Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καμινάδες σε 4ώροφη οικοδομή


ducatista

Recommended Posts

σε 4οροφη οικοδομη βγαινουν 4 τζακια με τις καμιναδες να ειναι ολες η μια διπλα στην αλλη. πρωτα απο ολα θα επιλεξω διατομες 20cm για τον πρωτο και τον δευτερο 25cm για τον τριτο και 30cm για τον τεταρτο οροφο αν κανω λαθος διορθωστε με. εχω το εξης προβλημα, ο τεταρτος οροφος κανει μια εσοχη του ενος μετρου και για να μην φαινονται οι καμιναδες που θα περνανε απο την βεραντα σαν αγγουρια σκεφτηκα το εξης. να βαλω στις καμινεδες γωνιες 45 μοιρων με το που θα ξεκινουν απο την βεραντα του 4 και να ακουμπησουν στο πλησιεστερο τοιχο και μετα να πανε straight απανω με αλλη μια γωνια των 45 μοιρων. το ερωτημα ειναι θα εχω προβλημα καπνισματος των 3 τζακιων με αυτο το ελιγμο που θα κανουν οι σωληνες?

 

ευχαριστω εκ των προτερον

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε δική μου οικοδομή τις έκανα κατά 5 εκ μικρότερες με σπιράλ

και δεν έχω πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Οι γωνίες -εφόσον γίνουν σωστά- δεν θα δημιουργήσουν πρόβλημα. Όμως, αν μαζεύεις τόσες καμινάδες δίπλα - δίπλα θα έχεις σίγουρα κάπνισμα όταν θα καίει ένα μόνο τζάκι, λόγω του ότι ο κρύος καπνός είναι βαρύτερος από τον αέρα...

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις 5 εκατοστα λιγοτερο. γινε σε παρακαλω πιο σαφης?

 

 

Εννοει μαλλον την διαμετρο, Εφ οσον (απαραιτητα) καταληξουν ψηλοτερα απ το κλιμακοστασιο βαλε 200 στους τρεις κατω, ωστε να κερδισεις οτι ογκο μπορεις αφου σ ενδιαφερει αυτο και 250 την τελευταια. Αυτην αν σε βολευει καλυτερα κανε το αντιστροφο, βγαλε την εξω με φαλτσογωνιες να ακολουθησει τις αλλες. Εφ οσον αεριζονται επαρκως οι εστιες, δεν θα εχεις προβλημα καπνισματος. Ειναι προβλημα στον καθαρισμο ομως μελοντικα, σιγουρα οσο καλα και να τις μονωσεις θα φραζουν, σε καμια περιπτωση σπιραλ εκει. Αντεχει το ανοξειδωτο αλλα σ ενδεχομενο καθαρισμο ειναι ευκολο να τρυπησει.

 

Οι γωνίες -εφόσον γίνουν σωστά- δεν θα δημιουργήσουν πρόβλημα. Όμως, αν μαζεύεις τόσες καμινάδες δίπλα - δίπλα θα έχεις σίγουρα κάπνισμα όταν θα καίει ένα μόνο τζάκι, λόγω του ότι ο κρύος καπνός είναι βαρύτερος από τον αέρα...

 

 

 

Ναι αυτο συμβαινει συχνα, και μαλιστα και σε μονοκατοικιες! Σφραγιζουν τα παντα με μανια.. σβηστο το τζακι ανοιγουν απροφητηρα και μυριζει. Η στην καλυτερη περιπτωση (αν αεριζεται η εστια επαρκως) να νιωθουν το ρευμα του αερα απο το τζακι προς την κουζινα..

Link to comment
Share on other sites

να βαλω στις καμινεδες γωνιες 45 μοιρων με το που θα ξεκινουν απο την βεραντα του 4 και να ακουμπησουν στο πλησιεστερο τοιχο και μετα να πανε straight απανω με αλλη μια γωνια των 45 μοιρων. το ερωτημα ειναι θα εχω προβλημα καπνισματος των 3 τζακιων με αυτο το ελιγμο που θα κανουν οι σωληνες?

 

ευχαριστω εκ των προτερον

 

Αυτός ο ελιγμός, όχι μόνο δεν βλάπτει, αλλά είναι και απαραίτητος για να μην καπνίζει το τζάκι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο ελιγμός, όχι μόνο δεν βλάπτει, αλλά είναι και απαραίτητος για να μην καπνίζει το τζάκι.

 

 

 

 

Το μπερδευεις με κατι αλλο μαλλον.. με τον Γερμανικο τυπο τζακιου, οπου η καμιναδα ειναι ανεξαρτητη διπλα η πλαι στο τζακι και η εστια συνδεεται με γωνια. Εκει ομως ειναι κοντα στην καυση και δεν πιανει καπνες.

Link to comment
Share on other sites

Στέλιο, κάνω και εγώ τζάκια, και έχω παρατηρήσει, ότι όσο πιο πολλές κλίσεις έχει μία καμινάδα, και όσο πιο ψιλή είναι, τόσο δεν καπνίζει.

Μιλάω για ατομική καμινάδα τζακιού.

 

Μάλλον η κλίσεις, συντελούν στην αναστροφή του καθοδικού αέρα, και αυτό βοηθάει στην αναρρόφηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.