Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή για αλλαγή χρήσης (με ή χωρίς αλλαγή διαρρύθμισης)


Recommended Posts

  1. μονο τον αναλυτικο
  2. έχει θέρμανση το κατάστημα; Αν έχει δεν απαιτείται λογικά. Αν δεν έχει καλάξεμεπρδέματα με το μηχανολόγο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 169
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κάνε τη διαφορά συμβατικού (συμβατικός κατοικίας-συμβατικός καταστήματος) αλλά νομίζω πως βγαίνει αρνητικός

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Διάβασα όλα όσα έχουν γραφτεί για αλλαγή χρήσης αλλά δεν βρήκα απάντηση στη δική μου περίπτωση αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει??!! Πως θα υπολογίσουμε τελικά αλλαγή χρήσης με αρνητική διαφορά και διαρρύθμιση με αναλυτικό ταυτόχρονα (στο πρόγραμμα civil) μου βγαίνει πολύ και αναρωτιέμαι μήπως κάνω κανένα λάθος!

Link to comment
Share on other sites

Εγκ. 8/90

 

ΚΕΦΑΛΑΙΟ 5ο:

ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗΣ:

Οι Αμοιβές (μελετών και επιβλέψεων) και οι κρατήσεις υπολογίζονται πάνω στη διαφορά:

ΤΟΥ ΠΡΟΫΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΜΕ ΤΗ ΝΕΑ ΧΡΗΣΗ ΣΤΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΑΙΤΗΣΗΣ ΤΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ

ΜΕΙΟΝ

ΤΟΝ ΠΡΟΫΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΛΑΙΑ ΧΡΗΣΗ ΣΤΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΑΙΤΗΣΗΣ ΤΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ

Σε περίπτωση κατά την οποία δεν δημιουργείται θετική διαφορά προϋπολογισμού ο μελετητής αμοίβεται με την αμοιβή αποτύπωσης.

Εάν παράλληλα γίνονται εργασίες διαρρύθμισης κλπ, υπολογίζονται αμοιβές και λοιπές κρατήσεις πάνω στον αναλυτικό προϋπολογισμό των εργασιών αυτών.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση αλλαγής χρήσης από κατάστημα σε Νηπιαγωγείο. Η διαφορά προϋπολογισμού βγαίνει θετική. Σε αυτή τη διαφορά προϋπολογισμού ποιες κατηγορίες μελετών επιλέγω για να υπολογίσω τις αμοιβές μηχανικού;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγκ. 8/90

 

ΚΕΦΑΛΑΙΟ 5ο:

ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗΣ:

Οι Αμοιβές (μελετών και επιβλέψεων) και οι κρατήσεις υπολογίζονται πάνω στη διαφορά:

ΤΟΥ ΠΡΟΫΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΜΕ ΤΗ ΝΕΑ ΧΡΗΣΗ ΣΤΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΑΙΤΗΣΗΣ ΤΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ

ΜΕΙΟΝ

ΤΟΝ ΠΡΟΫΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΛΑΙΑ ΧΡΗΣΗ ΣΤΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΑΙΤΗΣΗΣ ΤΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ

Σε περίπτωση κατά την οποία δεν δημιουργείται θετική διαφορά προϋπολογισμού ο μελετητής αμοίβεται με την αμοιβή αποτύπωσης.

Εάν παράλληλα γίνονται εργασίες διαρρύθμισης κλπ, υπολογίζονται αμοιβές και λοιπές κρατήσεις πάνω στον αναλυτικό προϋπολογισμό των εργασιών αυτών.

 

 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση (και την Μυρι) πολύ κατατοπιστικός

οπότε κάνω μόνο αναλυτικό για τις εργασίες που θέλω (αρχιτεκτονικά, ύδρευση και αποχέτευση) και όχι αποτύπωση του υπάρχοντος (αρνητική διαφορά προϋπολογισμών) το civil μου είχε πει ότι κάνω 2 αρχεία και μετά συνένωση (αποτύπωση + διαρρύθμιση) ???!!!

 

στον αναλυτικό βάζω τον προϋπολογισμό που έχω στις ανάλογες εργασίες (αρχιτεκτονικά, ύδρευση και αποχέτευση) μελέτη + επίβλεψη + τεύχη + χρονικό σωστά ??

Το ποσοστό αμοιβής μελέτης για τις 3 εργασίες είναι 100%? χρησιμοποιεί κανείς το civil?

Link to comment
Share on other sites

δεν λαμβάνεις υπ'οψιν σου την αρνητικά διαφορά

πας μόνο με αναλυτικό

 

Ευχαριστώ για την απάντηση Μυρι

οπότε κάνω μόνο αναλυτικό για τις εργασίες που θέλω (αρχιτεκτονικά, ύδρευση και αποχέτευση) και όχι αποτύπωση του υπάρχοντος (αρνητική διαφορά προϋπολογισμών) το civil μου είχε πει ότι κάνω 2 αρχεία και μετά συνένωση (αποτύπωση + διαρρύθμιση) ???!!!

 

στον αναλυτικό βάζω τον προϋπολογισμό που έχω στις ανάλογες εργασίες (αρχιτεκτονικά, ύδρευση και αποχέτευση) μελέτη + επίβλεψη + τεύχη + χρονικόσωστά ??

Το ποσοστό αμοιβής μελέτης για τις 3 εργασίες είναι 100%? χρησιμοποιεί κανείς το civil?

Link to comment
Share on other sites

ναι πας με τον αναλυτικό

------

με το civil εγώ προσωπικά δεν τα πάω καλά

πιο γρήγορα διαβάζεις όλη τη νομοθεσία και κανεις τις πράξεις με το χέρι παρά να μάθεις να χρησιμοποιείς το civil

------

πες μας τα εξής:

  1. πότε βγήκε η αρχική άδεια
  2. έχεις αλλαγές στα υδραυλικά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.