Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καθυστέρηση Πληρωμής Λογαριασμού do list


debianuser

Recommended Posts

Καλό (για διάφορους λόγους) είναι να ξεκινήσεις με εξώδικο στο οποίο, αφού θέσεις προθεσμία πληρωμής, να αναφέρεις ότι μετά από αυτή, θα προχωρήσεις σε έκδοση δ.π.

Link to comment
Share on other sites

εχουν σταλεί στον επίτροπο και τα εχει επιστρέψει ;

δεν υπηρχε ανάληψη δέσμευσης πίστωσης;

σε ποιο σημειο ειναι το κόλλημα τις μη πληρωμής;

Link to comment
Share on other sites

Paul Mix ειναι αυτο που μου εχεις πει για επισκευη σχολειου;Αν ναι ισχυουν 100% αυτα που σου ειπα.Μπορεις να πεις και εδω το θεμα για να μην την πατησουν οι συναδελφοι.

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το εργο αφορουσε εργασιες σε σχολειο. Ο λογαριασμος εγκριθηκε απο την τεχνικη υπηρεσια. Οταν ομως πηγε στην Οικονομικη Υπηρεσια, μου ειπαν οτι δεν πληρωνουν επειδη επρεπε η χρηματοδοτηση να γινει απο την Σχολικη Επιτροπη και οχι απο τον Δημο και μου ειπαν να κινηθω δικαστικα για να πληρωθω.

 

 

Οταν προκειται για τοκους υπερημεριας απο καθυστερη λογαριασμου, κοβουμε τιμολογιο για να μας πληρωσουν τους τοκους.

Τωρα που οι τοκοι θα προκυψουν απο δικαστικη αποφαση, θα πρεπει να κοψουμε τιμολογιο?

Link to comment
Share on other sites

Συνεννοήσου με τις αρμόδιες υπηρεσίες (δήμος, ελεγκτικό) 

 

 

Ειναι μη συνεργασιμοι. Δεν ασχολουνται.

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Το εργο αφορουσε εργασιες σε σχολειο. Ο λογαριασμος εγκριθηκε απο την τεχνικη υπηρεσια. Οταν ομως πηγε στην Οικονομικη Υπηρεσια, μου ειπαν οτι δεν πληρωνουν επειδη επρεπε η χρηματοδοτηση να γινει απο την Σχολικη Επιτροπη και οχι απο τον Δημο και μου ειπαν να κινηθω δικαστικα για να πληρωθω.

 

 

Οταν προκειται για τοκους υπερημεριας απο καθυστερη λογαριασμου, κοβουμε τιμολογιο για να μας πληρωσουν τους τοκους.

Τωρα που οι τοκοι θα προκυψουν απο δικαστικη αποφαση, θα πρεπει να κοψουμε τιμολογιο?

απο δικαστικη αποφαση για τους τοκους δεν κοβεις τιμολογιο το ιδιο αφορα και τα δικαστικα εξοδα 

θα τα πληρωθεις βαση της δικαστικης αποφασης τρια ενταλματα

Edited by varxo
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

απο δικαστικη αποφαση για τους τοκους δεν κοβεις τιμολογιο το ιδιο αφορα και τα δικαστικα εξοδα 

θα τα πληρωθεις βαση της δικαστικης αποφασης τρια ενταλματα

 

ενα για τον λογαριασμό, ενα για τους τοκους κι ενα για τα δικαστικα εξοδα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν κόβεις κανένα παραστατικό εσύ όσο αφόρα τόκους και δικαστικά έξοδα

Αυτά περιέχονται στην απόφαση του δικαστηρίου

Με αυτήν την απόφαση θα την κοινοποιήσεις με δικαστικό επιμελητή στον δήμο

Και θα πληρωθείς τα τρία ποσά

 

Μπορεί να σου ζητήσουν να παραιτηθείς από τους τόκους και τα δικαστικά έξοδα ώστε να μην κάνουν ανακοπή της απόφασης 

Link to comment
Share on other sites

Mε τον 4412 οι τοκοι υπερημεριας υπολογίζονται από την ημερομηνια που συμπληρωνεται το δίμηνο από την υποβολή του λογαριασμού

χωρίς να λαμβανεται υπόψη πότε έγινε η όχληση για τους τόκους.

Δηλαδη, εστω οτι ο λογαριασμός υποβληθηκε 5/10. Την 5/12 συμπληρωθηκε το διμηνο από την υποβολη. Η όχληση εγινε την 18/3, αλλα οι τοκοι θα υπολογιστουν από την 5/12.

Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.