Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτείται οικοδομική άδεια σε κτίσμα δηλωμένο με τον Ν.1337/83;


Recommended Posts

Jonia

Δες κάπου εδώ μέσα είσαι (δεν έχω χρόνο)

Αρθρο 23

Προσθήκες

1. Κτίριο ή τμήμα αυτού θεωρείται νομίμως υφιστάμενο:

α) Αν έχει ανεγερθεί με νόμιμη άδεια και σύμφωνα με τους όρους αυτής ή έχει εξαιρεθεί από την κατεδάφιση σύμφωνα με τις διατάξεις του α.ν. 410/1968 ή αν έχει χορηγηθεί γι αυτό νόμιμη άδεια ή νόμιμη αναθεώρηση άδειας κατά τις διατάξεις είτε της παρ.5 του άρθρου 16 του ν. 1337/1983, είτε της παρ.3 του άρθρου 22, ή αν έχει εξαιρεθεί από την κατεδάφιση με τις διατάξεις του ν. 1337/1983, όπως εκάστοτε ισχύει ή αν έχει ανεγερθεί πριν από την ισχύ του βασιλικού διατάγματος της 9.8.1955.

Στις δύο τελευταίες περιπτώσεις θεωρείται νομίμως υφιστάμενο μόνο το τμήμα του κτιρίου που δεν αντίκειται είτε στις ισχύουσες διατάξεις είτε σε εκείνες που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής του, αν αυτές είναι ευνοϊκότερες.

β) Αν πρόκειται για καθ ύψος προσθήκη βάσει οικοδομικής άδειας κατ εφαρμογή της παραγράφου 6 του άρθρου 101 του ν.δ. 8/1973 σε κτίριο που είχε εξαιρεθεί από την κατεδάφιση κατά τις διατάξεις του α.ν. 410/1968 και του ν. 720/1977.

γ) Αν προϋπήρχε της εγκρίσεως του σχεδίου πόλης και συγχρόνως οποιουδήποτε κανονισμού δομήσεως στην περιοχή αυτού.

δ) Οι μέχρι 2.11.1981 κατασκευασθείσες εγκαταστάσεις σιδηρών δεξαμενών υγρών καυσίμων και λοιπών κατασκευών εντός μόνιμων αποθηκευτικών χώρων των εγκαταστάσεων εναποθηκεύσεως υγρών καυσίμων και υγραερίου των εταιριών πετρελαιοειδών, που καλύπτονται από άδεια λειτουργίας του Υπουργείου Βιομηχανίας, Ενέργειας και Τεχνολογίας, θεωρούνται νομίμως υφιστάμενες.

ε) Αν πρόκειται για κτίριο που έχει ανεγερθεί σύμφωνα με οικοδομική άδεια, η οποία εκδόθηκε πριν από την ισχύ του παρόντος νόμου, σε γήπεδο που έχει πρόσωπο σε οικοδομική γραμμή, βρίσκεται απέναντι από οικοδομικό τετράγωνο στα ακραία σημεία του σχεδίου και με το συντελεστή δόμησης της απέναντι εντός σχεδίου περιοχής

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αποφ-71114/90. ( ΦΕΚ-535/Δ/11-10-90).

"Εκδοση οικοδομικής άδειας κατ'εφαρμογή της παρ.8.5

Αρθρον-8 του Ν-1512/85.

(αφορά εξαίρεση από κατεδάφιση νομιμοποίησης αυθαιρέτου).

(Σ.Σ. Βλέπε Ερμηνευτική Εγκ-40896/55/90 Εγκ-55/90).

 

Εγκ-40896/55/10-9-90. Εγκ-55/90. Ε-55/90.

Γνωμ-399/90

"Νομιμοποίηση αυθαιρέτου κτίσματος"

 

+1000 μπράβο ρε μάγκα, είσαι θεός, σπάνια ψαρώνω με συναδέλφους, μα την Παναγία σε παραδέχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Hans Landa, αυτή η παράγραφος (άρθρο 16§5 Ν1337/83) έχει αναφορά σε κτίρια που δεν έχουν δηλωθεί με τον Ν1337/83. Αυτά τα κτίρια (που δεν έχουν δηλωθεί) μπορούν να εξαιρεθούν από την κατεδάφιση μετά από απόφαση του τότε Νομάρχη και υποχρεούνται σε έκδοση Ο.Α. εντός 2μήνου πληρώνοντας και το ανάλογο πρόστιμο κλπ.

Αυτή τη διαδικασία εννοούμε όταν λέμε "νομιμοποίηση με Ν1512/85"

Edited by Faethon11
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα σωστά λες ότι έχω αντιληφθεί ότι όσα είχαν δηλωθεί εμπρόθεσμα ΔΕΝ έχουν προθεσμία για έκδοση άδειας νομιμοποίησης, ενώ όσα είχαν δηλωθεί μετά το 1983 εκπρόθεσμα ΕΙΧΑΝ προθεσμία για έκδοση άδειας νομιμοποίησης.....

 

Άρα και τη συνάδελφο χθες μάλλον δεν την μπέρδεψα, αλλά αντίθετα τη φώτισα λες....πάλι καλά.

Είχα κ εγώ την εξής περίπτωση:

 

Αυθαίρετο που πήγε να νομιμοποιηθεί με άρθρο 8 του 1512. Ολοκλήρωσε Γ' φάση, ΚΑΤΕΘΕΣΕ φάκελο για έκδοση άδειας νομιμοποίησης εντός της προθεσμίας, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ η έκδοση της άδειας, πιθανότατα λόγω μη πληρωμής του μηχανικού. Το ερώτημα ήταν αν αυτό πλέον υπάγεται ΞΑΝΑ στα αυθαίρετα, Ή ξαναγυρίζει σε κατάσταση Β' φάσης, άρα και καλύπτει την περίπτωση των εξαιρέσεων του άρθρου 23 παρ 2 του Ν.4014!!!!

 

Κατά τη δική μου γνώμη κ ύστερα από ερωτήσεις σε πολλές πολεοδομίες, όλοι συμπεράναμε ότι υπάγεται ξανά στα αυθαίρετα, όσο παράλογο κ αν ακούγεται....

 

 

Τεκμηρίωση: Εφόσον για το ακίνητο δεν μπορεί να επανυποβληθεί φάκελος, νοείται ότι ανακαλείται η οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση και η αδυναμία επανάληψης της διαδικασίας. Νομιμοποιείται πλέον όμως με άρθρο 22 του 1577/85, αλλά για να υπάγεται στο άρθρο 22 νοείται ΞΑΝΑ ως αυθαίρετο, μόνο που έχει εξοφλήσει πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης ήδη από τη Γ'΄φάση του 1337 (1512).Ωστόσο οι Πολεοδομίες έχουν στείλει ερώτημα στο ΥΠΕΚΑ αν καλύπτονται τέτοιες περιπτώσεις Β' φάσης 1337 (1512) από τις εξαιρέσεις του άρθρου 23 του 4014, το οποίο ερώτημα ουδέποτε απαντήθηκε.

 

!!!!!!!

 

Κράτος χοιροστάσιο μιλάμε, η δυσωδία μου προκαλεί πλέον ημικρανίες.

Edited by Hans Landa
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω πως όσα δηλώθηκαν και εξαιρέθηκαν με Ν1337 δεν έχουν υποχρέωση για έκδοση Ο.Α.

Όσα δεν δηλώθηκαν ναι.

Έτσι έχουμε:

Ο νόμος λέει για έκδοση Ο.Α. σε εύλογο διάστημα.

Η απόφαση λέει για κατάθεση εντός 2μήνου.

Η ερώτηση είναι "ποιο είναι το εύλογο διάστημα;"

Επιστράφηκε η Ο.Α.; Μπορεί να εκδοθεί;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Επιστράφηκε η Ο.Α.; Μπορεί να εκδοθεί;

 

Ο νόμος για τις οικ. άδειες αναφέρει ότι στην περίπτωση που δεν εκδοθεί η άδεια εντός 9μήνου επιστρέφεται. Πώς να εκδοθεί λες? Αφού αν ξανακατατεθεί σήμερα είναι ΠΟΛΥ παραπάνω από 2μηνο από την απόφαση οριστικής εξαίρεσης από κατεδάφιση (24 χρόνια). Επομένως η Πολεοδομία δεν μπορεί να τη δεχθεί, κ αν πρωτοκολληθεί θα επιστραφεί ως απαράδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω. Μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος (ανωτέρα βία, λόγοι υγείας, δεν ξέρω τι) να μην επιστραφεί.

Αν επιστραφεί όμως είναι όπως τα λες.

Καλό μεσημέρι όμως. Πρέπει να φύγω.

Link to comment
Share on other sites

Τεκμηρίωση: Εφόσον για το ακίνητο δεν μπορεί να επανυποβληθεί φάκελος, νοείται ότι ανακαλείται η οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση και η αδυναμία επανάληψης της διαδικασίας. Νομιμοποιείται πλέον όμως με άρθρο 22 του 1577/85, αλλά για να υπάγεται στο άρθρο 22 νοείται ΞΑΝΑ ως αυθαίρετο, μόνο που έχει εξοφλήσει πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης ήδη από τη Γ'΄φάση του 1337 (1512).Ωστόσο οι Πολεοδομίες έχουν στείλει ερώτημα στο ΥΠΕΚΑ αν καλύπτονται τέτοιες περιπτώσεις Β' φάσης 1337 (1512) από τις εξαιρέσεις του άρθρου 23 του 4014, το οποίο ερώτημα ουδέποτε απαντήθηκε.

 

Δυστυχώς, όπως το βλέπω, μάλλον τα αρχικά καταβληθέντα πρόστιμα πάνε υπέρ πίστεως και πατρίδος. Αφού δεν εκδόθηκε οικοδομική άδεια, όλη η διαδικασία θεωρείται ως μη γενόμενη. Η άποψή μου είναι ότι μπορεί να ενταχθεί στον 4014, αλλά επειδή η προκαταβολή δεν συμψηφίζεται με παλιά πρόστιμα, αν προχωρήσει σε έκδοση οικοδομικής άδειας δε μπορεί να εκμεταλλευτεί τις παλιές πληρωμές.

Link to comment
Share on other sites

Η άποψή μου είναι ότι μπορεί να ενταχθεί στον 4014

 

αρα για να συμφωνεις οτι μπορει να υπαχθει στον 4014, αυτοματως συμφωνεις οτι δεν εμπιπτει στις εξαιρεσεις της παρ 2 του αρθρου 23 του 4014, αρα νοειται οτι το συγκεκριμενο ακινητο δεν ξαναγυριζει σε καθεστως Β´ φασης 1337 (1512).Σωστα δεν τα λεω? Συμφωνουμε αν τα λεω σωστα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.