Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έκπτωση στις ελάχιστες αμοιβές τακτοποίησης με το Ν.3843/10


ak2

Recommended Posts

Μιζέρια, μιζέρια, μιζέρια...όλα αυτά είναι αποτέλεσμα της αναδουλειάς. Μας βάζουν να ασχολούμαστε με μ****κίες, που αν υπήρχε κανονική δουλειά, κανείς δεν θα ασχολιόταν με τους Η/Υ.

 

Η Ινδία ανακοίνωσε πρόγραμμα επενδύσεων $128 δις οδοποιίας, η Βραζιλία $50 δις για σιδηροδρομικό δίκτυο με πλάνο 5ετίας. Η Αγγλία πρόγραμμα $200 δις για αντικατάσταση υποδομών στην δεκαετία. Εμείς μιζεριάζουμε με ψίχουλα 250€, κατώτατες αμοιβές και π@π@ριές. Χρεωκοπήσαμε ρεεεεεεεεεεεε, τι περιμένετε, σφαγή θα γίνετε από δω και στο εξής. Μην ψάχνετε δεοντολογίες και τέτοια.

Αν δεν υπάρξει ανάκαμψη, ανάπτυξη και κατασκευαστική δραστηριότητα, μόνο μιζέρια θα έχουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μπακάληδες υπάρχουν πολλοί.

Παραδείγματα μπακάληδων (πλην ελαχίστων αμοιβών).

 

1. Σήμερα είδα τοπογραφικό με ελλειπή στοιχεία. Μόνο μήκη πλευρών, χωρίς γωνίες (δεν ήταν όλες ορθές) ή άλλες συντεταγμένες απαραίτητες για μονοσήμαντο ορισμό του σχεδίου. Έβαλα μοιρογνωμόνιο για μετρήσω μια γωνία ώστε να μου βγει το σχέδιο.

2. Συνάδελφοι κάνουν οικονομοτεχνικές μελέτες για Φ/Β αγνοώντας πολλές παραμέτρους προκειμένου να δείξουν σύντομη απόσβεση στον πελάτη και να πάρουν την δουλειά. Αγνοούν:

- Τόκους δανείου (ή χαμένους τόκους κεφαλαίου αν τα βάλουν από την τσέπη τους)

- αλλαγή inverter (τουλάχιστον 1 φορά στα 25 χρόνια)

- μείωση της απόδοσης των πάνελ 1% με 2% ανά έτος

- κόστος καθαρισμού των πάνελ (1 φορά ανά τρίμηνο τουλάχιστον)

- κόστος μπετού καθαριότητας ή κόστος αποψίλωσης

- κόστος σύνδεσης με την ΔΕΗ (μετρητής, κολώνες,...)

- χρόνος από την μέρα που πληρώνει τα πρώτα χρήματα για την επένδυση ο πελάτης έως την στιγμή που θα πάρει τα πρώτα έσοδα. Δύο μήνες είναι μόνο και μόνο ο χρόνος από την σύνδεση μέχρι να έρθει ο πρώτος λογαριασμός.

...

3. Μελέτες ΚΕΝΑΚ χωρίς χρήση εγκεκριμένου λογισμικού. Όλα τα λογισμικά είναι πιστοποιημένα για υπολογισμούς με χρήση του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ. Επειδή το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ δεν βγάζει κατάταξη σε διάφορες περιπτώσεις (http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=22772) κάποιοι αυθαίρετα χρησιμοποιούν άλλη μη εγκεκριμένη μηχανή υπολογισμών.

4. Άδεια λειτουργίας για διαφορετική κατηγορία απ'ότι πρέπει (σαν να λέμε άδεια αρτοποιείου για μανάβικο).

5. Μαγειρεμένες διαστάσεις. Έχω δει σχέδιο με διαγώνια όδευση 24μ σε κτίριο με μήκος πλευράς 35μ (η υποτείνουσα μικρότερη από την άλλη πλευρά του τριγώνου, μοναδικό φαινόμενο!).

 

Υπάρχουν πολλά τέτοια περιστατικά. Αυτό δεν μας κάνει μπακάληδες. Μπακάληδες είναι ίσως λιγότερο από το 1% των μηχανικών. Απλά είμαστε πλέον τόσοι πολλοί (>100.000) που το 1% φαίνεται πολύ (1.000).

Link to comment
Share on other sites

Πες τα συναδελφε....

 

Γιαυτο λεω εγω καταργηση ελαχιστων..(αλλα αποτι φαινεται μια μπουρδα ηταν και αυτη...)

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει να εκφράσει τα συναισθήματά του, μπορεί να χρησιμοποιήσει τα στοιχεία επικοινωνίας για να το κάνει.

 

Να του βάλω ότι έχω για τακτοποίηση 45 ιδιοκτησίες να με πάρει τηλέφωνο να του τα χώσω; (πλάκα κάνω, δεν πρόκειται να ασχοληθώ)

Link to comment
Share on other sites

Μπακάληδες είναι ίσως λιγότερο από το 1% των μηχανικών. Απλά είμαστε πλέον τόσοι πολλοί (>100.000) που το 1% φαίνεται πολύ (1.000).

με τις ρυθμίσεις είχαμε την ευκαιρία να θαυμάσουμε αρκετούς .... ΜΠΑΚΑΛΗΔΕΣ επιμένω

μιλάμε για τραγικά λάθη ..... εννοείται πως δεν είναι λίγοι, διαφορετικά τι να πω

όλα τα κουλά εμένα μου έπεσαν ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει να εκφράσει τα συναισθήματά του, μπορεί να χρησιμοποιήσει τα στοιχεία επικοινωνίας για να το κάνει.

 

Να του βάλω ότι έχω για τακτοποίηση 45 ιδιοκτησίες να με πάρει τηλέφωνο να του τα χώσω; (πλάκα κάνω, δεν πρόκειται να ασχοληθώ)

 

Άσε να ασχοληθώ εγώ! Ήδη έχω σταμπάρει αυτόν: http://www.rithmiseto.gr/ που μετά τα "233", γράφει για "ειδικά πακέτα για πολυκατοικίες" (τι πακέτα άραγε κάτω της ελάχιστης; ).

Να "φύγουν" "πακετάκι" τη Δευτέρα...

 

Υ.Γ. Φαίνεται η φήμη σου ακόμα αν και συντονιστής!

Link to comment
Share on other sites

Όταν η υπηρεσία λανσάρεται ως προϊόν, το αποτέλεσμα μπορεί να φαίνεται γελοίο στα μάτια όλων μας.

 

Η αλήθεια είναι όμως ότι η διαφήμιση αυξάνει τη ζήτηση.Μην γίνεστε γραφικοί κ εσείς, κάνοντας σαν να μένετε έκπληκτοι από τέτοιες συμπεριφορές.Έτσι είναι η αγορά, κ το ξέρετε πολύ καλά.

 

Όταν το πειθαρχικό του ΤΕΕ αυνανίζεται, την κατάληξη την ξέρετε πολύ καλά, τον αυνανισμό ακολουθεί η εκσπερμάτωση στα μούτρα ΟΛΩΝ μας.Αφήστε λοιπόν τον κάθε συνάδελφο να λανσάρει τις υπηρεσίες του μέχρι να περάσουμε (ανώμαλα κ απότομα) στη νέα τάξη πραγμάτων.

 

Υ.Γ.:σε λίγο καιρό που θα σφαχτούμε όλοι μας, μερικοί θα πάθουν εγκεφαλικό δηλαδή?Μια είναι η λύση για όσους ταράζονται:atarax, υγιεινή διατροφή, περπάτημα κ ένα ποτήρι λευκό κρασί το βράδυ!!:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε γινει σαν τα καταστηματα ηλεκτρικων συσκευων.

''Αν βρειτε αλλου πιο φθηνα, σας επιστρεφουμε τη διαφορα στο ΔΙΠΛΑΣΙΟ''.

 

Αυτοι είναι που μειώνουν την αξία της δουλειάς μας κ παυει να θεωρείται επιστημονική αλλα λογιστική. Μας θεωρούν λογιστές. Αυτους που θα συμπληρωσουν τα καταλληλα εντυπα κ θα τα πανε στη πολεοδομια ή αλλού.

 

ΥΓ.1 Το όνειρο κάθε μάνας. .... Να δει το γιοκα της Γιατρό Δικηγόρο ή Σεφ.

ΥΓ.2 Δεν ελπιζω τιποτα δε φοβαμαι τιποτα ειμαι ανεργος.

Link to comment
Share on other sites

Αν γίνει απελευθέρωση των αμοιβών, οι εκπτώσεις που διαφημίζουν κάποιοι στα site που αναφέρατε θα είναι αμελητέες σε σχέση με τις τιμές που θα προσφέρουν οι κολοσσοί.

 

Αυτή την στιγμή οι εταιρείες που είχαν αναλάβει τα ολυμπιακά έργα ασχολούνται ακόμα και με μονοκατοικίες προκειμένου να βγάλουν ένα εισόδημα για να πληρώσουν τα συνεργεία.

Αν καταργηθούν και οι ελάχιστες αμοιβές θα κάνουν δωρεάν σχεδόν την μελέτη (τον μηχανικό θα τον πληρώνουν 800€ τον μήνα με μπλοκάκι και θα τους βγάζει αρκετές μελέτες) προκειμένου να πάρουν το έργο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.