Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στα 10 στρέμματα η αρτιότητα στις περιοχές Natura 2000 σύμφωνα με το σχέδιο νόμου


Engineer

Recommended Posts

Ενώ αν αυξήθει η αρτιότητα στα 10στρ θα αλλάξουν πολλά...

Καλύτερα να την καταργήσει εντελώς και τέλος. Αυτοί που έχουν λεφτά δεν τους νοιάζουν τα 10στρ. Πάλι ο απλός κόσμος παίρνει το μακρύτερο. Αλήτες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 202
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είμαι ιδιώτης και θα ήθελα μία απάντηση γιατί δεν έχω και τόση εμπιστοσύνη στον μηχανικό μου.Εδώ και ένα μήνα του έχω αναθέσει να καταθέσει φάκελο για δόμηση σε εντός natura σε αγροτεμάχιο 4 στρ οικοδομήσιμο έως τώρα.Μου είπε τέλη αυτής της εβδομάδας αρχή της άλλης θα καταθέσει τον φάκελο.Αν κατατεθεί ο φάκελος πριν την ψήφιση του νομοσχεδίου είμαι καλυμένος;Διάβασα πως από την κατάθεση ενός νομοσχεδίου μέχρι την συζήτηση στην επιτροπή μεσολαβεί μία εβδομάδα υποχρεωτικά.Άρα λογικά το νομοσχέδιο θα ψηφιστεί σε 2 εβδομάδες.Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για να έχει ισχύ ένας νόμος πρέπει να εγγραεί σε ΦΕΚ. Από την ημερομηνία συνήθως της εγγραφής ισχύει ο εκάστοτε νόμος εκτός αν ανφέρεται ρητά κάτι διαφορετικό στο νόμο. Άρα πιστέυω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εάν κατατεθεί πλήρης φάκελος θα πάει με τις παλιές διατάξεις εκτός και αν η χρήση του κτιρίου προσβάλλει την περιοχή

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, σχετικά με τα 10 στρέμματα...

 

Πελάτης μου έχει ζητήσει από την Περιφέρεια έκταση για να κάνει ένα βουστάσιο. Του έχει παραχωρηθεί έκταση 4 στρεμμάτων για την ανέγερση σταυλικών εγκαταστάσεων. Η έκταση που του έχει παραχωρηθει είναι εντος δικτύου Natura. Σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται;;;;

 

Η έκταση του παραχωρηθηκε το 2009

 

Οπότε με βάση το σχέδιο νόμου, το τεμάχιο είναι μη άρτιο και οικοδομήσιμο;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Στο Ν.Θεσσαλονίκης η κατάτμιση είναι στα 10 στρμ εδώ και 7-8 χρόνια. Επίσης σε περιοχές που δεν υπάγονται ούτε στο Natura άλλα ούτε και σε άλλες ειδικές συνθήκες όπως η Ramsar, τα ΓΠΣ στις περιοχές αυτές, εδώ και 2-3 χρόνια (πχ Δήμου Μίκρας στην Αν. Θεσ/νίκη), ορίζουν αρτιότητα τα 10στρμ. και δόμηση 200 τμ όσο μεγάλο κι αν είναι το γήπεδο. Εξαιρέσεις δίνουν αν το αγροτεμάχειο είναι ελάχιστο 4 στρμ και προϋφιστάμενο του 1983. Μπορεί και τώρα να προβλέπεται τελικά κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι απλά: Μέχρι να βγει ο νόμος όποιος προλάβει και βγάλει άδεια κτίζει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, σχετικά με τα 10 στρέμματα...

 

Πελάτης μου έχει ζητήσει από την Περιφέρεια έκταση για να κάνει ένα βουστάσιο. Του έχει παραχωρηθεί έκταση 4 στρεμμάτων για την ανέγερση σταυλικών εγκαταστάσεων. Η έκταση που του έχει παραχωρηθει είναι εντος δικτύου Natura. Σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται;;;;

 

Η έκταση του παραχωρηθηκε το 2009

 

Οπότε με βάση το σχέδιο νόμου, το τεμάχιο είναι μη άρτιο και οικοδομήσιμο;;;;;

 

Από την στιγμή που διατηρούνται (ορθά) οι παρεκκλίσεις για τις "μικρές" (πόσο μικρές όμως?) αγροτικές αποθήκες θα πρέπει να διατηρηθούν και για τις κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις.

Τόσο η περίπτωση που αναφέρεις αλλά και το γεγονός ότι πολλοί αγροτικοί-κτηνοτροφικοί οικισμοί βρίσκονται εντός natura δείχνει ότι πρέπει να προστεθούν στις παρεκκλίσεις και οι κτηνοτροφικές μονάδες - στάβλοι έστω με κάποιο όριο στο μέγεθος ή τα ισοδύναμα ζώα, πάνω από το οποίο όριο να απαιτείται κατά κανόνα αρτιότητα.

Ελπίζω ότι θα το προσθέσουν κατά την επεξεργασία στη βουλή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.