Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορά ΜΜ και ΜΠΔ


Mpampiskal

Recommended Posts

Όχι, όχι καθόλου ειρωνικό. Το αντίθετο μάλιστα. Μου αρέσει που τα έχεις καταφέρει μέχρι στιγμής με το σπαθί σου.

 

Πάντως οι Λυκειάτοι της Μποτσουάνα, γενικά ομογενής του εξωτερικού, αθλητές κτλ που έχουν + κάποια μόρια μπόνους, εγώ στη σχολή μου έχω να τους δω από το πρώτο έτος, όταν ρώταγαν τι είναι η παράγωγος μιας συνάρτησης.... Δεν νομίζω να έχουν ξαναέρθει στη σχολή, ενώ για πτυχίο δεν το συζητάω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 251
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εσύ που θες να ασχοληθείς με Η/Μ μελέτες, τι κάθεσαι λοιπόν σε ένα τμήμα που έχει τη συγκεκριμένη κατεύθυνση?

 

@MScEng, προσυπογράφω τη χάρη στον Πρόεδρο...

Είμαι απατεώνας._

Link to comment
Share on other sites

Για οσους δεν ξερουν ο πολιτικος ο οποιος αρχισε τα λυνει το κουβαρι με τα επαγγελματικα δικαιωματα ειναι ο Κωστης Χατζηδακης (να ναι καλα ο ανθρωπος) ως υπουργος Μεταφορων επι ΝΔ.

 

Άγαλμα του κάνατε? Ανδριάντα σαν και τον Καραμανλή στη Θεσσαλονίκη?

 

(Και λίγο black humor: Υποψιάζομαι ότι το ξύλο το έφαγε από αγανακτισμένους ΜΜ και ΗΜΜΥ που έδωσε ΕΔ στους ΜΠΔ... Ξαναλέω, humor κάνω...)

 

Βαγγέλη, όταν σε ρωτάω σοβαρά, απαιτώ σοβαρή απάντηση...

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά:προφανώς γιατί δεν έπιασα κάποια άλλη σχολή για να μπορώ να διαλέξω κατεύθυνση...

 

Όταν θέλω να κάνω κάτι, πάω στη σχολή που μεταξύ άλλων μου δίνει και αυτό το δικαίωμα.

Το τι είναι σωστό και τι λάθος, θα το κρίνω πρώτα εγω, μετά η δουλειά που θα κάνω, και μετά όλοι οι άλλοι.

Εξάλλου μέσω της σχολής μου, πολλοί έχουν διαπρέψει σε αυτά που θέλω να ασχοληθώ και εγω.Αν τα κατάφεραν αυτοί(που πιθανότατα είχαν γράψει λιγότερα στις πανελλήνιες, για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης) γιατί όχι και εγώ.

 

Πάντως ως καυστηρατζής γίνεται να δουλέψω, το έψαξα...

Link to comment
Share on other sites

Το τι είναι σωστό και τι λάθος, θα το κρίνω πρώτα εγω, μετά η δουλειά που θα κάνω, και μετά όλοι οι άλλοι.

 

Μου αρέσει η σειρά στην οποία ταξινομείς τους κριτές...

Link to comment
Share on other sites

Τι θες να σχολιάσω? Το οτι θες να γινεις καυστηρατζης? Το οτι πας σε μια σχολη, που εν γνωση σου δε θα σε βοηθησει σε αυτο που θες να κανεις, μόνο και μόνο για τα ΕΔ?

 

Νομιζεις οτι δε μπορω να απαντησω? Δεν εχω γνωμη και αποψη? Τόσο καιρό που σου απαντάω, τι καταλαβαίνεις? Απλά τι να πω? Παρακολουθω τα λεγομενα σου... Οπως είπες, δε θα σε κρίνω εγω... Το τελευταίο που θα σου πω είναι ότι απλά βλεπω ένα παιδί να προσπαθεί να χρυσώσει το χάπι του...

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη την προοπτικη να ασχοληθεις σοβαρα με τις σπουδες σου

και να μην σε τρωει το αγχος περι ΕΔ απο τα 18 σου το εχεις σκεφτει

σοβαρα? Η αγορα εκτιμα τα ΕΔ αλλα πολυ περισσοτερο εκτιμα τις

ικανοτητες και τις γνωσεις...

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη την προοπτικη να ασχοληθεις σοβαρα με τις σπουδες σου

και να μην σε τρωει το αγχος περι ΕΔ απο τα 18 σου το εχεις σκεφτει

σοβαρα? Η αγορα εκτιμα τα ΕΔ αλλα πολυ περισσοτερο εκτιμα τις

ικανοτητες και τις γνωσεις...

 

Διαφωνω φιλε μου σε αυτο. Η παραπανω προταση μπορει να ισχυει σε ολα τα αλλα κρατη του Δυτικου κοσμου, οχι ομως στην Ελλαδα. Εδω το πλεον σημαντικο με μεγαλη διαφορα απο τα αλλα ειναι τα Επαγγελματικα δικαιωματα (μετα ειναι οι γνωριμιες και πολυ πολυ πισω ειναι οι ικανοτητες και οι γνωσεις).

 

Για εναν Μηχανικο στην Ελλαδα το βασικο ειναι "Τι μπορει να υπογραψει" και πολυ μετα "Αν ξερει την δουλεια".

 

Οπως μου εχει πει και ενας γνωστος Μηχανικος με 40 χρονια εμπειρια :

 

"Στο επαγγελμα μας το σημαντικο ειναι ποιος παιρνει την δουλεια και οχι ποιος θα την κανει"

Link to comment
Share on other sites

Μα το θέμα δεν είναι αν οι ΜΠΔ κάνουν τη δουλειά, αλλά αν ξέρουν να τη κάνουν.

 

Θοδωρή, θα μου επιτρέψεις να σου θέσω ένα προσωπικό ερώτημα?Αν θες απαντάς, αν δεν θες όχι.

 

Ώς απόφοιτος, πιστεύεις οτι η σχολή σου έδωσε κάποιες στοιχειώδεις γνώσεις ώστε να καταφέρεις να εργαστείς σε κατασκευές και ενέργεια?

 

(με το "σου" δεν αναφέρομαι σε σενα προσωπικά, αλλά σε έναν ΜΠΔ ο οποίος έχει τελειώσει τις σπουδές του και βγαίνει στον επαγγελματικό στίβο)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.