Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΚΕΝΑΚ] Έλεγχος από πολεοδομίες


Γιάννης

Recommended Posts

Ανοίγω το θέμα εδώ για να είναι όλα συγκεντρωμένα (περί ΚΕΝΑΚ) αν και καλύτερα ταίριαζε στα θέματα αδειοδοτήσεων....

 

Σήμερα πήρα την πρώτη μου κρυάδα.... (όχι που θα ήταν εύκολο αυτό...)

Αφού ξεσκίστηκα να κάνω το αρχιτεκτονικό κομμάτι μελέτης, αφού ξεσκίστηκε και ο μηχανολόγος να ολοκληρώσει την μελέτη, παίρνω για ραντεβού στην πολεοδομία και η απάντηση που πήρα ήτανε:

-"Δεν έχω ενημέρωση ακόμα για έλεγχο ΚΕΝΑΚ"!!

-"Μα υπάρχει εγκύκλιος!" είπα εγώ...

-"Εγώ δεν έχω ενημερωθεί"

-"Και τι γίνεται τώρα; κολλάνε οι άδειες;"

-"Θα περιμένεις"

-"Μέχρι πότε; Ο πελάτης βιάζεται..."

-"Έχω δουλειά...Θα περιμένεις..."

-"Να μιλήσω με την προϊσταμένη;..." κραπ! Έκλεισε το τηλέφωνο από την άλλη πλευρά...

 

Εκτός του ότι είναι υποχρέωση του να ενημερωθεί, είναι και υποχρέωσή του να με ενημερώσει για το πότε θα ενημερωθεί και από ποιον περιμένει...

 

Έλεος πια σε αυτό το κράτος...

 

Έχετε εμπειρίες ελέγχου ΚΕΝΑΚ σε πολεοδομίες;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτή είναι η εικόνα των δημοσίων υπαλλήλων. Πάλι καλά να λες , το 95% είναι τεμπέληδες κι ανέυθυνοι. Τώρα θα έχεις άδικο αν πας και μπαχαλέψεις την πολεοδομία ; Αλλά θα μου πεις τι τους νοιάζει; Δικιά τους είναι;

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο στην Ιστιαία...

δεν υπάρχει ενημέρωση, πρέπει να περιμένουμε να κάνουν τα σεμινάρια.

από την άλλη κ αυτοί έχουν κάποιο δίκιο... υπάλληλοι είναι και δεν τους έχει πει κανείς τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

ξερουμε σε ποσα αντιγραφα πρεπει να κατατεθουν τα τευχη; Οχι οτι θα ελεγχουν αλλα να ειμαστε ετοιμοι...

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο στην Ιστιαία...

δεν υπάρχει ενημέρωση, πρέπει να περιμένουμε να κάνουν τα σεμινάρια.

από την άλλη κ αυτοί έχουν κάποιο δίκιο... υπάλληλοι είναι και δεν τους έχει πει κανείς τίποτα...[/QUOte]

 

Και μόλις τους ενημερώσουν θα σκοτοθούν να εξυπηρετούν. Δεν είναι υπάλληλοι λαμόγια είναι το 75 % και με επίσημα στοιχεία. Ότνα οι έρευνες λένε πως η διαφθορά φτάνει το 75% σε ορισμένες πολεοδομίες τότε άστα να πάνε

Link to comment
Share on other sites

Από 1/1/2011 μέχρι σήμερα 8/2/2011, έχουν εκδοθεί 5 ή 6 οικοδομικές άδειες, όλες απλές αναθεωρήσεις και όλες με αριθμό πρωτοκόλλου τέλος 2009 και αρχές 2010.

 

Είπατε τίποτα? :razz:

Link to comment
Share on other sites

Οι δικοιμας υπαλληλοι εδω πηγανε σε σεμηναριο για τον ΚΕΝΑΚ και τους επιθεωρητες που γινοταν για τους μηχανικους και αποφανθηκαν οτι θα πρεπει να γινει ενα ξεχωριστο για τους υπαλληλους της πολεοδομιας για το τι θα ελεγχουν και για τις λεπτομερειες εφαρμογης ή οχι του ΚΕΝΑΚ.Οποτε αναμονη.Θα πρεπει βεβαια και απο μονοι τους να ενδιαφερθουν αλλα αυτο πρεπει να γινει και σε ωρες γραφειου γιατι οταν σχολανε, κατεβαζουν το "διακοπτη" και αυριο παλι.Συμπερασμα: Πρεπει να γινει σεμιναριο ειδικα για αυτους αλλιως δε βλεπω να εκδιδουν νεα αδεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα την πρώτη μου κρυάδα.... (όχι που θα ήταν εύκολο αυτό...)

Αφού ξεσκίστηκα να κάνω το αρχιτεκτονικό κομμάτι μελέτης, αφού ξεσκίστηκε και ο μηχανολόγος να ολοκληρώσει την μελέτη, παίρνω για ραντεβού στην πολεοδομία και η απάντηση που πήρα ήτανε:

-"Δεν έχω ενημέρωση ακόμα για έλεγχο ΚΕΝΑΚ"!!

-"Μα υπάρχει εγκύκλιος!" είπα εγώ...

-"Εγώ δεν έχω ενημερωθεί"

-"Και τι γίνεται τώρα; κολλάνε οι άδειες;"

-"Θα περιμένεις"

-"Μέχρι πότε; Ο πελάτης βιάζεται..."

-"Έχω δουλειά...Θα περιμένεις..."

-"Να μιλήσω με την προϊσταμένη;..." κραπ! Έκλεισε το τηλέφωνο από την άλλη πλευρά...

 

συνάδελφε γιά Χαλκίδα μιλάμε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.