Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορά ΜΜ και ΜΠΔ


Mpampiskal

Recommended Posts

hmmypm, για πες στο Λευτέρη γιατί εγώ είμαι άσχετη και εμπαθής, πόσο μαθήματα ηλεκτρολογίας κάνεις εσύ και πόσο αυτός?

Λευτέρη, μαθήματα ηλεκτρολογίας δεν είναι τα : ΣΑΕ1, ΣΑΕ2, μηχατρονική, ηλεκτρονική, ρομποτική, προσομοίωση. Κάνε google να μάθεις τι είναι ηλεκτρολογία...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 251
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά απλά είναι τα πράγματα

Οι ΜΠΔ κάνουν μόνο ένα μάθημα ηλεκτρολόγίας (ηλεκτροτεχνια)

οι Μηχανολόγοι Μηχανικοί κάνουν επίσης ένα μάθημα (ηλεκτροτεχνία)

και ένα μάθημα επιλογής συνήθως (ηλεκτρικές μηχανές)

 

άλλες ειδικότητες όπως εγώ - Μηχανικός Περιβάλλοντος

κάνουμε επίσης ένα μάθημα ηλεκτρολογίας - ηλεκτροτεχνία

 

 

Είναι προφανές οτι όλοι οι παραπάνω είμαστε εξίσου άσχετοι με τα περι ηλεκτρολογίας νομίζω όλοι συμφωνούμε γιατί υπάχει εμπάθεια με τους ΜΠΔ πχ και όχι με τους μηχανολόγους δεν αντιλαμβάνομαι όμως

 

Δικαιούνται να φωνάζουν μόνο όσοι υποστηρίζουν ηλεκτρολογικά μόνο οι ηλεκτρολόγοι , οι υπόλοιποι όχι

Link to comment
Share on other sites

γιατί υπάχει εμπάθεια με τους ΜΠΔ πχ και όχι με τους μηχανολόγους δεν αντιλαμβάνομαι όμως

 

Καμμία εμπάθεια συνάδελφε, απλά όταν ο Λευτέρης λέει ότι οι ΜΠΔ ξέρουν από ηλεκτρολογία είναι σα να λέω εγώ ότι σαν ΗΜΜΥ ξέρω από υγρά απόβλητα (δικό σου αντικείμενο)...

Link to comment
Share on other sites

Spgirl δεν το είπα για εσένα προσωπικά

 

Τα περι εμπάθειας τα τονίζω επειδή κάποιοι ηλεκτρολόγοι ενοχλούνται όταν πχ οι ΜΠΔ έχουν ηλεκτρολογικά με το ένα μάθημα (ηλεκτροτεχνία) και δεν έχουν κανένα πρόβλημα όταν οι μηχανολόγοι έχουν και αυτοί ηλεκτρολογικά με το ίδιο μάθημα

 

και ρωτάω είναι αυτό εμπάθεια ναι ή όχι?

 

Για εμένα είναι και οι δύο εξίσου άσχετοι σύμφωνα με το πρόγραμμα σπουδών τους (αρκετά παλιότερα οι μηχανολόγοι ΔΕΝ ήταν αλλά πλέον είναι ) τι να κάνουμε τώρα? όσο πρέπει να έχουν οι μεν πρέπει και οι δε. ..

Link to comment
Share on other sites

Και ξανααπαντώ: Για μένα άλλο οι Ηλεκτρολόγοι και άλλοι οι Μηχανολόγοι... Και ναι, οι Μηχανολόγοι είναι άσχετοι με τα Ηλεκτρολογικά...

Όπως και γω βέβαια είμαι άσχετοι με τα Μηχανολογικά... Εγώ το παραδέχομαι, δε ξέρω τίποτα από Μηχανολογία, γι αυτό και δεν αποκαλούμαι Μηχανολόγος αλλά Ηλεκτρολόγος (και μάλιστα Ενεργειακός)

Link to comment
Share on other sites

Παίρνω το θάρρος να ανακατευτώ.

 

Ο μηχανολόγος δεν είναι ηλεκτρολόγος.(πιστεύω)

 

Μέσω του ΠΣ όλων των μηχανικών, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, δίνεται η δυνατότητα ο ενας να μπαίνει στα χωράφια του άλλου.Οι ΠΜ έχουν το πάνω χέρι σε αυτή τη κατάσταση.

 

Όμως δεν είναι αδύνατο ενας ΜΜ να ασχοληθεί με ηλεκτρολογικά ως μέρος μια δουλειάς όπως και το αντίστροφο.

 

 

Τα παραπάνω δεν είναι δικά μου, μου τα έχει πει ΠΜ, στην οικοδομή στην οποία δούλευα κάθε καλοκαίρι(και στην οποία ευελπιστώ να επιστρέψω ως επιστήμονας, αλλά μάλλον θα είμαι άχρηστος και ανίδεος και ανίκανος.Τουλάχιστον ως καυστηρατζής έχω μέλλον?Μπαααααα μάλλον χρειάζονται 25.56 θερμοδυναμικές και 2350.54325435 μεταδόσεις θερμότητας :mrgreen: )

Link to comment
Share on other sites

Βρε Βαγγέλη, κάνεις συζητήσεις με ενήλικους επαγγελματίες στο είδος τους... Εκφράσεις όπως : "μάλλον χρειάζονται 25.56 θερμοδυναμικές και 2350.54325435 μεταδόσεις θερμότητας" δε αρμόζουν σε αυτές τις συζητήσεις... Δίνεις λάθος εντυπώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Δικαιούνται να φωνάζουν μόνο όσοι υποστηρίζουν ηλεκτρολογικά μόνο οι ηλεκτρολόγοι , οι υπόλοιποι όχι

 

Εγώ που ανήκω σε αυτούς που λένε δικαιώματα να έχουν μόνο αυτοί που ειδικεύτηκαν στην εκάστοτε ειδικότητα, δεν δικαιούμαι να φωνάζω;

 

Δηλαδή δικαιώματα ηλεκτρολογίας να έχουν μόνο οι ΗλεκτρολόγοιΜΜΥ που ειδικεύτηκαν στην ενέργεια, ενώ οι ΗλεκτρολόγοιΜΜΥ που ειδικεύτηκαν στις τηλεπικοινωνίες, στους αυτοματισμούς - ηλεκτρονική, στους Η/Υ, οι μηχανολόγοι, οι ΗλεκτρονικοίΜΜΥ, οι ναυπηγοί, οι ΠΜ, οι ΜΠΔ οι μηχανικοί περιβάλλοντος και γενικά όλοι οι υπόλοιποι να μην έχουν δικαιώματα ηλεκτρολογίας.

 

Το ίδιο και για τις άλλες ειδικότητες.

Link to comment
Share on other sites

hmmypm, τόσο καιρό το ίδιο λέω αλλά βλέπεις σε κάποιους αυτό δε τους συμφέρει...

(τι ροή διάλεξες εσύ? τελικά θα πας έξω?)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, μιλησα για τα δύο Πολυτεχνεια... το ο,τι εχει υψηλοτερες βάσεις το ΕΜΠ δν σημαινει οτι ειναι και καλύτερο.

Πρεπει να κοιταξουμε τα κριτηρια με τα οποια βγαινουν οι βάσεις...

 

Αν σκεφτουμε ποσοι Αθηναιοι δεν θελουν και δεν φευγουν απτην αθηνα ειναι λογικο να η βάση λογω ζήτησης να πηγαινει στα ύψη.....

 

Επειτα φιλε μου τους ΗΜΜΥ τους ξεχασες?? (η δεν σε συμφερει η βάση του ?) Αφου περνεις τις βασεις σαν κριτηριο..

 

το Θεμα της συζητησης δεν ειναι ποιο ειναι καλυτερο...

 

Ας το συζητησουμε αλλου.. μην πελαγωνουμε το κοπέλι....

 

ΔΙαλεξε που θες να περασεις τ φοιτητικα σου χρονια ...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.