Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προσθήκη καθ' ύψος


 
PERYCOMO1

Recommended Posts

στην προσθηκη καθ υψος η επιλυση της προσθηκης γινεται με ΕΑΚ2003 κ του υφισταμενου κατα το παραρτημα Ε του ΕΑΚ ?

η μηπως το παραρτημα Ε αφορα την επιλυση ολοκληρου του κτιριου(υφισταμενο+προσθηκη) ??

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορεις να λυσεις το ενα με ΕΑΚ και το υπολοιπο με παλιο αντισεισμικο. Η όλο με ΕΑΚ ή όλο με τον παλιό.

Αν λύσεις με τον παλιό πάντως -όπου αυτό γίνεται- θέλει έγγραφη αποδοχή από τον ιδιοκτήτη.

Και με ΕΑΚ πάντως απαλλάσσεσαι από τους ελέγχους του ικανοτικού οπότε η κατάσταση δεν είναι και τόσο τραγική.

Αρκεί να εμπιστεύεσαι την υπάρχουσα μελέτη και την υλοποιηση της.

Link to comment
Share on other sites

Το Ελληνικό παράδοξο.

Την προσθήκη την επιλύεις ΠΑΝΤΑ με τον ΕΑΚ2003-ΕΚΩΣ2000.

Το υφιστάμενο το επιλύεις σύμφωνα με το παράρτημα Ε του ΕΑΚ2003 λαμβάνοντας όμως υπόψη και τον όροφο της προσθήκης.

Link to comment
Share on other sites

Η προσθηκη γινεται υποχρεωτικα με ΝΕΑΚ.

 

Για το υφισταμενο πας με τον παλιο μονο αν εισαι στις περιπτωσεις που επιτρεπεται απο το παραρτημα Ε.

 

Τοτε το λυνεις ολο δυο φορες .

 

Μια με τον παλιο για τον ελεγχο υπαρχοντος.

Μια με ΝΕΑΚ απο τον οποιο κρατας μονο την προσθηκη.

 

Γενικα αυτες οι περιπτωσεις ειναι παλιοκαταστασεις.

Ειδικα αν ειναι και αρκετα παλια. Πεδιλα μικρα και χωρις συνδετηρια.Δεν βγαινουν οι τασεις εδαφους . Δεν μπορεις να ματισεις ευκολα τους οπλισμους της προσθηκης. Αν προκυψει απαιτηση ενισχυσεων ο ιδιοκτητης δεν θελει να τις κανει. Συν την γενικοτερη αβεβαιοτητα του τι θα κανει το παλιο.

Εγω τις φοβαμαι πολυ και αν δεν εχω μεγαλη αναγκη δεν τις αναλαμβανω .

Link to comment
Share on other sites

για λόγους οικονομίας και πολιτικής του Ελληνικού κράτους. Φαντάσου Χάρη να έλεγε να ελέγχαμε με ΕΑΚ τα πάντα. Όλα θα ήθελαν ενίσχυση (όχι ότι δεν θέλουν)

Link to comment
Share on other sites

Αν ελέγξουμε το υφιστάμενο με ΕΑΚ2003 θα πρέπει να λάβουμε q=1,50 γιατί απλώς δεν υπάρχει πλαστιμότητα.

Επειδή μου έτυχε τέτοια περίπτωση να σας πω ότι απλά είναι πιο οικονομικό να το γκρεμίσεις και να το ξανακτίσεις!

Link to comment
Share on other sites

Σε ισογειο κατασκευής 1970 θέλω να κάνω προσθήκη Α & Β ορόφων

 

Πρώτη σκέψη να ειναι στατικώς ανεξάρτητα : από στατικής άποψης μιλάμε για πιλοτι πρωτο δευτερο σωστά? Τα νεα υποστυλώματα θα "εφάπτονται " με τα παλιά ( διατηρώντας αρμό ) στην θεμελίωση όμως μπορώ να κάνω ενιαία πέδιλα παλιό και νέο? οπότε να εχω κοινή θεμελίωση αλλά ανεξάρτητες ανωδομές?

Link to comment
Share on other sites

Σε ισογειο κατασκευής 1970 θέλω να κάνω προσθήκη Α & Β ορόφων

 

Πρώτη σκέψη να ειναι στατικώς ανεξάρτητα : από στατικής άποψης μιλάμε για πιλοτι πρωτο δευτερο σωστά? Τα νεα υποστυλώματα θα "εφάπτονται " με τα παλιά ( διατηρώντας αρμό ) στην θεμελίωση όμως μπορώ να κάνω ενιαία πέδιλα παλιό και νέο? οπότε να εχω κοινή θεμελίωση αλλά ανεξάρτητες ανωδομές?

 

αν θέλεις, πες μας πιο συγκεκριμένα τις διαστάσεις περίπου του υφιστάμενου κτιρίου και ίσως μπορέσω να σε βοηθήσω με μία γνώμη....πάντως δεν θα σου συνιστούσα να κάνεις ενιαία θεμελίωση παλαιού και νέου....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.