Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή μηχανικού και καταβολή ποσοστού επιβλέψεων


fifikaki

Recommended Posts

Σε ένα έργο μου, κάποιος καλοθελητής συνάδελφος, πλαγίως έταξε στον ιδιοκτήτη του έργου ότι θα του κάνει την επίβλεψη τσάμπα! Με αποτέλεσμα εγώ που έφαγα και όλο το χαμαλίκι με τα εκσκαφές, μπετά και τούβλα και τις αναθεωρήσεις, γιατί δεν ήθελε τα αρχικά σχέδια, να βρεθώ απ' εξω! Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει τι ποσοστό παίρνω από τις επιβλέψεις μέχρι τις ψευτόκασσες? Σημειώνω δε το γεγονός, ότι άλλος μηχανικός είχε κάνει τα αρχικά σχέδια, και αυτός έφαγε σουτ πριν την έναρξη αλλά είχε προνοήσει να εισπράξει και το σύνολο της αμοιβής επίβλεψης!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

όταν λες ότι ο άλλος μηχανικός εισέπραξε ο σύνολο της αμοιβής επίβλεψης, εννοείς ότι έχει κατατεθεί στην πολεοδομία η αμοιβή; ποιός είναι επίσημα επιβλέπων; εσύ ή εκείνος;

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβετε όλοι σας, και ευχαριστω για το ενδιαφερον : αρχικά ο πελάτης ειχε παέι σε ένα μηχανικό Α και του έκανε τα σχέδια και του έβγαλε την άδεια, εκεί αυτός εισέπραξε και την αμοιβή μελέτης και όλη την αμοιβή επίβλεψης προκαταβολικά. το έργο δεν ξεκίνησε. Στη συνέχεια, έρχεται σε εμένα (μηχανικός Β) και μου αναθέτει το έργο, και ο μηχανικός Α παραιτείται, χωρίς φυσικά να επιστρέψει στην αμοιβή επίβλεψης. Αφου λοιπόν ξεκίνησε το έργο, και μπήκαμε στη διαδικασία να κάνουμε και αναθεώρηση στο 100% γιατί δεν του άρεσε του ιδιοκτήτη η αρχική μελέτη, τώρα βρήκε ότι του κοστίζω εγώ ακριβά για την επίβλεψη γιατί βρήκε μηχαανικό Γ που θα το κάνει τσάμπα!!! Πείτε μου βρε παιδιά δεν είναι εντελώς αντισυναδερφικό αυτό? και το καλύτερο από όλα, να κάνει ο άλλος όλη την επίβλεψη με τα συνεργεία κλπ κλπ και να πάω εγώ στο τέλος να υπογράψω για το ρεύμα! Φταίω εγώ να πάω να κάνω τη διαδικασία με την παραίτηση του επιβλέποντα και να πάει μετά η πολεοδομία να κάνει αυτοψία???? Γιατί τις παραβασούλες τις έχουμε....

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή εσύ έχεις αναλάβει επίσημα την επίβλεψη στην πολεοδομία...

αυτό είναι ισχυρό διαπραγματευτικό χαρτί στα χέρια σου. Τα περί αντισυναδελφικότητας μην τα σκέφτεσαι, χειρότερος για μένα είναι ο εργοδότης που νομίζει ότι το "τσάμπα" δεν θα το πληρώσει... κούνια που τον κούναγε... τέλος πάντων... το ζήτημα για σένα είναι να κάνεις μια συμφωνία ώστε να πληρωθείς για την δουλειά που έχεις κάνει μέχρι τώρα ότι δικαιούσαι, και μην ασχολείσαι άλλο γιατί δεν αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Εξήγησε στον ιδιοκτήτη οτι αν δεν κάνεις εσύ την επίβλεψη, δε δέχεσαι να αναλάβεις την ευθύνη της υπογραφής και οτι θα προχωρήσεις σε παραίτηση επιβλέποντα με ό,τι αυτό συνεπάγεται (βάλε και την καθυστέρηση καθώς θα χρειαστεί αναθεώρηση της άδειας για αλλαγή επιβλέποντος νομίζω). Και φυσικά θα πρέπει να πληρωθείς για ό,τι επίβλεψη έχεις κάνει μέχρι σήμερα.

Εξήγησέ του επίσης τη σπουδαιότητα της επίβλεψης και πως δεν αξίζει να κάνει εκεί τσιγγουνιές. Το κεφάλι του θα βάλει από κάτω...και ό,τι πληρώνεις παίρνεις.

 

Συμφωνώ οτι είναι αντισυναδελφικό από μέρους του μηχανικού Γ αλλά γιατί το κάνει αυτό; Γιατί θέλει να δουλέψει τσάμπα; Ίσως όταν δει πως παραιτείσαι και θα πρέπει να υπογράψει αυτός και να αναλάβει την ευθύνη να αλλάξει γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Η άποψή μου είναι ότι σε αυτές τις περιπτώσεις πρέπει πάντα να προηγείται ένα τηλέφωνο στον προηγούμενο και τον επόμενο συνάδελφο. Θα μπορούσε ο πελάτης να ψάχνει μηχανικό να δουλεύει δωρεάν για αυτόν. Είναι σίγουρο ότι ο αρχικός μηχανικός πληρώθηκε από τον πελάτη ή ότι ο τρίτος θα του κάνει δώρο την επίβλεψη;Μήπως ο πελάτης παίζει με όλους σας;

Link to comment
Share on other sites

Η άποψή μου είναι ότι σε αυτές τις περιπτώσεις πρέπει πάντα να προηγείται ένα τηλέφωνο στον προηγούμενο και τον επόμενο συνάδελφο. Θα μπορούσε ο πελάτης να ψάχνει μηχανικό να δουλεύει δωρεάν για αυτόν. Είναι σίγουρο ότι ο αρχικός μηχανικός πληρώθηκε από τον πελάτη ή ότι ο τρίτος θα του κάνει δώρο την επίβλεψη;Μήπως ο πελάτης παίζει με όλους σας;

 

Σωστό

 

Να παραιτηθείς. Εξάλλου ο ιδιοκτήτης έχει συνηθίσει. Μη φορτώνεσαι ξένες ευθύνες.

Link to comment
Share on other sites

Απλά φρόντισε να πληρωθείς και υπάρχουνε αρκετοί τρόποι να το καταφέρεις και μην ασχολήσε με το ζήτημα. Κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν υπάρχει τρίτος μηχανικός...(να επιβλέψει τί? την τοποθέτηση των κουφωμάτων και τους

χρωματισμούς ή τα πλακάκια?), εκτός πιά και αν πρόκειται για πολύ μεγάλο έργο. Ζήτησέ του όλο το ποσό που συμφωνήσατε αρχικά, αλλίως κάνε παραίτηση επιβλέποντα. Επίσης ένα τηλ. στον πρώτο μηχανικό πιστεύω θα ήτανε καλό και χρήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.