Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορά ΜΜ και ΜΠΔ


Mpampiskal

Recommended Posts

Αν μιλάτε για Ηλεκτρονικούς Μηχανικούς & Μηχανικούς Υπολογιστών μια ματιά στο πρόγραμμα σπουδών τους δεν βλάπτει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 251
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν μιλάτε για Ηλεκτρονικούς Μηχανικούς & Μηχανικούς Υπολογιστών μια ματιά στο πρόγραμμα σπουδών τους δεν βλάπτει.

 

Άλλο είναι ηλεκτρονικοί και άλλο ηλεκτρολόγοι .

Από ότι βλέπω από τις σχολές των ΗΜΜΥ αναγράφουν Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί και όχι Ηλεκτρονικοί Μηχανικοί .

Link to comment
Share on other sites

Pappos, μετα τα απεριόριστα ΕΔ Μηχανολόγου (που τα πήραν νύχτα και χάρη στον πανμέγιστο Κωστή Χατζηδάκη), πήραν πακέτο απεριόριστα ΕΔ Ηλεκτρολόγου, και προσφάτως βγήκε απόφαση ότι μπορούν να γραφτούν και στα ΜΕΚ-ΜΕΛ για Ενεργειακά-Βιομηχανικά και Η/Μ. Δλδ, ένας ΜΠΔ, με ένα μόνο μάθημα Ηλεκτρολογίας μπορεί να υπογράψει ηλεκτρολογική μελέτη πολυκατοικίας. Πόσο κουλό μπορεί να είναι αυτό?

 

Να την χαιρόμαστε λοιπόν την χώρα μας...

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάτε για Ηλεκτρονικούς Μηχανικούς & Μηχανικούς Υπολογιστών μια ματιά στο πρόγραμμα σπουδών τους δεν βλάπτει.

 

Μιλάω για τους Ηλεκτρονικούς Μηχανικούς όπως π.χ. έχει το Πολυτεχνείο Κρήτης και όχι για την κατεύθυνση Ηλεκτρονικού των τμημάτων Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών.

 

Έχω την εντύπωση, και δεν νομίζω ότι κάνω λάθος, ότι οι Ηλεκτρονικοί Μηχανικοί ενώ παίρνουν ΕΔ στα ηλεκτρολογικά δεν παίρνουν ΕΔ στα μηχανολογικά.

αυτό έγραψα στο προηγούμενο post.

Link to comment
Share on other sites

Τα επαγγελματικά δικαιώματα όπως και οι εργασιακές συνθήκες στην Ελλάδα την τελευταία διετία είναι σκ@τ@. Οι περισσότερο ευνοημένοι σε ΕΔ από όλες τις ειδικότητες είναι οι Πολιτικοί Μηχανικοί που μπορούν να υπογράψουν σχεδόν τα πάντα. Όχι ότι δεν ευνοούμαστε και εμείς και οι Ηλεκτρολόγοι που έχουμε τα δικαιώματα ο ένας του άλλου.... Αλλά όλη αυτή η διαμάχη είναι αποτέλεσμα του ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΕΣ εκεί έξω και όσες υπάρχουν προσφέρουν απολαυστικές S&M εμπειρίες στους μηχανικούς. Και αυτό μας οδηγεί να σφαζόμαστε για μ...ς.

Link to comment
Share on other sites

Σαπίλα το σύστημα των ΕΔ στην Ελλάδα. Καλά αυτοι που τα απονέμουν τόσο άσχετοι είναι? Εγώ δηλάδη που σαν διπλ.μηχανολόγος έχω απεριόριστα στα ηλεκτρολογικά και δεν ασχολούμαι είμαι αποτυχημένος? Δεν το κατέχω βρε αδελφέ, τι να κάνουμε να ξεσκιστώ στο διάβασμα? Δόξα το Θεο έχω αρκετά άλλα να κάνω. Κάποιο πανηγυρίζουν που απέκτησαν δικαιώματα...Γιατί το "έχεις"? Θα κάψεις κόσμο ή θα γίνεις απλά ρόμπα. τεσπα, έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου στο φόρουμ να λέω ο καθένας στην ειδικότητά του, αλλά αυτό θα ήταν αρεστό κάπου αλλού εκτός Ελλάδος.

@mechpav

Καλά φίλε αυτό που γίνεται με τους ΠΜ απλά δεν το σχολιάζουμε γιατί είναι απλά ντροπή...δεν λέω τίποτα άλλο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ikaros αν δεν μπορούσες να κάνεις τα αυτονόητα , (εμένα την πρώτη μου περιβαλλοντική μελέτη για ιδιωτικό έργο μου την υπέγραψε ηλεκτρολόγος ..με το αζημίωτο ....) και την διάθεση λυμάτων χημικός μηχανικός δεν μπορείς να καταλάβεις τι είναι να δουλεύεις χωρίς επαγγελματικά δικαιώματα

 

Κατά τα άλλα τα έχουμε ξαναπεί εκατοντάδες φορές ναι είναι απαράδεκτο μηχανολόγοι ναυπηγοί-ΜΠΔ με ένα εξάμηνο ηλεκτροτεχνία (που έχω κάνει και εγώ πχ) να υπογράφουν απεριόριστα μάλιστα ηλεκτρολογικά .Ο σύλλογος σας βολεύεται με αυτο και πολλοί συνάδελφοι σας ...(αφού τα βρίσκουμε εμείς, εσάς τι σας πειράζει λένε ακόμα και σε αυτό το φόρουμ)

 

Το οτι εσύ δεν κάνεις πράγματα που δεν γνωρίζεις δεν μου λέει κάτι γιατί υπάρχουν πολλοί που το κάνουν ( εγώ με 5-6 χρόνια γραμμένος στο ΤΕΕ ξέρω ήδη πλήθος ηλεκτρολόγων να κάνουν μηχανολογικά "οτι βγάλει η 4 Μ..." και αντίστροφα

Link to comment
Share on other sites

Άλλο είναι ηλεκτρονικοί και άλλο ηλεκτρολόγοι .
Μην μπερδεύετε τις π#$%ς με τις βούρτσες. Άλλο το ένα άλλο το άλλο.

Αλλά οι παραγωγοί και διοίκησης να υπογράφουν και ηλεκτρολογικά είναι μεγάλο ανέκδοτο.

Απλά πράματα και κατανοητά.

 

Και αυτό μας οδηγεί να σφαζόμαστε για μ...ς.

 

μ...ς είναι να υπογράφουν άσχετοι μελέτες. Απλά πραματάκια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pappos

 

Σε ένα κράτος που από το πρωί μέχρι το βράδυ ασχολούνται με τα Ε.Δ, τότε ακόμα και οι λεπτομέρειες στον Τίτλο κρίνουν πολλά πράγματα .

Δεν είναι θέμα εάν οι μεν κάνουν μαθήματα των δε και το αντίθετο , αλλά εάν έχουν κοινό όνομα που να τους δίνει τα ίδια Ε.Δ στην Ελλάδα .

Link to comment
Share on other sites

@ikaros13

Έχεις απόλυτο δίκαιο φίλε μαζί σου στο ο καθένας στην ειδικότητα του. Fair play όμως όχι ο ΠΜ να υπογράφει τα πάντα όλα...

@Zaxoys

Το να σου υπογράφει περιβαλλοντική μελέτη ηλεκτρολόγος (έλεος...) και να μην μπορεί να υπογράψει ένας μηχανικός περιβάλλοντος είναι όντως μέγιστη αδικία!

μ...ς είναι να υπογράφουν άσχετοι μελέτες. Απλά πραματάκια.

Μπορεί να κάνω λάθος και αν κάνω διόρθωσε με αλλά π.χ. εσύ ή οποιοσδήποτε που ακολούθησε τομέα Δομοστατικού Μηχανικού έχει πλήρη δικαιώματα Πολιτικού Μηχανικού έτσι? Αυτά τα ΕΔ θεωρείς ότι είναι δίκαια δοσμένα και οι ςσχετικές μελέτες σωστά υπογεγραμμένες???

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.