Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχέδια οπλισμών στατικής μελέτης για πολεοδομία


 

Recommended Posts

Συμφωνώ με τον προηγούμενο μην βάλεις αξονικές .Επέλεξε μία άκρη και βάλε συντεταγμένες ή διαστάσεις.Αλλιώς προβλέπεταιμμεγάλο μπέρδεμα στο γιαπί.

 

(απορία...το πρόγραμμα δεν στα κάνει αυτόματα όλα αυτα?)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

φυσικά όχι αξονικές, αλλά ή σχετικές αποστάσεις ή αξονικές, από το σταθερό σημείο κάθε υποστυλώματος

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βάζω αποστάσεις από κολόνα σε κολόνα ( στην περασιά των δοκών), απο σπάσιμο σε σπάσιμο και μία ολική - αφενός βοηθάει τον μάστορα και αφετέρου είναι καλλίτερα να μετράει μικρές αποστάσεις παρά μεγάλες (μικρότερο σφάλμα) και δευτερο να μην τον βάζω να κάνει προσθαφαιρέσεις με ντάλα ήλιο και κάνει κάνα λάθος

 

Όσο για την αρχική ερώτηση ...υπάρχει έγγραφο προς πολεοδομίες με Αριθμ πρωτ. 82070/22-12-1989 όπου αναφέρει τις προδιαγραφές των μελετών (και για τα στατικά).

μία από αυτές τις μέρες θα το σκανάρω και θα το ανεβάσω ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βάζω αποστάσεις από κολόνα σε κολόνα ( στην περασιά των δοκών), απο σπάσιμο σε σπάσιμο και μία ολική - αφενός βοηθάει τον μάστορα και αφετέρου είναι καλλίτερα να μετράει μικρές αποστάσεις παρά μεγάλες (μικρότερο σφάλμα) και δευτερο να μην τον βάζω να κάνει προσθαφαιρέσεις με ντάλα ήλιο και κάνει κάνα λάθος

 

Εδώ έχω μια ένσταση.

Και εγώ ακολουθώ την λογική των "αξονικών" στα σταθερά σημεία των στύλων αλλά όταν κάνω χάραξη, πάω με την εκάστοτε απόσταση από την αρχή των αξίονων, διότι έτσι το λάθος παραμένει πάντα το ίδιο, ενώ στις τμηματικές (από στύλο σε στύλο) το λάθος μεγαλώνει.

Link to comment
Share on other sites

ΠΔ της 8/13.71993 (ΦΕΚ 795 Δ΄) τροπος εκδοσης οικοδομικων αδειων ελεγχος των ανεγειρομενων οικοδομων( προδιαγραφες) αν δεν κανω λαθος εχει και τα σχεδια μαζι. σε οποια πολεοδομια και να το ζητησετε το εχουν.

Link to comment
Share on other sites

Οι λεπτομέρειες των στύλων/τοιχωμάτων μπορεί να είναι σε ξεχωριστό σχέδιο και όχι σε κάθε ξυλότυπο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Και εγώ ακολουθώ την λογική των "αξονικών" στα σταθερά σημεία των στύλων

 

υπαρχει ευκολος τροπος να γινει αυτο με το fespa?

εχω βρει ενα τροπο αλλα θελει πολυ πατεντα και κοπο και διορθωσεις μετα...

 

:roll: :???:

Link to comment
Share on other sites

sundance , η δυνατοτητα που παρεχει το fespa ειναι να επιλεξεις στις διαστασεις την παραμετρο "Απο αρχης". Κι αν θες να ενεργοποιησεις και τους οδηγους διαστασεων για να φαινεται που παει η καθε μια.

 

Εμενα παντως με ενοχλουν οι πολλαπλες διαστασεις που προκυπτουν και δεν το χρησιμοποιω.

 

Γενικοτερα , συμφωνω με αυτο περι σφαλματος που λεει ο erling για τις τμηματικες διαστασεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.