Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί βιογραφικού!


MScEng

Recommended Posts

καταρχάς το να έχεις δουλέψει στην κατασκευή και να επιστρέφεις στη μελέτη για έναν εργοδότη είναι θετικό. Οι επαγγελματικές εμπειρίες σε συναφή αντικείμενα καλό είναι να καταγράφονται.

Αν "γκαστρώνεται" το cv μπορείς να αρχίσεις να μειώνεις τις αναφορές ή τη μεγάλη ανάλυση σε κάποιες δραστηριότητες.

κάπου πάντως πρέπει να κρατηθεί μια σωστή ισορροπία γιατί τελικά οι 12 σελίδες και κουράζουν και δείχνουν ανασφάλεια.

Συμφωνώ με αυτό που είπε ο topap να υπάρχουν διαφορετικές version ανάλογα με το που απευθύνεται το cv και να αναλύεται πιο πολύ το αντικείμενο στο οποίο αφορά η κάθε version.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 114
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καταρχάς το να έχεις δουλέψει στην κατασκευή και να επιστρέφεις στη μελέτη για έναν εργοδότη είναι θετικό. Οι επαγγελματικές εμπειρίες σε συναφή αντικείμενα καλό είναι να καταγράφονται.

Αν "γκαστρώνεται" το cv μπορείς να αρχίσεις να μειώνεις τις αναφορές ή τη μεγάλη ανάλυση σε κάποιες δραστηριότητες.

κάπου πάντως πρέπει να κρατηθεί μια σωστή ισορροπία γιατί τελικά οι 12 σελίδες και κουράζουν και δείχνουν ανασφάλεια.

Συμφωνώ με αυτό που είπε ο topap να υπάρχουν διαφορετικές version ανάλογα με το που απευθύνεται το cv και να αναλύεται πιο πολύ το αντικείμενο στο οποίο αφορά η κάθε version.

 

Ανασφάλεια είναι όταν αναφέρεις μικρά έργα σε μεγάλο βιογραφικό... (π.χ. διώροφη οικοδομή στην Κάτω Τραχανοπλαγιά Ευρυτανίας,). Αυτά, με τον καιρό τα αφαιρείς γιατί δεν έχουν κανένα νόημα να τα αναφέρεις... Παρ'όλα αυτά, με τον καιρό μαζεύονται πολλά, ακόμα και από το είδος που δεν τολμάς να πετάξεις έξω (π.χ. ΙΚΕΑ, πανεπιστήμια, C4I, Ακρόπολη κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω το εξής :

 

Μια εταιρεία σε καλεί για συνέντευξη εφόσον προτιμήσει το βιογραφικό σου ανάμεσα στα υπόλοιπα;

 

Ή υπάρχει περίπτωση το βιογραφικό σου να μην είναι και τόσο γεμάτο και παρόλ' αυτά να σε καλέσει για συνέντευξη;

 

Το ρωτάω αυτό γιατι κάποιος που έχει όντως κάποιες δυνατότητες άλλα έχει ένα φτωχό βιογραφικό μπορεί να μην του δωθεί καν η ευκαιρία για συνέντευξη.

Άσχετα εάν μετά τη συνέντευξη αποδειχθεί ιδανικότερος από κάποιον άλλο με καλύτερο βιογραφικό.

 

Η ερώτηση αφορά περιπτώσεις όπου κάποιος νέος μηχανικός ψάχνει την πρώτη του δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε step

Αν η αγγελία αναφέρει 3-5 χρόνια προυπηρεσία, εσύ τι θα εμφανίσεις? Οτι είσαι απόφοιτος τάδε και πολλά υποσχώμενος μηχανικός?

Παίζει ρόλο και η προσφορά βιογραφικών κάθε φορά. Αν δεν στείλει κανένας ή αυτοί που στείλουν δεν ικανοποιούν, τότε ναι θα σε καλέσουν. Αν από την άλλη ο εργοδότης έχει πχ 30 βιογραφικά με προυπηρεσία άλλη λιγότερη άλλη περισσότερη και εσύ στείλεις χωρίς, ποιους θα καλέσει για συνέντευξη?

Φυσικά υπάρχουν και αγγελίες που δεν ζητούν προυπηρεσία (έχω καιρό να δω τετοιές) εκεί ναι θα σε καλέσουν.

Link to comment
Share on other sites

ikaros13 έχεις δίκιο απλά γράφω ότι

 

Η ερώτηση αφορά περιπτώσεις όπου κάποιος νέος μηχανικός ψάχνει την πρώτη του δουλειά.

 

Αναφέρομαι σε εταιρείες οι οποίες ψάχνουν νέους απόφοιτους μηχανικούς.

 

Και αυτοί που ψάχνουν πρώτη φορά για δουλειά από κάπου πρέπει να ξεκινήσουν έτσι δεν είναι; Θεωρητικά εάν όλες οι εταιρείες ζητούσαν προϋπηρεσία κανείς δεν θα είχε βρεί δουλειά (θεωρητικά).

 

Εκτός αν μπορεί να ληφθεί σοβαρά ως προϋπηρεσία κάποια πρακτική άσκηση κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Step και 3 έως 5 χρόνια προυπηρεσία να αναφέρει η αγγελία μη μασας!!!!Να στέλνεις βιογρφικό..μπορει ο HR να το βρει αρκετα εδιαφέρον και να σε καλέσει γαι συνέντευξη!!!

Κ έπιμένω και θα το πω ξανα καλό είναι να αναφέρεται στο βιογραφικό σας σε 5 με 6 γραμμες ποιος είναι ο προσωπικός σας στόχος, δηλαδη για ποιο λόγο θες τη δουλεια ( όχι του τύπου θέλω να εργασθω γιατί δεν έχω δουλεια....)

Πιστέψετε με κεντρίζει το ενδιαφέρον!!!!!!!!Εμένα προσωπικά μου έχει βγει σε καλο!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ανασφάλεια είναι όταν αναφέρεις μικρά έργα σε μεγάλο βιογραφικό... (π.χ. διώροφη οικοδομή στην Κάτω Τραχανοπλαγιά Ευρυτανίας,). Αυτά, με τον καιρό τα αφαιρείς γιατί δεν έχουν κανένα νόημα να τα αναφέρεις... Παρ'όλα αυτά, με τον καιρό μαζεύονται πολλά, ακόμα και από το είδος που δεν τολμάς να πετάξεις έξω (π.χ. ΙΚΕΑ, πανεπιστήμια, C4I, Ακρόπολη κλπ)

 

καλά σίγουρα αν είναι μεγάλα και αξιομνημόνευτα έργα δε μπορείς να τα πετάξεις έξω.

Μιλάω για τις πρώτες περιπτώσεις που αναφέρεις.

 

αλλά πού μπορεί να εργάζεται κάποιος και να έχει μάζέψει τόσα πολλά τέτοια έργα;

άκυρη ερώτηση κάτι μου έρχεται κατά νου..

Link to comment
Share on other sites

Αν από την άλλη ο εργοδότης έχει πχ 30 βιογραφικά με προυπηρεσία άλλη λιγότερη άλλη περισσότερη και εσύ στείλεις χωρίς, ποιους θα καλέσει για συνέντευξη?

 

αλλά πού μπορεί να εργάζεται κάποιος και να έχει μάζέψει τόσα πολλά τέτοια έργα;

άκυρη ερώτηση κάτι μου έρχεται κατά νου..

δεν έχουν σημασία μόνο τα μεγάλα έργα,

σημασία έχει και η προσωπική εμπλοκή του υποψήφιου σε αυτά ;)

Link to comment
Share on other sites

σημασία έχει και η προσωπική εμπλοκή του υποψήφιου σε αυτά ;)

 

Σημασία πάνω από όλα έχει να υπάρχουν δουλειές Myri και να πληρώνονται αυτές! Γιατί αν δεν υπάρχουν, καθόμαστε σπίτι μας και καμαρώνουμε τα βιογραφικά μας...

'Η εναλλακτικά για να μιλήσω για τον κλάδο μου και τον τομέα μου ειδικότερα, κάνουν οι (απλήρωτοι) ανάδοχοι Κτηματογράφηση με αναλώσιμους ...διοικητικούς υπαλλήλους "ουρανοκατέβατα" και "χθεσινά" παιδάκια 20 και 22 χρονών των 500 ευρώ το μήνα και τα λίγα παλιά δικά τους στελέχη γιατί δε μπορούν να πληρώσουν ανθρώπους που έχουν ασχοληθεί με το αντικείμενο... Αν συνεχίσει αυτή η κατάσταση βέβαια ούτε δουλειά πρόκειται να γίνει και τέτοια έργα θα καταρρεύσουν...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάτε τι έγραψα για το τι πρέπει να έχει το βιογραφικό (μήνυμα #52). Ακόμα κι ένας νέος μηχανικός, χωρίς εμπειρία, μπορεί να κάνει καλή εντύπωση. Αλλωστε, δεν θα συναγωνιστεί τον μηχανικό με τα μεγάλα έργα γιατί η θέση που θα τον θέλουν θα είναι συγκεκριμένη, σε entry level.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.