Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάργηση παρακράτησης 20% για συναλλαγές εώς 300€ από το 2011


Recommended Posts

Μόλις ενημερώθηκα από το λογιστή μου ότι το έτος 2011 δεν θα ισχύει η παρακράτηση φόρου 20% των αποδείξεων που κόβουν οι μηχανικοί σε εταιρίες. Περιμένω και άλλες πηγές ώστε να το διασταυρώσω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μόλις ενημερώθηκα από το λογιστή μου ότι το έτος 2011 δεν θα ισχύει η παρακράτηση φόρου 20% των αποδείξεων που κόβουν οι μηχανικοί σε εταιρίες. Περιμένω και άλλες πηγές ώστε να το διασταυρώσω.

 

Αυτό που λες ισχύει για ΑΠΥ κάτω των 300 ευρώ (καθαρή αξία) απο 01/01/2011 και μπορείς να το δεις στο Ν.3842 23.4.2010 (ΦΕΚ 58Α).

Δεν νομίζω να ισχύσει για μεγαλύτερα ποσά... σκεψου το λίγο... εδω κάνουν πως και πως να μαζέψουν τίποτα παραπάνω (βλέπε περαίωση), λες να καταργήσουν τις προκαταβολές φορολογίας? Δεν νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες ισχύει για ΑΠΥ κάτω των 300 ευρώ (καθαρή αξία) απο 01/01/2011 και μπορείς να το δεις στο Ν.3842 23.4.2010 (ΦΕΚ 58Α).

Δεν νομίζω να ισχύσει για μεγαλύτερα ποσά... σκεψου το λίγο... εδω κάνουν πως και πως να μαζέψουν τίποτα παραπάνω (βλέπε περαίωση), λες να καταργήσουν τις προκαταβολές φορολογίας? Δεν νομίζω...

Mια μικρή λεπτομέρεια. Δεν καταργήθηκε η παρακράτηση για ΑΠΥ με αξία μικρότερη των 300 ευρώ, αλλά δεν παρακρατείται φόρος 20% εφόσον πρόκειται για συναλλαγή μικρότερη των 300 ευρώ. Αν τιμολογηθεί συναλλαγή πχ 550 ευρώ με δύο ΑΠΥ αξίας καθαρής 275 έκαστη θα υπάρξει παρακράτηση φόρου 20% σύμφωνα με την γραμματική ερμηνεία του νόμου (άρθρο 55 παρ. 1 ν 2238/1994, όπως ισχύει μετά την τροποποίησηή του που έγινε με το άρθρο 6 παρ. 11 του ν 3842/2010)

Link to comment
Share on other sites

SOTHRIS όμως σε συναλλαγή μεταξύ μηχανικού και ιδιώτη, ισχύει η υποχρέωση παρακράτησης?

 

Απ' όσο γνωρίζω ΔΕΝ ισχύει, ανεξαρτήτως ποσού.

Link to comment
Share on other sites

SOTHRIS όμως σε συναλλαγή μεταξύ μηχανικού και ιδιώτη, ισχύει η υποχρέωση παρακράτησης?

 

Απ' όσο γνωρίζω ΔΕΝ ισχύει, ανεξαρτήτως ποσού.

Τους υπ'οχρεους σε παρακράτηση του κατονομάζει ο νόμος και συγκεκριμένα τα άρθρο 58 του νόμου 2238/1994 (παρακράτηση σε εισοδήματα από αμοιβές ελευθερίων επαγγελμάτων). Οι ιδιώτες δεν είναι στου κατονομαζόμενους και επομένως δεν παρακρατούν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα πλέον οι εργαζόμενοι σε εταιρίες (όσες έχουν μείνει), που κόβουν κάθε τρίμηνο πχ 1000Χ3=3000 δεν θα παρακρατείται σε αυτούς το 20%. Θα αποδίδουν όποιο φόρο αναλογεί στο τέλος με τη φορολογική δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Άρα πλέον οι εργαζόμενοι σε εταιρίες (όσες έχουν μείνει), που κόβουν κάθε τρίμηνο πχ 1000Χ3=3000 δεν θα παρακρατείται σε αυτούς το 20%. Θα αποδίδουν όποιο φόρο αναλογεί στο τέλος με τη φορολογική δήλωση.

 

 

Αυτό πως σου ήρθε ? Πέραν αυτού στην περίπτωση που περιγράφεις , από 01/01/2011 ΑΠΥ κάθε τρίμηνο σε βάζει σε περιπέτεια (αποτελεί φορολογική παράβαση). Θα πηγαίνει μήνας και ΑΠΥ.

Link to comment
Share on other sites

Πέραν αυτού στην περίπτωση που περιγράφεις , από 01/01/2011 ΑΠΥ κάθε τρίμηνο σε βάζει σε περιπέτεια (αποτελεί φορολογική παράβαση). Θα πηγαίνει μήνας και ΑΠΥ

Αυτό θα ισχύσει από το 2011; ή ισχύει και για το τρέχον φορολογικό έτος (2010);

Link to comment
Share on other sites

Iσχυει απο το 3000 πΧ.... :smile:

 

Δλδ αν εσυ πληρωνεσαι καθε μηνα και κοβεις ΑΠΥ καθε τριμηνο σημαινει οτι δεν εισαι φορολογικα σωστος..Γτ παιρνεις λεφτα χωρις να κοβεις ΑΠΥ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.