Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έναρξη επαγγέλματος


Recommended Posts

Στην περίπτωση της υπεύθυνης δήλωσης απλά μου γράφει οτι μου παραχώρει τμήμα της οικίας για επ.στέγη και το προσκομίζω στην ΔΟΥ ή θέλει να έχω και κάποιο αποδεικτικό που να πιστοποιεί οτι το σπίτι είναι δικό του; Ευχαριστώ!

────────────────────────────

Να αποφεύγετε τις άσκοπες παραθέσεις μηνυμάτων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 160
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στη ΔΟΥ προσκομίζεις το μισθωτήριο στο οποίο θα αναγράφεται " το παρόν θα χρησιμοποιηθεί και ως επαγγελματική στέγη". Τίποτα άλλο

Link to comment
Share on other sites

To σπίτι είναι ενοικιασμένο εδώ και χρόνια, οπότε δεν αναγράφεται τίποτα στο μισθωτήριο,άρα χρειάζεται υπεύθυνη δήλωση εφόσον γίνεται τώρα έναρξη επαγγέλματος.Γι'αυτό ρωτάω τι πρέπει να γράφει η δήλωση.

 

────────────────────────────

Να αποφεύγετε τις άσκοπες παραθέσεις μηνυμάτων.

Link to comment
Share on other sites

sonick, την κατοικία σου θέλεις να δηλώσεις σαν επαγγελματική στέγη.

Εσύ δηλαδή παραχωρείς στον εαυτό σου κάποιο χώρο για επαγγελματική στέγη, αρκεί ο ιδιοκτήτης να σου το επιτρέπει.

Για ρώτα εφορία τι ακριβώς θέλουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλημέρα...

Είμαι νέος Αρχιτέκτονας Μηχανικός και θέλω να κάνω έναρξη. Γνωρίζετε τι δικαιολογητικά απαιτούνται?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Χρειάζομαι την βοήθεια σας.

 

Τα δεδομένα είναι τα εξής :

 

Μένω σε 5όροφη πολυκατοικία (ιδιοκτησίας μου το διαμέρισμα του 5ου).

Αγόρασα πρόσφατα χώρο 50 τ.μ στο υπόγειο της πολυκατοικίας.

Το συμβόλαιο του υπόγειου χώρου αναφέρει ότι : είναι αποθήκη,αυτοτελής και ανεξάρτητη, διαιρεμένη και διακεκριμένη οριζόντια ιδιοκτησία, έχει ποσοστό συνιδιοκτησίας εξ'αδιαιρέτου στο οικόπεδο 8 χιλιοστά.

Εγώ θέλω να το χρησιμοποιήσω για γραφείο, να το δηλώσω σαν έδρα μου δηλ στην εφορία για έναρξη επαγγέλματος μηχανικού.

Μπορώ;;

Αν ναι, χρειάζεται να κάνω κάποια νομική αλλαγή;;

Αν όχι, γιατί;;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Οι αποθήκες δεν είναι χώροι κύριας χρήσης, οπότε με την υφιστάμενη κατάσταση του χώρου δεν μπορεί αυτός να δηλωθεί ως έδρα επιχείρησης. Θα πρέπει λοιπόν πρώτα να μετατραπεί σε χώρο κύριας χρήσης αν ικανοποιούνται όλα τα κριτήρια για κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Και η μετατροπή αυτή πως γίνεται;Μέσω πολεοδομίας και διαδικασία αλλαγής χρήσης που γίνεται αυτή την περίοδο με τις τακτοποιήσεις;;;Ή έχει να κάνει με την Δ.Ο.Υ αποκλειστικά;;

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει υπόλοιπο συντελεστή δόμησης τότε πρέπει να εκδοθεί οικοδομική άδεια. Αν δεν υπάρχει τότε η τακτοποίηση είναι μονόδρομος. Σε κάθε περίπτωση θα τρέξεις στην Πολεοδομία. Η Εφορία δεν έχει καμιά δουλειά με αυτά. Της αρκεί να αποδεικνύεται ότι είναι χώρος κύριας χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

στην έναρξη , στην θεώρηση βιβλίων και στοιχείων χρειάζεται χαρτί από το ικα ή αρκεί υπεύθυνη δήλωση;

αν είσαι και μέλος κάποιας οε αλλάζει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.