Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευή παραθύρου σε τοίχωμα


 
omorfh

Recommended Posts

Kαλά, παραβλέπω το γεγονός οτι εδω μου απαντας ενω ξερεις οτι εχω φαει μπαν και σε ευχαριστω (μπαγιατικα) που μου θυμισες το εδαφιο.

Πολύ καλά κάνεις και το παραβλέπεις, διότι από την κονσόλα ελέγχου φαίνεται ότι η ώρα ανάρτησης του μηνύματός μου που αναφέρεις προηγείται του αποκλεισμού σου. Συνεπώς όταν απάντησα δεν ήσουν αποκλεισμένος ακόμα.

 

Αν παλι εσυ επιμενεις οτι με 4Φ12 εχεις εξασφαλισει συζευγμενο τοιχωμα, τοτε ok.

Διάβασε καλύτερα τα μηνύματα μου saltpidas, δεν είπα φυσικά κάτι τέτοιο και το ξέρεις.

 

Αληθεια, επειδη παραπανω τα διαχωριζεις, τι ειναι τα συζευγμενα τοιχωματα;

Είναι το σύστημα δύο ή περισσοτέρων τοιχωμάτων που συνδέονται μεταξύ τους με πλάστιμες δοκούς, τις δοκούς σύζευξης, με αποτέλεσμα το άθροισμα των ροπών κάμψης τους στη βάση των επί μέρους τοιχωμάτων να είναι τουλάχιστον 25% μικρότερο από αυτό που θα είχαν τα τοιχώματα όταν δεν συνδέονταν με δοκούς σύζευξης.

 

Για την ιστορια κα οσα λεω-λες, το θεμα μας ειναι κατασκευη παραθυρου σε τοιχωμα ανωδομης (ετσι καταλαβα τουλαχιστο).

Ο τίτλος είναι πιο γενικός (ετσι καταλαβα τουλαχιστο).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για να τελειώνει η κόντρα!!! :D Τα ''αμιγώς'' συζευγμένα είπαμε είναι υπό προϋποθέσεις που αναφέρθηκαν πολύ παραπάνω...αν τηρούνται τότε οπλίζονται με δισδιαγώνιο...αν όχι,τότε σαν δοκοί με κάποιες επιπλέον κατασκευαστικές διαμορφώσεις... Όσον αφορά την αντικατάσταση του δισδιαγώνιου με ευθύγραμμο,ναι μεν είναι εφικτό αλλά όπως αναφέρει το βιβλίο Κάππου-Πενέλη δεν είναι πανάκεια. Ποτέ δεν θα έχει την απαιτούμενη πλαστιμότητα που θα είχε με δισδιαγώνιο. Παρολαυτα, βάσει κανονισμού επιτρέπεται. Προσωπικά, αν σε μένα δεν απαιτούσε διασδιαγώνιο, θα έβαζα έναν ελάχιστο...έτσι,για να ελαχιστοποιήσω αβεβαιότητες... :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά επειδή δεν κατάλαβα τίποτα..

 

Καταρχάς μήπως πρέπει να ενωθεί το παρόν θέμα με αυτό

 

Επίσης τι μεθόδους πρέπει να ακολουθήσουμε για την μείωση της ακαμψίας του τοιχώματος στην ανάλυση ? Είχε ανεβάσει ένα excel ο Χάρης το οποίο δεν υπάρχει πια.

 

Ο κανονισμός πάντως αναφέρει ότι πρέπει να ληφθεί υπόψη το άνοιγμα για τον έλεγχο σε διάτμηση . Άρα συμπαιρένω ότι η μεταβολή της δυσκαμψίας μπορεί να αμεληθεί?

 

Επίσης συμφωνούμε ότι μπορούμε να οπλίσουμε γύρω από το άνοιγμα όχι με διασδιαγώνιο αλλά με κρυφοδοκάρια και κρυφοκολώνες εφόσον ισχύουν οι 18.10 και 18.11 του ΕΚΩΣ ?

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι λέω στο #46. Η επιρροή του ανοίγματος στην δυσκαμψία μπορεί γενικά να αγνοηθεί, το γιατί θέλει λίγη κουβέντα, υπάρχει ωστόσο ένα βασικό κριτήριο:

 

Το έργο των τεμνουσών ενός τυπικού τοιχείου είναι πολύ μικρότερο του έργου των ροπών, ακόμη περισσότερο μάλιστα μετά την διαρροή. Το έργο των ροπών σε στάδιο ΙΙ δεν επηρεάζεται από το άνοιγμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επανέρχομαι στο θέμα.

 

Σημειώνεται οτι η παρεχόμενη στα σχόλια του ΣΚΣ υπόδειξη οτι οι δισδιαγώνιοι οπλισμοί, αν είναι κατασκευαστικά δυσχερείς (κατά κανόνα είναι), μπορεί να αντικαθίστανται από κατάλληλο ( ; ) οπλισμό συνδετήρων και διαμήκων ραβδών, δεν πρέπει, με κανένα τρόπο, να αποτελέσει αφετηρία καταστρατήγησης της εφαρμογής των αντίστοιχων διατάξεων που είναι το κλειδί για την πλάστιμη συμπεριφορά των συστημάτων συζευγμένων τοιχωμάτων.

 

Αυτά λένε Πενέλης-Κάππος.

Απο κει και πέρα, κάνουμε ό,τι καταλαβαίνουμε, διότι ναι μεν εχουν δικαιο, αλλά η κατασκευή είναι και πολύ παλούκι...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, φίλος με ρώτησε αν μπορεί να ανοίξει παράθυρο σε δώμα (περίπου 30τμ) α' ορόφου πάνω από το μπάνιο για να γλυτώσει από την υγρασία.Δεν έχω την εμπειρία να απαντήσω αλλά μου είπε ότι το ίδιο ακριβώς έχει κάνει και γείτονας αλλά βλέπωντας το και ρωτώντας τον μου είπε ότι είχε ανοίξει τρύπα 50*50 εκ.με κομπρεσέρ κ είχε κόψει κ 3-4 σίδερα.Του είπα καλύτερα να αποφύγει αυτόν τον τρόπο.Εσείς τι θα τον συμβουλεύατε?

Link to comment
Share on other sites

Να ελεγχθεί αν γίνεται πρώτα, δεν λέμε αμερόληπτα "όχι". Μπορεί να ανοίξει πάντως μικρότερη οπή Φ100 και να βάλει εξαερισμό με εύκαμπτο σωλήνα.

Link to comment
Share on other sites

Κ. Σιδέρη πως μπορεί να ελεγχθεί διότι είναι σχεδόν έτοιμος να το κάνει γιατί έχει ήδη κάποιο μηχανάκι εξαερισμού αλλά δεν αρκεί και ο γείτονας του είπε πως ρώτησε πρώτα έμπειρο μηχανικό και του είπε πως δεν έχει θα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

1) Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

2) Συμβουλές από το τηλέφωνο και άλλες προφορικές περιγραφές και λύσεις δεν αποτελούν για εμένα σωστή διαχείριση και υπηρεσία προς τον πελάτη.

3) Επιπλέον ,μέσα στο forum, οι απαντήσεις σε τυχόν προβληματισμούς ακόμα και προς συναδέλφους όταν δίνονται αποτελούν γραμμές μέσα στις οποίες θα πρέπει να κινηθεί ο εκάστοτε ενδιαφερόμενος και όχι μονόδρομο λύσεων. Οπότε για το φίλο σας, με λίγα λόγια, αν δεν δω δεν μπορώ να πω, ότι είπα τα γενικά δηλαδή, αποτελούν την απάντηση μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.