Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμβολική κατάληψη στο ΤΣΜΕΔΕ την Τετάρτη από τους μηχανικούς


ΙΦΠ

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οχι, δεν έχω πάει

διότι αναβάλλω διαρκώς να κάνω τις εξετάσεις που πρέπει για να αποφύγω τον γολγοθά :(

 

όπως φαντάζομαι πως κάνουν και πολλοί από εμάς

Link to comment
Share on other sites

Αμφίβολο το αν η συγκεκριμένη κίνηση θα αποφέρει κάποιο αποτέλεσμα, ωστόσο επειδή έτυχε να περάσω απο το ΤΣΜΕΔΕ την περασμένη βδομάδα, η κατάσταση ήταν εξευτελιστική. Πήρα νούμερο που ήταν 160 νούμερα μετά απο εκείνο που εξυπηρετούσαν εκείνη τη στιγμή. Κόσμος στιβαγμένος στις σκάλες του κτιρίου, ατελείωτες ουρές.

Εικόνες που ντροπιάζουν. Ασέβεια προς τους ασφαλισμένους, εξυπηρέτηση αντιστρόφως ανάλογη των υποχρεώσεων μας, καθώς καλούμαστε να πληρώνουμε τις εισφορές μας συνεχώς και ακόμα και σε περιόδους που είμαστε άνεργοι. Ας ελπίσουμε να με αυτή την κίνηση να ακουστούμε και να αλλάξει η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά ΔΕ βλέπω το "στόχο" αυτής της ενέργειας........

Οι μηχανικοί θα πάνε να "καταλάβουν" ΤΙ????? ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥΣ!!!

Ε και???? Ποιος θα συγκινηθεί ή θα πιεσθεί με αυτή τη κίνηση????? ΚΑΝΕΙΣ !!!

Ή μάλλον αυτοί που θα πιεσθούν - ζορισθούν - ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΟΥΝ θα είναι ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΤΟΥ ΤΣΜΕΔΕ!!!! ΔΗΛΑΔΗ .... ΕΜΕΙΣ!!!!!

 

Η ίδια ΑΣΤΟΧΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ όπως τη προηγούμενη Πέμπτη με τη συμβολική κατάληψη των πολεοδομιών!!!! ΕΕΕ ΚΑΙ???

Ποιοι ταλαιπωρήθηκαν ?????

Οι υπάλληλοι των πολεδομιών???? ΟΧΙ!!!

Οι ιδιώτες???? ΟΧΙ!!!

Οι μηχανικοί που ήθελαν να κάνουν τη δουλειά τους ???? ΦΥΣΙΚΑ!!!!

 

Αν θέλουμε να περάσουμε κάποιο μήνυμα και να ΠΙΕΣΟΥΜΕ πραγματικά, πράγματα και καταστάσεις.... πάμε και καταλαμβάνουμε το ΥΠΕΧΩΔΕ για το θέμα των αμοιβών και μπουκάρουμε στο γραφείο της ΟΙΚΟΛΑΓΝΗΣ,

Πάμε και καταλαμβάνουμε για το θέμα του ασφαλιστικού και το υπουργείο του κλαμμένου ΛΟΒΕΡΔΟΥ να του πούμε ότι "σάλιο υπάρχει" στο ΔΙΚΟ ΜΑΣ ταμείο και να το αφήσει να λειτουργήσει προς όφελός μας μιας και δε μας έχει δώσει το κράτος ούτε σεντ ποτέ και να αφήσει τις λογιστικές αλχημειες !!!!

 

Έτσι ξέρω εγώ ότι ΠΙΕΖΕΙΣ.... ΠΙΕΖΕΙΣ ΠΡΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

οχι, δεν έχω πάει

διότι αναβάλλω διαρκώς να κάνω τις εξετάσεις που πρέπει για να αποφύγω τον γολγοθά :(

 

Επειδή έχω πάει 4 φορές από τον Ιούλιο, θα σου πω ότι οι υπάλληλοι είναι όντως λιγότεροι από τους μισούς αυτών που θα έπρεπε και δε σηκώνουν κεφάλι.

 

Ε και???? Ποιος θα συγκινηθεί ή θα πιεσθεί με αυτή τη κίνηση????? ΚΑΝΕΙΣ !!!

 

Το έχω ξαναπροτείνει και μου είπαν διάφορα ("θα σε βγάλουν από το παιχνίδι", "σου έκαναν τη χάρη να συμβάλλεις στις ρυθμίσεις του Ν. 3843 και θα σε καθαιρέσουν" κλπ.):

Κλείσιμο επ'αόριστον του συστήματος αμοιβών. Να βλέπει ο κόσμος (και η κυβέρνηση) τις προθεσμίες να τελειώνουν και να μη γίνεται δουλειά (και να μην εισπράττονται ούτε εισφορές, ούτε ΦΠΑ). Αφού διαδικασία υπολογισμού αμοιβών ή απλής δήλωσης αμοιβών ή εισφορών θα συνεχίσει να υπάρχει όπως φάνηκε ό,τι και να γίνει με το "άνοιγμα", όταν αυτά μπλοκάρονται, μπλοκάρουν τα πάντα και άρα αποτελεί μέτρο πίεσης. Ό,τι κάνουν οι Δικηγόροι δηλαδή. Δε θα κάνουμε κι εμείς τη δουλειά μας και δε θα πληρωνόμαστε θα μου πείτε. Ε δε γίνεται διαμαρτυρία και απεργία ενώ κάνουμε τη δουλειά μας όμως...

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε πρέπει να διεκδικήσουμε το δίκιο με ενδικα μέσα οπως κάνει κάθε φυσικό πρόσωπο. Δηλαδή με αγωγές του ΤΕΕ ή των συλλόγων των μηχανικών κατά του προέδρου και των μελών του Δ.Σ. του ΤΣΜΕΔΕ που ειναι υπεύθυνοι για την απαράδεκτη κατάσταση. Το ΤΕΕ ομως αρκείται σε επιστολές οι οποίες ξέρουμε που καταλήγουν.

Link to comment
Share on other sites

Γραμμένο πριν την πρωτοχρονιά στο http://archode.blogspot.com/p/forum.html:

 

Θα ήθελα να μοιραστώ την σημερινή μου εμπερία στο υπερταμείο μας. Θέλησα να πάω να εξοφλείσω τις οφειλές του β΄εξαμήνου... Μετά την αποτυχημένη προσπάθεια της Τρίτης (Νο εξυπηρέτησης 180 Νο στο χαρτάκι που πήρα 400!!!!!). Και σήμερα έφτασα 9 το πρωί για να βρώ προς μεγάλη μου έκπληξη χαρτάκι με Νο 146!!!! τελικά μη σας τα πολυλέω εξυπηρετήθηκα στις 12:30!!! και ρώτω: Αφού είναι τόσο πλεονασμάτικό ταμείο και εμείς πληρώνουμε τους υπαλλλήλους για να δουλεύουν εκεί γιατι δε βάζουν α) παραπάνω υπαλλήλους και β) γιατι δεν κάνουν μια ανακαίνηση στα ταμεία που 'ναι έτσι απο τον καιρό του Νώε..;;;;Απλά πράγματα!!! Το άλλο που ήταν απογοητευτικό ήταν δεκάδες μηχανικοί ηλικίας 50 και άνω που δεν είχαν καταβάλει εισφορές 1 και 2 χρόνια και προσπαθούσαν να κάνουν ένα διακανονισμό της προκοπής με τον προιστάμενο των εισφορών ενώ οι τόκοι έπεφταν βροχή..νόμιζα οτι ήμουν σε τράπεζα...κατι πρέπει να γίνει έλεος...

 

και ακόμη αυτή η ξεφτιλα... είναι ξεφτιλισμένοι και καθόμαστε ακόμη εδώ..ουστ! και επίσης συμφωνώ με τον παραπάνω τι συμβολική κατάληψη? στο ίδιο μας το σπίτι?απο το ένα αυτί θα βγει από το άλλο θα μπει...θέλει δυναμικές κινήσεις απο δω και πέρα...μην τρώτε κουτόχορτο διαβάστε τα προηγούμενα τέυχη του ΤΕΕ ειμαστε υπερπλεονασματικό ταμείο και εκτός του οτι έχει λίγους υπαλλήλους δεν είναι δυνατόν να κυκλοφορούμε με το ξεφτισμένο συνταγολόγιο ακόμη έλεος...ευρώπη

Link to comment
Share on other sites

Ισως να πρέπει να αρχίσουμε να προβληματιζόμαστε αν θα πρέπει να καταβάλουμε τις ασφαλιστικές εισφορές μας τον Απρίλη.

Υπάρχει αραγε η δυνατότητα να τις καταθέσουμε στο Παρακαταθηκών μέχρι το ΤΣΜΕΔΕ να λειτουργεί ξανά σωστά;

Οι δικηγόροι, που είναι και αυτοί στο ΕΤΑΑ, μπορούν να μας προτείνουν τίποτε εκτός των καταλήψεων και λοιπών φωνασκιών, από τις οποίες, δυστυχως, κανείς δεν καταλαβαίνει τίποτε:

Link to comment
Share on other sites

γιατι δε βάζουν α) παραπάνω υπαλλήλους και β)

 

Γιατί δεν υπάρχουν προφανώς υπάλληλοι. Τους stage (που έβγαζαν άπειρη δουλειά) τους έδιωξαν, οι προσλήψεις μονίμων και στο ΤΣΜΕΔΕ γίνονται μέσω ΑΣΕΠ. Οι προσλήψεις όμως έχουν σταματήσει. Ε τα παράπονά μας στον Παπακωνσταντίνου στον οποίον εγκληματικά επέτρεψαν ουσιαστικά να κυβερνά τη χώρα μόνος του... Ρημαδιό έχει γίνει όλο το Δημόσιο. Δεν πάμε πουθενά έτσι εκτός από το γκρεμό...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.