Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
GEORGE KARA

Απαιτείται οικοδομική άδεια σε κτίσμα δηλωμένο με τον Ν.1337/83;

Recommended Posts

οκ, εισαι κουκλος.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε ποιά περίπτωση μπορεί να μην εγκριθεί η εξαίρεση από τον νομάρχη? Στην περίπτωση μου χτίστηκε ένα δωμάτιο στον εξώστη χωρίς να τον κλείσει όλο αλλά βγάίνει 20εκατοστά έξω από την οικοδομική γραμμή. Δλδ σύμφωνα με την αποτύπωσή μου ο εξωτερικός τοίχος βγαίνει έξω από την οικοδομική γραμμή. Είναι κολληματάκι αυτό ή όχι? άραγε...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εκτός ΟΓ μπορεί να εξαιρεθεί. Εκτός ΡΓ δεν μπορεί.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

 

Στον 1337 αναφέρεται αυτό?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moυ έτυχε τακτοποίση σε εντός σχεδίου οικόπεδο, τμήματος ισόγειας κατοικίας κατ' επέκταση λυόμενου το οποίο εξαιρέθηκε με τον ν.1337/83. Επειδή δεν μου έχει τύχει ξανα περίπτωση με ήδη πληρωμένα πρόστιμα, πως την αντιμετωπίζω? Ελέγχω τις τρείς φάσεις του λυόμενου, και επίσης ψάχνω αν έχει εκδοθεί άδεια? Αν δεν έχει εκδοθεί άδεια θεωρείται αυθαίρετο? επίσης καταχωρώ τα ήδη πληρωμένα σκαναρισμένα πρόστιμα στο πεδίο που δίνει το τεε, στο συστημα διαχείρησης αυθαιρέτων?ή απλά τα αναφέρω στην τεχνική έκθεση? καταλαβαίνω οτι έχουν απαντηθεί έμεμσα και άμεσα τα παραπάνω στα προηγούμενα ποστς αλλα δεν βγάζω ακρη, ευχαριστω![/size]

Edited by gtho
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μου έτυχε ακριβώς το ίδιο με σενα (#25), αλλά σε εκτός σχεδίου οικόπεδο. Ξέρει κανένας κάτι γι αυτήν την περίπτωση?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εαν έχει γίνει οποιαδήποτε φάση (α ή β ή γ) του 1337 δεν λογίζεται ως αυθαίρετο.Αν είναι εντός σχεδίου και δεν έχει κάνει τη Γ φάση πρέπει να την κάνει για να ολοκληρωθεί η οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση με καλές προυποθέσεις για νομιμοποίηση.Εφόσον λοιπόν δεν είναι αυθαίρετο δεν χρειάζεται τον 4014.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επαναφέρω το θέμα γιατί με ενδιαφέρει και είναι αλήθεια πως δεν έβγαλα ασφαλή συμπεράσματα από την παραπάνω συζήτηση.

Αν ένα αυθαίρετο που είναι σε β΄φάση με ν.1337, το πάω σε γ΄φάση και πάρω την οριστική εξαίρεση από κατεδάφιση, πρέπει να βγάλω οικοδ.άδεια εντός 2 μηνών ή όχι;

 

Ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites

καποιος συναδελφος να βοηθησει βρε παιδια;;;;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ξέρω αν βοηθά η εγκ. 3. :

............

ΣΤ. - ∆ Ι Ε Υ Κ Ρ Ι Ν Ι Σ Ε Ι Σ Κ Α Τ’ Α Ρ Θ Ρ Ο 
ΑΡΘΡΟ 1 
.........
3) Παρ. 2δ : ∆εν έχουν υποχρέωση υπαγωγής στις διατάξεις του ν. 4178/13 αυθαίρετα 
κτίσµατα που έχουν δηλωθεί µε το ν. 410/68 ή το ν. 720/77, δεδοµένου ότι καλύπτονται από 
τις διατάξεις της παρ. 7 του άρθρου 15 του ν. 1337/83. 
Επίσης δεν έχουν υποχρέωση υπαγωγής στις διατάξεις του ν. 4178/13 αυθαίρετα 
κτίσµατα που έχουν δηλωθεί µε το ν. 1337/83 (των παρ. 4 και 5 του άρθρου 15 / α’ και β’ 
φάση). 
 
Επίσης δεν ξέρω αν υπήρχαν κάποιοι λόγοι που δεν εξαιρέθηκε από την κατεδάφιση και δεν βγήκε άδεια νομιμοποίησης μετά την εξαίρεση. Ίσως να μη καλύπτεται από τους όρους δόμησης.
 
Αν υπήρχαν λόγοι που υφίστανται ακόμη και σήμερα δεν νομίζω ότι χρειάζεται να κάνεις κάτι.
 
Αλλιώς προχωράς κατ΄ευθείαν σε εξαίρεση από την κατεδάφιση και άδεια νομιμοποίησης μετά.
Edited by da-mi
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.