι είχε ξεκινήσει σαν τοπογράφος και μετά πήγε έξω και σπούδασε αρχιτέκτονας... παίζει στο site του TEE να μην έχει γίνει update στην ειδικότητα ?

 

Όχι δεν παίζει. Πολύ απλά ο τύπος δεν αποκλείεται να πήγε έξω να σπουδάσει και αρχιτέκτονας, πλην όμως δεν πέρασε ποτέ ΔΙΚΑΤΣΑ και δε μπόρεσε να γραφτεί στο ΤΕΕ και σαν αρχιτέκτονας. Για αυτό και ψάχνει για υπογραφή (όχι τόσο για το εισόδημα που αναφέρθηκε). Χωρίς αυτό να παίζει τόσο ρόλο, θα σου έλεγα να μείνεις μακριά από τέτοιου είδους "συνεργασίες". Άσε που πλέον με το έσοδα-έξοδα, το "κατιτίς" που τάζουν κάτι τέτοιοι για την υπογραφή σου, θα πρέπει να είναι τόσο μεγάλο που δε θα τον συμφέρει. Τελειώσαν αυτά.-

Link to comment
Share on other sites

...τι κίνδυνοι παραμονεύουν ?

 

Παραμονεύουν όλοι οι κίνδυνοι. Οτιδήποτε κι αν πάει στραβά, εκτεθειμένος θα είσαι εσύ. Αν κάτι πάει πολύ στραβά, ο φίλος θα σε "αδειάσει" και θα "την κάνει" με το παραδάκι. Εσύ θα μείνεις να κοιτάς τις υπογραφές σου και το άδειο πορτοφόλι.

 

Τώρα, άσχετα με όλα αυτά, βρες μια δουλειά που θα σε θέλουνε για αυτό που κάνεις και για τις ικανότητές σου. Είναι δύσκολοι καιροί, οπότε ένας λόγος παραπάνω να κυνηγήσεις κάτι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΤΕ στατικά, ούτε μελέτη, ούτε επίβλεψη.

Αρχιτεκτονικά μόνο μελέτη, και μόνον αν έχεις απόλυτη ανάγκη το εισόδημα.

Link to comment
Share on other sites

να το αφήσω καλύτερα ?

κάνε μια διερευνητική συνάντηση

δεν χρειάζεται να κλέινεις πόρτες

 

πες του πως εσένα σε ενδιαφέρει να κάνεις αριτεκτονικές μελέτες

και παρουσιάσεις

 

άμα αρχίσει το θέμα για υπογραφές πες του πως φοβάσαι και δεν μπορείς σε αυτή τη φάση να αναλάβεις ευθύνες που δεν κατέχεις, είναι και το θέμα της φορολογίας, στατικά και επιβλέψεις αποκλέιονται κλπ

 

άμα επιμένει, πες του πως χαρικες και αμα σε χρειάζεται για καμμιά μελέτη να σε πάρει τηλ

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτό θα κάνω!

 

(αν και δεν πιστεύω να έχουμε 'happy end' γιατί δεν τον ενδιέφερε ούτε να δει βιογραφικό, ακαδημαϊκά και μη project κτλ, οπότε... )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.