Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάργηση παρακράτησης 20% για συναλλαγές εώς 300€ από το 2011


Recommended Posts

Συνεπώς κ.Σωτήρη, εάν μου εκδόσει 2 τιμολόγια 490 ευρώ πχ και 480 ευρώ, και με μετρητά να γίνει η συναλλαγή, τα βάζω κανονικά στα έξοδα μου...Αν έχουν τον ίδιο τίτλο κρίνεται...ύποπτο;

 

Οχι πως έχω πρόβλημα, να το κάνω μέσω τραπέζης, αλλα΄ήδη του εχω δώσει τα περισσότερα χρήματα προκαταβολικά, και τώρα πρέπει να πάμε να τα ξαναβάλουμε στη τράπεζα, να κάνει ανάληψη κτλ...τζάμπα την ώρα μας θα φάμε.

 

Η άποψη σας ως λογιστής, 3% παρακράτηση ή 20% ; στη περίπτωση του "καθόλου" είναι παράβαση του εκδότη του ΤΠΥ ή του λήπτη ;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

 

 

Δύο παρατηρήσεις εδώ

 

1) Υπάρχει ένα όριο μεχρι του οποίου δεν ειναι υποχρεωτική η εξοφληση με τραπεζικό μέσο και αυτό είναι 500 ευρώ (χωρίς τον ΦΠΑ , δηλαδή καθαρή αξία ) . Το όριο αυτό το θέτει ο φορολογικός νόμος , ο σχετικός με τη φορολογία εισοδήματος , και ο συγκεκριμένος τρόπος εξόφλησης , αποτελεί και ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ για την αναγνώριση της δαπάνης στη φορολογία εισοδήματος . Εξαίρεση αποτελούν οι δαπάνες για μισθούς , ενοίκια και τόκους τραπεζών οι οποίοι καταβάλλονται με όποιον τρόπο επιθυμούν οι συναλλασσόμενοι. (Ν 4172/2014 )

 

 

Το 500 καθαρά είναι σίγουρο; Γιατί στο άρθρο 23 του Ν.4172 δεν αναφέρει κάτι ξεκάθαρο.

Link to comment
Share on other sites

Το 500 καθαρά είναι σίγουρο; Γιατί στο άρθρο 23 του Ν.4172 δεν αναφέρει κάτι ξεκάθαρο.

 

 

Σίγουρο είναι . Το σιγούρεψαν με μια εγκύκλιο της κακιάς ώρας (της κακιάς ώρας γιατι τη βγαλανε αργά και καλύπουν θέματα απο την αρχή της χρονιάς ).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

4172/2014 ή του 2013?

Που το λέει αυτό για τα 500ευρώ καθαρά? Πολύ ενδιαφέρον , εγώ γιατί είχα μείνει στα 1500ευρώ? Πότε άλλαξε πάλι?

Και θα κόβουμε ΦΕΜ για όλες τις αμοιβές μας , ανεξάρτητα αν έχουμε να κάνουμε κατάθεση σε δημόσια υπηρεσία ή όχι?

Ωχ μπερδέματα που θα έχουμε...

Link to comment
Share on other sites

4172/2014 ή του 2013?

Που το λέει αυτό για τα 500ευρώ καθαρά? Πολύ ενδιαφέρον , εγώ γιατί είχα μείνει στα 1500ευρώ? Πότε άλλαξε πάλι?

Και θα κόβουμε ΦΕΜ για όλες τις αμοιβές μας , ανεξάρτητα αν έχουμε να κάνουμε κατάθεση σε δημόσια υπηρεσία ή όχι?

Ωχ μπερδέματα που θα έχουμε...

 

Πως σχετίζεται ο ΦΕΜ με τον φορολογικά αποδεκτό τρόπο εξώφλησης των τιμολογίων ? Οτι ίσχυε για τον ΦΕΜ με το Ν 2238/94 , εξακολουθεί να ισχύει και με το Ν 4172/2014.Μην ανακατεύετε άσχετα μεταξύ τους θέματα.

Με εγκυκλιο του 2014 φυσικά και συγκεκριμένα με την 1216/2014 (αρχές ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ εκδόθηκε).

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για το μπέρδεμα με τα θέματα και ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινήσεις. Κάτι τελευταίο για επιβεβαίωση : Για αμοιβές μας πάνω από 500 ευρώ πρέπει να περαστούν μέσω τραπέζης ή ισχύει το 1500ευρώ και πάνω?

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

ερώτηση:

Για εργασίες επισκευής-συντήρησης λεβητοστασίου, η αμοιβή >300 υπόκειται σε παρακράτηση 20% ως υπηρεσία ή 3% ως εργολαβία; Πρόκειται για αμοιβή από επιτηδευματία σε επιτηδευματία

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση:

Για εργασίες επισκευής-συντήρησης λεβητοστασίου, η αμοιβή >300 υπόκειται σε παρακράτηση 20% ως υπηρεσία ή 3% ως εργολαβία; Πρόκειται για αμοιβή από επιτηδευματία σε επιτηδευματία

 

Δεν υπάρχει υποχρέωση παρακράτησης στην περίπτωση αυτή. Ούτε 20 % , ούτε 3%.

Edited by SOTHRIS
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.