Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστη-Αμοιβές Ι.Κ.Α. - Ημερομίσθια


konsolas

Recommended Posts

συγνώμη που σας ζαλίζω συχνά αλλά οι απόψεις σας με έχουν βοηθήσει πολύ μέχρι τώρα

ερώτηση:

μήπως γνωρίζετε την αναλογία στα ένσημα ΙΚΑ στην κατασκευή του σκελετού

δηλαδή πόσα σε τεχνίτες και πόσα σε βοηθούς αναλογικά

ο μηχανικός μου δεν το γνωρίζει αυτό, στο ΙΚΑ δεν τόλμησα ακόμα να ρωτήσω

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μεγάλο θέμα, πολλές απόψεις.

 

Από προσωπική άποψη, επιδιώκω να υπάρχει μία αναλογία 1:1:2.

Δεν έχω δει όμως ποτέ κάτι γραμμένο.

Δεν ξέρω άμα υπάρχει σε κάποια εγκύκλιο κτλ.

Είναι γενικά μία αναλογία αποδεκτή, δεν μου έχουν κάνει ποτέ θέμα.

Link to comment
Share on other sites

"Ο μηχανικός σου δεν το γνωρίζει" = μάλλον πρέπει να αλλάξεις μηχανικό γιατί δεν είναι ειλικρινής μαζί σου. Δηλαδή τι γνωρίζει ? Έλεος!

Μόλις κατέθεσα ΑΠΔ σκελετού. Είχα και από τις 3 κατηγοριοποιήσεις, τεχνίτης, βοηθός, εργάτης, ως εξής: 3:3:3 (δηλαδή 1:1:1). Έβαλα τα ένσημα που αναλογούν στους ανθρώπους που πράγματι δούλεψαν και τελείωσα. Μου βγήκε ένας Μ.Ο 50 ευρώ το ένσημο περίπου. Το ΙΚΑ έχει πρόβλημα αν δηλώσεις μόνο εργάτες με 0 τριετίες και λοιπές "ομορφιές" που απ' ότι φαίνεται συνηθίζονται από κάποιους που "δεν ξέρουν"... Η αναλογία 1:1:1 είναι εντάξει. Μην ξεχάσεις (το ΙΚΑ δεν θα το ξεχάσει αλλά έχε το υπόψη σου), να σου αφαιρέσουν τα λεφτά που έδωσες για να σου ανοίξουν ΑΜΟΕ. Προσοχή στις ημερομηνίες. Καταθέτουμε μέχρι 10 έκαστου μήνα για τον προηγούμενο.

Link to comment
Share on other sites

Μονο που ο μηχανικος δεν εχει ΚΑΜΙΑ δουλεια με το ΙΚΑ των εργατοτεχνιτων...

 

Εγω σε εργο με 120ημερομισθια περασα τα 90 τεχνικα...

Ενας τεχνιτης τα εκανε ολα με το χεραι του (μπετα, φερουσα, σοβαδες..)

Πως να τα περασω δλδ εργατικα????

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία, ακόμα κ αν τον τεχνίτη τον δηλώνεις σαν εργάτη τα ένσημα περνάνε κανονικά.

 

Η μέγιστη (οικονομικά ελάχιστη) αναλογία που δέχονται είναι 1-2-4, ενώ σε κάποιες περιπτώσεις ανάλογα το υποκατάστημα δέχονται κ 1-0-8

 

Για μένα αυτά για ένα απλό οικοδομικό δεν έχουν πολύ σημασία, η διαφορά για 500 τ.μ. είναι κάτω από 2.000 ευρώ, όποιος ψυρίζει τη μαϊμού σε τέτοια έργα έχει προφανώς έρθει από άλλη εποχή (του '50), οπότε να μας πει κ λεπτομέρειες για τη χρονομηχανή έτσι ώστε να μεταφερθούμε στο 2012 κ να δούμε πράγματι αν έχει έρθει η ''ανάπτυξη'' μέχρι τότε, όπως λέει κ η Κυβέρνηση που γουστάρει ο λαός.

 

Στη συνέχεια με τη χρονομηχανή μπορούμε να μεταφερθούμε στο 1981 κ να εκτελέσουμε όσους προσλήφθηκαν στο Δημόσιο.

 

Μετά, πάμε κ μια βόλτα στο 10 μ.Χ. να δούμε πώς έσπαγε πλάκα ο Καλιγούλας ταϊζοντας τους πονηρίδηδες στα λιοντάρια.

 

Κ μετά γυρνάμε στο 2005 κ πείθουμε τον Engineer να φτιάξει κλειστό φόρουμ μηχανικων!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε φυσικα και μπορεις τον τεχνικη να τον περασεις σαν εργατη...

Αλλα αν δουλευει ως τεχνιτης γτ να πληρωνεται ως εργατης??

Link to comment
Share on other sites

Βρέθηκε τελικά αυτό στο ΙΚΑ.

Στη σελίδα 3 αναφέρει την αναλογία 1:1:1.

 

Όπως πολύ σωστά λέει ο zavi, τον κάθε ένα του βάζεις ένσημα ανάλογα με τις υπηρεσίες του.

Άμα τον καλύτερο μάστορα του κόσμου, τον έχεις 5 μέρες για να μαζέψει τα μπάζα από το γιαπί,

θα του κολλήσεις εργατικό ένσημο.

Μπορεί μέσα στην ίδια ΑΠΔ, να υπάρχει το ίδιο άτομο, σε διαφορετική φάση, τη μία τεχνίτης, την άλλη εργάτης κτλ.

Αρκεί να τηρούνται κάποια όρια στις ημερομηνίες. Να μην είναι δηλαδή αλληλεπικαλυπτόμενες οι ημερομηνίες των 2 εγγραφών του ίδιου προσώπου.

Link to comment
Share on other sites

terry, ο μηχανικός δηλαδή δεν ξέρει? Και δεν έχει ΚΑΜΙΑ δουλειά? (περίεργο, μου φαίνεται τα κεφαλαία απαγορεύονται στο φόρουμ... :))

Και αν την έχει πάρει τη δουλειά εργολαβία - χωρίς το ΙΚΑ - χωρίς το ΦΠΑ παροχής υπηρεσιών, ή ότι άλλο σχήμα κυκλοφορεί? (δεν μας το είπε ο φίλος μας).

Από ότι βλέπω πάντως, αρκετοί το ξέρετε το θέμα πολύ καλά, άρα έχω δίκιο που του λέω να του δώσει πόδι και να πάρει έναν ειλικρινή ή τουλάχιστο έναν που να ευαισθητοποιείται να του πει "θα το ψάξω και θα σου απαντήσω άμεσα...", όπως λέγαν και οι καθηγητάδες στα Πανεπιστήμια μας...

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω πάντως, αρκετοί το ξέρετε το θέμα πολύ καλά, άρα έχω δίκιο που του λέω να του δώσει πόδι και να πάρει έναν ειλικρινή ή τουλάχιστο έναν που να ευαισθητοποιείται να του πει "θα το ψάξω και θα σου απαντήσω άμεσα...", όπως λέγαν και οι καθηγητάδες στα Πανεπιστήμια μας...

Δεν είναι τόσο εύκολο αυτό αδερφέ!

Ιδιοκτήτες είστε, μία βόλτα από το ΙΚΑ δεν βλάπτει!

Link to comment
Share on other sites

Rover

 

Το οτι εχω κανει και καποιες κατασκευες δεν σημαινει οτι ολοι οι μηχανικοι πρεπει να γνωριζουν απο ΙΚΑ...

 

Καμια δουλεια λοιπον δεν εχει ο μηχανικος με το ΙΚΑ παρα μονο με τον πινακα των ημερομισθιων...

 

Δυστυχως βεβαια ο μηχανικος αν ειναι σαν και μενα... (!!!!) ασχολειται με ενα καρο μλκς..... Οποτε γινονται και παρεξηγησεις αρμοδιοτητων...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.