Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έκπτωση στις ελάχιστες αμοιβές τακτοποίησης με το Ν.3843/10


ak2

Recommended Posts

Η ελεύθερη αγορά προυποθέτει ενημερωμένο αγοραστικό κοινό αλλιώς θα γίνουμε όλοι @@@@άνες!

 

1. (ΧΙΟΥΜΟΡ) Σε μερικούς μπορεί και να αρέσει... συνδιάζεις την εργασία με την ευχαρίστηση και γνωρίζεις πολύ κόσμο

 

2. (ΣΟΒΑΡΟ) Αγοραστικό κοινό υπηρεσιών στην ελλάδα ήταν πάντα ανύπαρκτο... το ΦΚΓ (Φτηνά, καλά, γρήγορα) είναι πάντα το δόγμα με δεδομένη προτεραιότητα το Φτηνά, αφού το καλά δεν ξέρουν να το κρίνουν και το γρήγορα είναι υποκειμενικό.

Οι υπηρεσίες στην ελλάδα ποτέ δεν πληρώνονταν και το ξέρουμε οι μηχανικοί καλύτερα απ' όλους...δεν χρεώνεις επίσκεψη, δεν χρεώνεις αλλαγές, οι αμοιβές επίβλεψης σε πολλές περιπτώσεις για κλάμματα κλπ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Να πώ όμως και κάτι άλλο.... Δεν είναι έκπτωση - έστω πλάγια - το γεγονός ότι το σύστημα του ΤΕΕ επιτρέπει σε μηχανικό 30ετίας να βάζει το 232+ΦΠΑ;

 

Για αυτό ακριβώς το θέμα, έχω ρωτήσει εδώ μέσα ίσα με 5 φορές και απάντηση σαφή δεν πήρα από κανέναν. Βγάζει ή δε βγάζει εντολή πληρωμής αν ένας με πάνω από 20 χρόνια εμπειρία βάλει 2,5 ώρες αντί για 5;

Από γνωστούς γνωστών πάντως, έχω πληροφορίες ότι δεν περνάει, για αυτό και αναγκάζονται (...οι "καημένοι") να βάζουν "νέους" να υπογράφουν.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ρωτάω ξεκάθαρα: μπορεί να τυπώσει εντολή πληρωμής για αμοιβή Ν. 3843 που να γράφει "286,01Ε", Μηχανικός με 25ετή εμπειρία;;

Μη μου παραθέτετε πινακάκια! Τα έχω δει αυτά! Είναι σαφέστατη νομίζω η ερώτηση!

Εσύ εν τω μεταξύ JTB με μπέρδεψες πάλι. Ο συνάδελφος του '88 που εξυπηρετείς τι σχέση έχει; Γιατί τον "εξυπηρετείς" αν μπορεί και αυτός να χρεώνει 286,01 παρά το ότι έχει εμπειρία 23 ετών;

Εξήγησα για ποιό λόγο προβληματίζομαι ακόμα. Μου κάνει εντύπωση που έχω 3 περιπτώσεις "παλιών" οι οποίοι βάζουν "νέους" να κόβουν αμοιβές στο ονομά τους γιατί ισχυρίζονται ότι δε γίνεται να χρεώσουν 286,01 (δεν είναι φορολογικό το θέμα δηλαδή)! Μάλλον έχουν άγνοια ή/και δεν έχουν δοκιμάσει καν αν περνάει αμοιβή 286,01 με τα στοιχεία τους τότε...

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ μπορεις να παρεις εντολη πληρωμης...

Το γραφει ξεκαθαρα και το ΠΔ για τις αμοιβες...

Το πινακακι που παρεθεσε εχει τα ελαχιστα για καθε βαθμιδα....

 

Για ανω δλδ 20ετιας μπορει να βαλλει 0.5 μερες...και να βγει η αμοιβη που λες..

 

Βαζουν νεους να υπογραφουν για φορολογικους λογους πιθανον...

 

ΥΓ. Κανε μια δοκιμη να δεις...τσαμπα ειναι..

Link to comment
Share on other sites

Εσύ εν τω μεταξύ JTB με μπέρδεψες πάλι. Ο συνάδελφος του '88 που εξυπηρετείς τι σχέση έχει; Γιατί τον "εξυπηρετείς" αν μπορεί και αυτός να χρεώνει 286,01 παρά το ότι έχει εμπειρία 23 ετών;

 

:D :D Εννοώ ότι του βγάζω καμιά αμοιβή επειδή δεν ασχολείται με Η/Υ και μου στέλνει φαξ τα στοιχεία.... δεν υπογράφω γιαυτόν! Του περνάω απλώς τα στοιχεία στο ΤΕΕ... ειναι φίλος και πελάτης (στα σχεδιαστικά)

Link to comment
Share on other sites

@tpanag :

 

Μήπως γίνεται λόγω "παλιάς σχολής" (μικρή επαφή με Η/Υ) ; Αυτό δηλαδή που σου απάντησε ο JTB ...

Link to comment
Share on other sites

οι εκπτωσεις ειναι παντου......δλδ στον 3843 μας πειραξε μονο? μαρεσει που τον πρωτο καιρο για μερικους συναδελφους που λεγανε δεν θασχοληθουν , ειναι λιγα και αλλα τετοια οταν τους χτυπησε την πορτα τους ο ιδιοκτητης της πολυκατοικιας αμεσως τρεξανε...

 

μετα εμαθε η γρια στα συκα και πηρε τις συκιες σβαρνα....

 

ας ειμαστε αντικειμενικοι...τα λεφτα μια χαρα ειναι...και ειδικα αυτον τον καιρο τα καλυτερα.....Αβιαστα Αβαδιστα Ακοπα και στον χωρο σας.....

 

εγω τοκανα και σλογκαν....

 

ναναι καλα η αγια μπιρμπιλη που ευλογησε τους απορους !!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.