Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συντελεστής θερμοπερατότητας τριπλού υαλοπίνακα


TomA

Recommended Posts

Συνάδελφοι μια ερώτηση.

 

Κάνω την θερμομόνωση σε ένα κτίριο γραφείων το οποίο έχει έλαχιστο εμβαδόν τοιχοποιίας και από κολώνα σε κολώνα ανά 4 μέτρα έχει υαλοπίνακα.

Για να μου βγει το τελικο Κ στο τέλος από ότι είδα πρέπει να βάλω τριπλό υαλοπίνακα μήπως και μειώσω τον συντελεστή του (Κ).

Υπολόγισα ότι ο υαλοπίνακας πρέπει να έχει γύρω στο K=1,5 Kcal/m2h για να μου βγει. Η βιβλιοθήκη του Adapt δεν έχει κάτι τέτοιο.

Εσείς ξέρετε καμία εταιρία να βγάζει τέτοιους υαλοπίνακες για να στέκει και η μελέτη?

THANKS!!

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι 2πλός υαλοπίνακας με τρελλό κενό (5+cm)

Αν έχεις όμως γενικά πολλά ανοίγματα μια είναι η λύση...

Μπαλαμούτι!

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να φτιάξεις ότι θέλεις στο ADAPT εμένα όσες φορές είχα πάρα πολύ μεγάλα ανοίγματα έκλεβα βοηθώντας την θερμομόνωση με οροφή και δάπεδο + τοίχους διαχωρισμού κανονικούς με μόνωση (δεν είναι σωστό αφού δεν θα τα κατασκευάσει κανείς αλλά είναι μία λύση για να σου βγει η μελέτη)

 

(Άλλωστε σιγά μην βάλει κανείς τριπλούς υαλοπίνακες .... αν υπάρχουν)

Link to comment
Share on other sites

Το κτίριο είναι καινούργιο;

 

Άμα τα αρχιτεκτονικά έχουν τεράστια υαλοστάσια μήπως πρέπει να ενημερώσεις τους μελετητές να τα μειώσουν;;;;

Link to comment
Share on other sites

qwert όταν λες μπαλαμούτι τι ενοείς?

 

deathlok υπάρχουν τριπλοί υαλοπίνακες και από ότι ξέρω αυτοί θα μπούν στην κατασκευή ας είναι μεγάλο το κόστος.

 

myri το κτίριο είναι καινούργιο αλλά αυτά τα ανοίγματα θέλει ο ιδιοκτήτης.

 

Thanks 4 your answers!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο πελάτης. Στα σχέδια όλα γίνονται.

 

Μετά απορούμε γιατί τα κτίρια στην Ελλάδα ξοδεύουν περισσότερη ενέργεια από τη Φιλανδία.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι στο πρόγραμμα αν πας στην βιβλιοθήκη μπορείς να επεξεργαστείς τα στοιχεία του ανοίγματος και να τροποποιήσεις το άνοιγμα/τζάμια κατά το δοκούν....μπαλαμούτι δηλαδή (απλά το κάνεις με πρόγραμμα) - και μετά λένε ότι στην ελλάδα είμαστε ανοργάνωτοι τσ τσ τσ κακίες. :D

Link to comment
Share on other sites

Που να δείτε σε καταστήματα εκθέσεων αυτοκινήτων που η πρόσοψη είναι μόνο τζαμαρία τι γίνεται.. :lol:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

3πλοι υαλοπινακες χρησιμοποιουντε σε σε καταψυκτες βιτρινα σε σουπερμαρκετ

οι αποστατες για τα διπλα τζαμια ξεκινανε οι ελληνικοι (viomal) απο 5,5 mm και φτανουν εως

τα 19,5 mm με 10 ενδιαμεσες διαστασεις.

για περισσοτερη μονωση επειτα στα τζαμια υπαρχει και το ειδικο αεριο που βαζουν μεσα οι κατασκευαστες διπλων υαλοπινακων αν το ζητησεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.