Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
kyrkteo

Αμοιβή για αλλαγή χρήσης (με ή χωρίς αλλαγή διαρρύθμισης)

Recommended Posts

με αναλυτικό προυπολογισμό

ως μηχανολόγος δε μπορείς να υπογράψεις τη μελέτη

πρέπει να συνεργαστεις με κάποιον μηχανικό που έχει διακίωμα υπογραφής αρχιτεκτονικών

Καλησπέρα,

έχω μία αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε παιδικό σταθμό, ο οποίος θεωρείται ως χρήση Υγεία και Κοινωνική Πρόνοια (Κατηγορία Ε, με βάση τον κτηριοδομικό κανονισμό) και προσπαθώ να βγάλω τη διαφορά των συμβατικών προϋπολογισμών με το πρόγραμμα αμοιβών της civil. Δυστυχώς, δεν υπάρχει τέτοια κατηγορία και η υποστήριξη του προγράμματος με παρότρυνε να το θεωρήσω Κοινωφελές Ίδρυμα, στο οποίο προσωπικά εκφράζω αντίρρηση εφόσον και στο βιβλίο της Λεμπέση αναφέρει χρήση Κοινωνική Πρόνοια και Κοινωφελή Ιδρύματα για δημόσιους και όχι ιδιωτικούς σταθμούς.

Επομένως καταλήγω σε μία άλλη χρήση που ανήκει στην Κατηγορία Ε και έχει το πρόγραμμα αμοιβών πχ Κλινικές και Νοσοκομεία.

Θα ήθελα την άποψη σας:cry:

Σωστά το σκέφτηκες. Αυτό που μετράει είναι η κατηγορία Ε. Δηλαδή η χρήση είναι Υγεία και Κοινωνική Πρόνοια. Παιδικοί σταθμοί, κλινικές, νοσοκομεια κλπ περιλαμβάνονται σε αυτή. Δεν έχει σημασία για αυτό που θέλεις να υπολογισεις, σε ποια υποπερίπτωση της χρήσης Ε είσαι.

ΒΕΛΑΚΗΣ ΤΣΙΠΟΥΡΑΣ

αλλαγή χρήσης σε κτίριο προ του ΄55

οικδομική άδεια με πληρωμένη μελέτη-επίβλεψη (προ 02/2007) βρίσκεται στον φοροτεχνικό για έλεγχο (στάδιο ρευματοδότησης). Θεωρεί ότι κακώς τότε (κατά την έκδοση της οικ. άδειας) οι αμοιβές και οι κρατήσεις υπολογίσθηκαν στην προκείπτουσα "θετική" διαφορά των προϋπολογισμών των χρήσεων, αλλά : το κτίριο ως προυφιστάμενο του ΄55 είναι αυθαίρετο..... αρα δεν υπάρχει αλλαγή χρήσης....... άρα ο προύπολογισμός της νέας χρήσης στο ακαίρεον.... άρα συμπληρωματικές αμοιβές μελέτης - επίβλεψης .... ισχύει κάτι τέτοιο;

als

Εκτός από την "θετική διαφορά" δεν είχες και πρόσθετες εργασίες;

Είχαν καταβληθεί αμοιβές αποτύπωσης για νομιμοποίηση του κτιρίου;

Αν είχαν καταβληθεί περίεργο μου φαίνεται και μένα...

Καλησπέρα σας, έχω διαβάσει αναλυτικά όλες τις σελίδες και παρόλα αυτά ακόμη δεν μπορώ να συνειδητοποιήσω ότι χρειάζομαι πχ μισή μέρα να κάνω μια κάτοψη και τρεις μέρες για να μπορώ να πω στον πελάτη ποσό θα του κοστίσει(στο περίπου) η αμοιβή μου.. μπράβο στο τεε..!

Έχω μια περίπτωση αλλαγής χρήσης από κατοικία73+17 τακτοποιημένος ημιυπαιθριος χώρος =90 μ² (στο συμβόλαιο)γραφείο(στα σχέδια της πολεοδομίας -άδεια 1993), σε πολυδύναμο κέντρο αισθητικής και δίαιτας.

Οι μελέτες, πιθανόν, είναι αρχιτεκτονικά, παθητική πυροπροστασία και φαντάζομαι ύδρευση-αποχέτευση αφού προσθέτω ένα λουτρό ακόμη.

Ήθελα να ρωτήσω εάν οι απαραίτητες μελέτες είναι αυτές που προανέφερα, τότε υπάρχουν και αμοιβές επίβλεψης?

Επίσης 17 μ² του χώρου είναι τακτοποιημένος ημιυπαιθριος χώρος, αυτόν θα τον υπολογίσω στην διαφορά προϋπολογισμών για τις αμοιβές?? Τότε αντί για την ελάχιστη βγάζει με επιβλέψεις παθητικής-υδρ+αποχ 4000ευρω περίπου..

Ευχαριστώ..

apostolosg

Στο παρακάτω έχουμε τα της αλλαγής χρήσης...

Πρώτα έχουμε την διαφορά των προϋπολογισμών 90μ2 πολυδύναμο - 90μ2 οικία.

Μετά πάμε στις πρόσθετες εργασίες με αναλυτικό πχ γκρεμίσματα, χτισίματα, σοβατίσματα, πλακάκια δαπέδου - τοίχων, είδη υγιεινής, κλπ. κλπ.

Έχουμε δηλ. την Δ (διαφορά προϋπολογισμών) και τον Π (προϋπολογισμό των πρόσθετων εργασιών)

Στις περισσότερες πολεοδομίες "χάριν συντομίας" μελέτες, φορολογικά και επίβλεψη βγαίνουν από το άθροισμα των Δ + Π.

Την παθ. πυροπροστασία θα την υπολογίσεις για τα 90μ2

egk5790prstegis001.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Ευχαριστώ, άραγε οι τακτοποιημένοι ημιυπαιθριοι θα υπολογιστούν στην διαφορά των συμβατικών προϋπολογισμών, άντε να εξηγήσεις στον ιδιοκτήτη που πλήρωσε την τακτοποίηση ότι τώρα πρέπει να πληρώσει εξτρα για αυτόν τον χώρο και για την αλλαγή χρήσης.

Τελικά μου είπαν στην πολεοδομία Θεσσαλονίκης ότι οι ημιυπαιθριοι χώροι που τακτοποιηθήκαν δεν έχουν επιπλέον επιβάρυνση στους συμβατικούς προϋπολογισμούς, οπότε είναι κάτι θετικό για τους ιδιοκτήτες που μπήκανε στην ρύθμιση..

Βασικα οι η/χ απ όσο ξέρω δεν μπορούν να αλλάξουν χρήση ! Οπότε αν η χρήση που τακτοποιήθηκαν ήταν κατοικία και θες να το κάνεις πολυδύναμο μήπως υπάρχει κώλυμα?

Αν το παραβλέψουν καλώς για σένα αλλά νομικά νομίζω δε στεκει...