Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή για αλλαγή χρήσης (με ή χωρίς αλλαγή διαρρύθμισης)


Recommended Posts

Οι διαφορές των προυπολογισμων μπαινουν σε νεες άδειες, όχι σε νομιμοποιήσεις.Οι αναλυτικοί μπαίνουν σε νεες άδειες, εμείς εδώ έχουμε νομιμοποίηση, άρα μόνο αποτυπώσεις.Πας μετρας αυτά που βρίσκεις και βάζεις αποτύπωση αρχιτεκτονικών, υδραυλικών....

 

Manolis πήγα σήμερα στον έλεγχο των φορολογικών της άδειας και η υπάλληλος μου ανέφερε πως ανεξάρτητα αν είναι νομιμοποίηση ο υπολογισμός των αμοιβών πρέπει να γίνει με αναλυτικό και διαφορά προυπολογισμών για την αλλαγή χρήσης... Πάλι από την αρχή έχω κάνει όλους τους υπολογισμούς σαν αποτυπώσεις και τώρα μου τα φέρνει όλα τούμπα.Υπάρχει πουθενά κάποια οδηγία που να ανφέρει τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις ?? sos

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 169
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κανείς??? Επίσης στο ΙΚΑ για την νομιμοποίηση της αλλαγής χρήσης μου είπαν να πάω πίνακα 3 με αναλυτική προμέτρηση των εργασιών και όχι πίνακα 1 (έχοντας αφαιρέσει τα ένσημα της παλιάς χρήσης). Με λίγα λόγια τόσο για τον υπολογισμό των φορολογικών όσο και των ενσήμων μου ζητούν να υπολογιστούν σαν να πήγαινα για νέα άδεια και όχι με αποτυπώσεις... Τι κάνω ? Ευσταθεί αυτή η διαδικασία???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από περιπλάνηση από υπηρεσία σε υπηρεσία μέχρι να βγεί άκρη θα ήθελα τη γνώμη σας. Για τη νομιμοποίηση της αλλαγής χρήσης και διαρρυθμίσεων καταστήματος σε κατοικία υπέβαλλα στο ΙΚΑ πίνακα 3 με αναλυτική προμέτρηση των εργασιών και μου απογράψαν το έργο. Τώρα για την πολεοδομία για τον έλεγχο των φορολογικών-αμοιβών σκεφτόμουν (δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο ευσταθεί ) να βάλω εργασίες αποτύπωσης με αναλυτικό προυπολογισμό .Ουσιαστικά τον προυπολογισμό που προκύπτει από την αναλυτική προμέτρηση των εργασιών που έχουν γίνει για την αλλαγή χρήσης τον βάζω στις εργασίες αποτύπωσης αρχιτεκτονικών . Βάσει αυτού υπολογίζω εισφορές και αμοιβές. Το θέμα είναι πως και την υπάλληλο στον έλεγχο των φορολογικών που ρώτησα μου είπε πως θέλει αναλυτικό προυπολογισμό αλλά για το αν θα βάλω αποτυπώσεις στις μελέτες δεν ήξερε να μου απαντήσει και το άφησε αιωρούμενο.

Φοβάμαι μην κάνω καμία πατάτα και διπλοπληρώνω και έχω και τον πελάτη ο οποίος μου έχει κάνει στενό μαρκάρισμα να βγεί η άδεια γιατί θέλει να μεταβιβάσει .

Edited by treloepistimonas
Link to comment
Share on other sites

γιατί πρόκειται για νομιμοποίηση αποτυπώνω μια υφιστάμενη κατάσταση. Ουσιαστικά σκεφτόμουν να υπολογίσω προυπολογισμό αναλυτικά και αυτόν να τον βάλω στις μελέτες αποτυπώσεων μιας και δεν πρόκειται για νέα αλλαγή χρήσης

Edited by treloepistimonas
Link to comment
Share on other sites

Αντε αντε στον κόσμο μου είμαι... πάω για κανένα ποτό να ξελαμπικάρω....

 

Κάτσε γιατί το ξαναείδα.

Είχες πει.

Να κάνω μια ερώτηση. Στην περίπτωση έκδοσης οικοδομικής άδειας νομιμοποίησης αυθαίρετης αλλαγής χρήσης και εσωτερικών διαρρυθμίσεων πως υπολογίζονται οι αμοιβές. Στον προυπολογισμό βάζω το άθροισμα της διαφοράς προυπολογισμού παλιάς και νέας χρήσης + του αναλυτικού προυπολογισμού και τα κατανέμω στην αποτύπωση αρχιτεκτονικών στατικών και ελέγχου στατικής επάρκειας. Ουσιαστικά ο ιδιοκτήτης έχει πληρώσει το παράβολο και τώρα θέλει να εκδόσει Ο.Α νομιμοποίησης.

 

Πως γίνεται να είναι αυθαίρετο και να έχεις αλλαγή χρήσης;

 

Μετά είπες

Manoli δεν υπάρχει υπέρβαση ως προς τη δόμηση ή την κάλυψη ούτε αλλαγή του περιγράμματος του κτηρίου. Ουσιαστικά η μόνη αυθαιρεσία συνίστανται στην αλλαγή της χρήσης από κατάστημα σε κατοικίες και σε κάποιες εσωτερικές εργασίες (χωρίσματα, μπάνια κλπ). Επομένως θεωρώ πως ο προυπολογισμός προκύπτει από αναλυτική προμέτρηση εκτός βέβαια και αν εννοείς πως βάζουμε μόνο τη διαφορά των συμβατικών ή κάτι δεν καταλαβαίνω καλά

 

Λοιπόν στην θέση σου θα έκανα:

1. Διαφορά ΠΥ για τις μελέτες που υπήρχαν και άλλαξαν.

2. Νέο ΠΥ για τις τυχόν νέες μελέτες

3. Αναλυτικό για τις μελέτες που αυτός επηρεάζει.

 

 

Τώρα πάω για ποτό.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Νομιμοποιώ Αυθαίρετη αλλαγή χρήσης σε νομίμως υφιστάμενο κτήριο. Τώρα για το κομμάτι των προυπολογισμών στην πολεοδομία μου ζητά να προσκομίσω αναλυτικό προυπολογισμό . Το θέμα είναι αυτόν τον προυπολογισμό τον βάζω στα αρχιτεκτονικά ή στην αποτύπωση αρχιτεκτονικών. ??? Faethon πιες και κανά ποτο και για μας τους υπολοιπους...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

 

Τον αναλυτικό θα τον έβαζα στα αρχιτεκτονικά.

Αν στον αναλυτικό υπάρχουν εργασίες που αφορούν ύδρευση/αποχέτευση/ηλεκτρικά κλπ μελέτες, τότε τους αντίστοιχους ΠΥ θα τους έβαζα στις αντίστοιχες μελέτες.

 

Παράδειγμα

Παλία χρήση : ΠΥ=100000€

Παλιές Μελέτες: Ας πούμε Αρχ, Στατ κλπ

Νέα χρήση : ΠΥ=15000€

Νέες μελέτες: Ας πούμε ενεργητική

Διαφορά ΠΥ=5000€

 

Συνολικός Αναλυτικός ΠΥ = 3000€

Προυπολογισμός ύδρευσης=500€ (τμήμα του συνολικού)

Προυπολογισμός αποχέτευσης=500€ (τμήμα του συνολικού)

Προυπολογισμός ηλεκτρικών=500€ (τμήμα του συνολικού)

Γενικά θα έχεις και τους επιμέρους προϋπολογισμούς.

 

1. Θα υπολόγιζα αμοιβές για τις παλιές μελέτες με ΠΥ την διαφορά, δηλ. 5000€

2. Θα υπολόγιζα αμοιβές για τις νέες μελέτες με ΠΥ τον νέο, δηλαδή 15000€

3. Τον συνολικό αναλυτικό θα τον έβαζα στην αρχιτεκτονική μελέτη

Τον ΠΥ ύδρευσης στην μελέτη ύδρευσης

Τον ΠΥ αποχέτευσης στην μελέτη αποχέτευσης

Τον ΠΥ ηλεκτρικών στην μελέτη ηλεκτρικών

κλπ

 

Οι εισφορές ιδιοκτήτη θα υπολογισθούν επί της διαφοράς των προϋπολογισμών.

 

 

υ.γ. Λανθάνουσα γλώσσα την αλήθεια λέγει. Είπα "πάω να πιω κανένα ποτό" και έτσι έγινε. Δεν ήπια ποτό, πήγα σπίτι για ξάπλα :)

Link to comment
Share on other sites

Μία πληροφορία παρακαλώ. Σε περίπτωση σύνταξης τοπογραφικού διαγράμματος για αλλαγή χρήσης σε οικοδομή, για την οποία είχε εκδοθεί νόμιμα οικοδομική άδεια αρχικά, χρειάζεται κατάθεση αμοιβής και για το τοπογραφικό;

Link to comment
Share on other sites

Νομιμοποιώ Αυθαίρετη αλλαγή χρήσης σε νομίμως υφιστάμενο κτήριο. Τώρα για το κομμάτι των προυπολογισμών στην πολεοδομία μου ζητά να προσκομίσω αναλυτικό προυπολογισμό . Το θέμα είναι αυτόν τον προυπολογισμό τον βάζω στα αρχιτεκτονικά ή στην αποτύπωση αρχιτεκτονικών. ??? Faethon πιες και κανά ποτο και για μας τους υπολοιπους...

 

Με τον 4014 το κάνεις; ΙΚΑ θα πληρώσει ο πελάτης;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.