Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έκπτωση στις ελάχιστες αμοιβές τακτοποίησης με το Ν.3843/10


ak2

Recommended Posts

...Για ανω δλδ 20ετιας μπορει να βαλλει 0.5 μερες...και να βγει η αμοιβη που λες...

 

Μα ούτε αυτό χρειάζεται. Το σύστημα δεν κάνει αυτόματα αντιστοιχία αριθμού ΤΕΕ (από την "Ομάδα έργου") και της επιλογής "Περιγραφή εργασίας" ανά έτη εμπειρίας. Ό,τι θες τσεκάρεις και βγάζεις την αντίστοιχη αμοιβή. Το έχω τεστάρει με μεγαλύτερο ηλικιακά συνεργάτη - βγήκε ένας κωδικός πληρωμής...μούρλια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ας ειμαστε αντικειμενικοι...τα λεφτα μια χαρα ειναι...και ειδικα αυτον τον καιρο τα καλυτερα.....Αβιαστα Αβαδιστα Ακοπα και στον χωρο σας.....

Για τους Αδιάβαστους καλά ειναι!

 

Λύσε μου όμως και την απορία, γιατι για 2 σελίδες ΦΕΚ έχουμε 10 εγκύκλιους

και γιατί εδωμέσα έχουμε 1000αδες δημοσιευσεις;

 

να λες πάλι καλά που έχουμε αι το forum

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. Κανε μια δοκιμη να δεις...τσαμπα ειναι..

 

Αυτό που δοκίμασα τώρα είναι να βάλω "ΩΡΙΑΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΓΙΑ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ Ν. 3843/2010 (21+ ΕΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ)" και είδα ότι και σε εμένα το δέχεται.

 

που λεγανε δεν θασχοληθουν , ειναι λιγα και αλλα τετοια οταν τους χτυπησε την πορτα τους ο ιδιοκτητης της πολυκατοικιας αμεσως τρεξανε...

 

μετα εμαθε η γρια στα συκα και πηρε τις συκιες σβαρνα....

......................................................

ας ειμαστε αντικειμενικοι...τα λεφτα μια χαρα ειναι...και ειδικα αυτον τον καιρο τα καλυτερα.....Αβιαστα Αβαδιστα Ακοπα και στον χωρο σας.....

 

εγω τοκανα και σλογκαν....

 

ναναι καλα η αγια μπιρμπιλη που ευλογησε τους απορους !!

 

Με το πρώτο σκέλος θα συμφωνήσω akius. Μερικοί το έπαιζαν "υπεράνω" στην αρχή. Τώρα που ζορίστηκαν γιατί άρχισαν να βλέπουν ότι έχουν παγώσει όλα τα άλλα, βουρ στον πατσά... Αυτό που λένε "ο χορτάτος το νηστικό δεν τον πιστεύει" όταν τα λέγαμε πριν καιρό ότι θα είναι μια προσωρινή λύση.

Με το 2ο σκέλος θα διαφωνήσω όμως. Η αμοιβή είναι μικρή έως πολύ μικρή (ανάλογα την περίπτωση) για κάτι παραπάνω της απλής προετοιμασίας του φακέλου και υπογραφής της Τ.Ε.

Ή δεν έχεις βάλει κάτω τα νούμερα με τα έξοδά σου να τα υπολογίσεις ή έχεις βελτιστοποιήσει τον τρόπο "παραγωγής" σε αξιοθαύμαστο βαθμό!

Στις σχετικά λίγες που έχω κάνει, εννοείται ότι δεν παίρνω σε καμία περίπτωση κάτω από την ελάχιστη, για μεμονωμένες περιπτώσεις παίρνω και έξτρα για τη διεκπεραίωση και παρ'όλα αυτά σε 2-3 περιπτώσεις μπήκα μέσα "με τα τσαρούχια"! Χαρακτηριστικό παράδειγμα που δε θα ξεχάσω, τους 2 φακέλους στο Μαρκόπουλο που τους διεκπεραίωσα κιόλας για 580Ε όλα (ε λέω "πάει στο δι@ολο 2 φάκελοι είναι, σε δημοτική πολεοδομία που γενικά δεν έχει κίνηση πάνε, Ατ. Οδός και εύκολο παρκάρισμα παίζει, δε θα υπάρξει πρόβλημα"), για τους οποίους τελικά πρέπει να έβαλα και από την τσέπη μου (άλλους 2 που έχω εκκρεμότητα για εκεί, απλά θα τους στείλω ταχυδρομικά-δεν το συζητάω καν)!

Link to comment
Share on other sites

μαρκοπουλο πηγα 2 και θα παω και αλλη μια φορα....και καθε φορα χρεωνω

 

τωρα για βελτιστοποιηση γινεται οταν εχεις ανω 100 και το 80% ειναι σε γλυφαδα-αργυρουπολη...ραντεβου και 20αδες σε αργυρουπολη....ραντεβου και 5αδες σωκρατους....για γλυφαδα μακαρι ναχα και 500ους....

 

στις υπολοιπες εχω ενα θεμα με αγια παρακσευη γιατι ειναι πολλοι και φοβαμαι το ταχυδρομικα...

 

εργοταξιακος μηχανικος ειμαι κανονικα....και να μην θελω 6.30 με 7 εχω σηκωθει....

δεν μου λεει κατι ουτε το 5 το πρωι.....τετοια ωρα εφευγα για επιβλεψη εκτος αθηνων για 4 χρονια....

 

10αδες αμοιβες και εθνικη και δου.....

 

απο πριν το ραντεβου στοιχεια να ετοιμασω αιτησεις (αποκλειστικα)

αιτησεις και λεφτα με γνησιο (2 αποκλειστικα)

εθνικη μαζικα και δου ( 1 μαζικα)

σχεδια (2 μαζικα)

παραλαβη προστιμων (3 μαζικα)

περαιωση (4 μαζικα)

 

επομενως 2 ωρες με τα αποκλειστικα * 50 =100 ευρω

4 μαζικα δλδ ας πουμε μιση ωρα για τον καθενα με 4 αιτησεις δλδ 2 ωρες παλι * 50=100

 

συνολο 200 ευρω κοστος...

προσωπικα εξοδα-αμαξι-φωτοτυπιες-''γραφειοκρατικα'' 30 ευρω ανα αιτηση και πολλα ειναι

 

230 συνολο

 

 

αν προσθεσουμε μια αδεια χρωματισμων....2 μικρης κλιμακας...μια πισινα....μια αδεια προσθηκης....3 συστασεις.... που συζηταω τα μισα αν κατσουν ευχαριστημενος θαμαι

 

 

 

 

υ,.γ σαν νομος ειναι μπακαλοχαρτο φυσικα....+1000 μυρι για το φορουμ !!!

ναναι καλα μεσωσε απο πολλες εργατοωρες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.