Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιοδική δήλωση ΦΠΑ Φ2


Recommended Posts

Απο οσο ξερω, εισοδηματα απαλλαγμενα απο ΦΠΑ μπαινουν μοναχα στην εκκαθαριστικη (η απευθειας στη φορολογικη?)

Οπως αντιστοιχα και εξοδα που δεν εκπιπτει ο ΦΠΑ αντιστοιχως

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απο οσο ξερω, εισοδηματα απαλλαγμενα απο ΦΠΑ μπαινουν μοναχα στην εκκαθαριστικη (η απευθειας στη φορολογικη?)

Οπως αντιστοιχα και εξοδα που δεν εκπιπτει ο ΦΠΑ αντιστοιχως

Νομίζω είναι λάθος αυτό, πρέπει να δηλωθούν και τα εισοδήματα τα απαλλαγμένα από ΦΠΑ στην περιοδική, αλλά μπορεί να μου πει κάποιος σε ποιο κωδικό; Επίσης αν κάποιος δεν τα δήλωσε τα απαλλαγμένα σε προηγούμενη περιοδική δήλωση, πώς θεραπεύεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό ξέρω, μόνο στην εκκαθαριστική.

Ο φίλος Swthrhs τι έχει να πει;

 

γιατί κάποιοι μου λένε βάζουμε και τις αμοιβές που δεν έχουν ΦΠΑ, αλλά δεν ξέρω σε ποιόν κωδικό

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος Swthrhs τι έχει να πει;

 

γιατί κάποιοι μου λένε βάζουμε και τις αμοιβές που δεν έχουν ΦΠΑ, αλλά δεν ξέρω σε ποιόν κωδικό

 

θα αναγραφούν και στην περιοδική δήλωση στους κωδικούς 308 (όσα επιτρέπουν δικαίωμα έκπτωσης του ΦΠΑ των εισροών τους ) ή κωδ 309 (όσα δεν επιτρέπουν και συνεπώς στην εκκαθαριστική θα γίνει η διαδικασία της pro-rata ).

Link to comment
Share on other sites

θα αναγραφούν και στην περιοδική δήλωση στους κωδικούς 308 (όσα επιτρέπουν δικαίωμα έκπτωσης του ΦΠΑ των εισροών τους ) ή κωδ 309 (όσα δεν επιτρέπουν και συνεπώς στην εκκαθαριστική θα γίνει η διαδικασία της pro-rata ).

όχι στον 310; Δεν λαμβάνω ΦΠΑ στην αμοιβή μου. Η μόνη παρακράτηση είναι το 20%. Ευχαριστώ πολύ

Edited by panosCy
Link to comment
Share on other sites

όχι στον 310; Δεν λαμβάνω ΦΠΑ στην αμοιβή μου. Η μόνη παρακράτηση είναι το 20%. Ευχαριστώ πολύ

 Σωστή η παρατήρηση 308,309 για όσα παρέχουν δικαίωμα έκπτωσης , 310 για όσα δεν παρέχουν (αν δε φοράς τα γυιαλιά αυτά παθαίνεις .... :smile: )

Link to comment
Share on other sites

 Σωστή η παρατήρηση 308,309 για όσα παρέχουν δικαίωμα έκπτωσης , 310 για όσα δεν παρέχουν (αν δε φοράς τα γυιαλιά αυτά παθαίνεις .... :smile: )

Ευχαριστώ πολύ, βάζω το ποσό στον 310

Link to comment
Share on other sites

Εκανα δήλωση ΦΠΑ την Παρακευή και ήμουν χρεωστικός, πλήρωσα όλο το ποσό την ίδια ημέρα μέσω ebanking και σήμερα Δευτέρα δεν έχει περάσει ακόμα η πληρωμή... και μάλιστα στις οφειλές του taxis μου έχουν βάλει και επιπλέον χρεώσεις....

Έχουμε τρελλαθεί τελείως???

Edited by slammer
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρόκειται για καθυστέρηση ενημέρωσης, αλλά αφού έχεις πληρώσει εμπρόθεσμα δεν παίζει πρόβλημα.

Που βλέπεις όμως ότι δεν έχει περάσει η πληρωμή και έχεις και χρεώσεις;

 

edit

Το βρήκα, και μένα έτσι είναι.

Edited by tasxan206
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.