Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Αξίζει κατασκευή σπιτιού με τη μέθοδο του Quad-Lock;


vaggelisb

Recommended Posts

Να στο κάνω λοιπόν και για τα συγκεκριμένα πάνελ αφου μερικα mm διαφοράς σε χαλάνε:

 

Η συγκεκριμένη κατασκευή παίζει με:

 

Η μόνωση είναι: πάνελ EPS μέσα-έξω

- Πάνελ Quad-Lock: 57mm

- Πάνελ Quad-Lock PLUS: 108mm

- Πάνελ Quad-Lock FS (Fastening Strip): 57mm

 

Οι αποστάτες είναι: 190-241-292-343-394mm

 

Δηλαδή αφαιρώντας την μόνωση έχουμε πάχος μπετου: 76-127-178-229-280mm

 

Δεν μας δίνει πουθενά τα στοιχεία του EPS αλλά ας θεωρήσουμε ότι για το λ=0.038 που είναι το χειρότερο (για διογκωμένη λ=0.032-0.038)

 

Για την ελάχιστη τομή λοιπόν:

σοβας - EPS 5,7cm - μπετον 7,6cm - EPS 5,7cm - σοβάς

έχεις U=0.311

 

0.311<0.40 (Umax για ζώνη Δ)

 

Ακόμη λοιπόν και με την ελάχιστη διατομή υπερκαλύπτεις τα U του ΚΕΝΑΚ. Και τα υπερκαλύπτεις ακόμη κι αν δεν βάλεις τίποτε άλλο από το διπλό EPS. Με 114mm μόνωσης δεν είναι δυνατόν να είσαι εκτός προδιαγραφών!!!

 

 

Υ.Γ.

300mm είναι το ύψος κάθε πάνελ ώστε να μπαίνουν κάθε 300mm οι αποστάτες για να δένουν το καλούπι.

600mm & 1200mm είναι τα μήκη των πάνελ

Link to comment
Share on other sites

Απλώς να σχολιάσω ότι το EPS παίζει ρόλο ξυλοτύπου και πιθανότατα είναι "σάντουιτς" υλικών με αυξημένο συνολικό "λ"... (τουλάχιστον έτσι συμβαίνει με τα συστήματα που γνωρίζω)

Link to comment
Share on other sites

Όσο πιο μεγάλη η πυκνότητα του EPS τοσο πιο μεγάλη η αντοχή του μεν, αλλά τόσο χειρότερη η θερμομονωτική του ικανότητα.

 

Εγώ έβαλα λ=0.038 που είναι το χειρότερο που μπορεί να μπει.

 

Για πάχος μπετού 76mm, και 57+57=114mm οι προδιαγραφές του ΚΕΝΑΚ καλύπτονται ακόμη κι αν το λ=0.050 που είναι εξαιρετικά υψηλή τιμή για μονωτικό υλικό (μόνο το ξυλόμαλλο έχει μεγαλύτερο λ).

 

Δεν υπάρχει περίπτωση με 114m μόνωσης να είσαι εκτός προδιαγραφών.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παρε 5 αλβανους και χτισε ενα διωροφο απο πετρα, λιθοδομη. ομορφο βιοκλιματικο προσεισμικο.και φθηνοτερο. ειδικα αν εισαι σε υψομετρο.

για ακομα πιο φθηνη λυση πηγαινε στην νομιμη ελαφρα κατασκευη.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετές ταλαιπωρίες που τράβηξα από ιδιώτες που επειμέναν να χτίσουν με προκατασκευή έχω καταλήξει κι εγώ να είμαι αρνητικός.

 

Μου την δίνει η εξαπάτηση του κόσμου...

Διεκδικούν κομμάτι της πίτας όπως όλοι οι κατασκευαστές και μηχανικοί. Όμως οι διαφημίσεις για μειωμένο κόστος είναι μούφα τελικά και η αξιοπιστία της κατασκευής αμφιλεγόμενη. Η μείωση από το ΙΚΑ και η ταχύτητα κατασκευής το μόνο θετικό αλλά όπως ειπώθηκε μετράει το συνολικό κόστος...

 

Από την άλλη και σε μια συμβατική κατασκευή, αν δεν είχες καμμία δυνατότητα επιλογής υλικών και απλά έβαζες ότι πρόσφερε ο κατασκευαστής χωρίς δεύτερη κουβέντα, θα γινόταν πιο γρήγορα το σπίτι σου... Τι υλικά θα είχε μέσα;;; Who knows!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ψάχνω 1.5 χρόνο για να βρω έναν τρόπο ανέγερσης κατοικίας( αναμονή λόγο ΟΕΚ).

Τους μηχανικούς(όχι όλους φυσικά) δεν τους εμπιστεύομαι λόγο του ότι προωθούν ότι ξέρουν και σου βγάζουν σκάρτο κάτι καινούριο που εμφανίζετε στην Ελληνική αγορά (παλαιό για το εξωτερικό). Από την συμβατική κατασκευή με πάνω από 12cm μόνωση ενδιάμεσα στα τούβλα κατέληξα να ζητήσω προσφορά από Easy home και Bild in green και ίσως κάποια άλλη.

Το οικόπεδο βρίσκεται στα Ιωάννινα και ζήτησα τα έξεις.

Κατοικία : 136τμ 2οροφο με νότιο προσανατολισμό χωρίς υπόγειο με μονοριχτη νότια στέγη.

10cm μόνωση μέσα έξω πολυστερίνη πυκνότητας 0.33.

Θέρμανση με Αντλία θερμότητας με υποβοήθηση πάνω από 4 τμ ηλιακών στην στέγη. Θα μπουν και 10KW φ/β.

{Έχετε ακούσει για την εταιρία defkalion-energy?

Τους έχω στείλει mail. Θα βγάλουν ανακοίνωση τις επόμενες μέρες για το προϊόν τους. }

 

Θα σας πω τις απαντήσεις. Τους έχω ζητησει να προσθέσουν και τα χωματουργικά.

Για να χτίσεις ένα σπίτι με 1000Ε/τμ πρέπει να είσαι ο ίδιος μηχανικός ή να έχεις μπάρμπα μηχανικό. Αν δεν γνωρίζει, πως θα συγκρίνεις-πάρεις καλύτερες τιμές από τους προμηθευτες? Άσε και το χρόνο που θα χάσεις ψάχνοντας. Οι εταιρίες αυτές υπογράφουν συμβόλαιο με ημερομηνία παράδοσης.

 

PS

Την άδεια την έχω βγάλει εδώ και 3 χρονια.Η μηχανικος μου έχει κάνει πανω απο 100 σπιτια αλλά από βιοκληματικους-νέους τρόπους δόμησης δεν γνωρίζει.

 

Παρατήρηση: Συμπλήρωσε το επάγγελμα και την ειδικότητά σου στο

προφίλ, όπως ζητάνε οι κανόνες συμμετοχής.

Ευχαριστώ, AlexisPap

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.