Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θερμομόνωση: Πώς κατασκευάζετε τοίχους/πλάκα/κολώνες ;


sdim

Recommended Posts

Μάλιστα, μόνωση μέσα και έξω στον φέροντα.

Κατασκευαστικά όμως, αν "ντύνεις" περιμετρικά την κολόνα και την δοκό δεν θα υπάρχει πρόβλημα στήριξης του τοίχου (στον οποίο, αν κατάλαβα καλά από το προ-προηγούμενο post, εφαρμόζεις μόνωση στον πυρήνα);

Και όσον αφορά τις θερμογέφυρες, από μια πρόχειρη ματιά, δεν βλέπω κάποια αντιστοιχία με τους πίνακες. Για παράδειγμα, για εξωτερική γωνία με συμβολή τοίχων δεξιά-αριστερά, η πλησιέστερη που βρίσκω είναι η ΕΞΓ-14. Θέλω να πω, πως δεν βλέπω πως μ' αυτή την μέθοδο να περιορίζονται οι θερμογέφυρες.

Θα μου πεις, πως ας πούμε στο προηγούμενο παράδειγμα, αν έχεις ντύσει την κολώνα περιμετρικά, η θερμογέφυρα δεν είναι στη πραγματικότητα η ΕΞΓ-14 με τιμή +0.15 [W/(m*K)], αλλά έχει τιμή σχεδόν μηδενική. Έλα όμως που η ΤΟΤΕΕ δεν το προβλέπει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 386
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν περιορίζονται αλλά ξεπερνάς το πρόβλημα στήριξης τούβλου 9εκ σε μόνωση 6εκ και μπετο 3εκ.

Τώρα έχεις τούβλο 9εκ σε μόνωση 3εκ και μπετό 6εκ.

Και ναι η ΤΟΤΕΕ δεν το προβλέπει.

Αλλά δεν έχω ακόμα κάποια μελέτη για να κάτσω να το μελετήσω προσεκτικότερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Υπάρχει και η λύση της μισής μόνωσης μέσα και της άλλης μισής έξω. 3 μέσα και 3 έξω. Κάτι που δεν δημιουργεί πρόβλημα.

Faethon δεν είναι σωστό να μονώνουμε την κολώνα μέσα έξω διότι στο σεισμό δεν βλέπουμε εαν έχει ρωγμή.
Link to comment
Share on other sites

Δεν αυξάνει το πάχος του σοβά. Δες ότι γράφω πως η 3άρα μόνωση "κολλάει" στον ξυλότυπο, οπότε σχηματίζεται ένα σκαλοπάτι από μπετόν, στο οποίο πατάει ένα μέρος του τούβλου. Δηλαδή, από το πλάτος του τούβλου, πατάνε 2cm->πλάκα 4cm->σκαλοπάτι 3cm->αέρα (μόνωση)

 

milto τί εννοείς 'κολλάει' στον ξυλότυπο κατασκευαστικά? τί σημαίνει αυτό γιια τον εργολάβο, το καλούπι που θα του πω να φτιάξει και πώς θα μείνει κενό κατά τη διάρκεια της σκυροδέτησης? εξήγησέ μου λίγο παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

milto, απ' ότι καταλαβαίνω εννοείς την τομή που επισυνάπτω. θα ήταν καλό να κατασκευαστεί ένα επιπλέον δόντι (βλέπε κύκλο) για τα 3 εκ του τοίχου που εξέχουν? πώς επιδρά από 'μηχανολογική' άποψη?

post-58059-0-00023100-1322175966_thumb.jpg

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα την εξής "πατέντα" για δικέλυφη τοιχοποιία με ενδιάμεσα την μόνωση.

1) Εξωτερικά πατάω εναμισάρι τούβλο (9x12x19) πλάκα. Άρα πατάνε στο μπετό 12 - 5 = 7 εκ. τούβλο.

2) Υδραυλικός - ηλεκτρολόγος τοποθετούν (δεν χαντρώνουν!) τις σωλήνες τους πάνω στο εξωτερικό κέλυφος.

3) Τοποθετείται - κολλιέται η μόνωση.

4) Εσωτερικά κτίζεται όρθιο μικρό (6x9x19)

 

Μειονέκτημα: δεν μπορούμε -εύκολα- να "πιάσουμε" και τα δύο κελύφη με σενάζι μπετού.

 

Εναλλακτικά του όρθιου μικρού εσωτερικά,

μπορεί να μπεί δίδυμη γυψοσανίδα

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα την εξής "πατέντα" για δικέλυφη τοιχοποιία με ενδιάμεσα την μόνωση.

1) Εξωτερικά πατάω εναμισάρι τούβλο (9x12x19) πλάκα. Άρα πατάνε στο μπετό 12 - 5 = 7 εκ. τούβλο.

2) Υδραυλικός - ηλεκτρολόγος τοποθετούν (δεν χαντρώνουν!) τις σωλήνες τους πάνω στο εξωτερικό κέλυφος.

3) Τοποθετείται - κολλιέται η μόνωση.

4) Εσωτερικά κτίζεται όρθιο μικρό (6x9x19)

 

Μειονέκτημα: δεν μπορούμε -εύκολα- να "πιάσουμε" και τα δύο κελύφη με σενάζι μπετού.

 

Εναλλακτικά του όρθιου μικρού εσωτερικά,

μπορεί να μπεί δίδυμη γυψοσανίδα

 

μπορείς να μου πεις πώς να φτιάξω μια δικέλυφη τοιχοποιία με συνολικό πάχος 65 εκ? έξω ή ενδιαμεσα η θερμομόνωση...θα χρειαστεί να αφήσω κενά αερισμού λογικά, πού και πόσο?

Link to comment
Share on other sites

Faethon δεν είναι σωστό να μονώνουμε την κολώνα μέσα έξω διότι στο σεισμό δεν βλέπουμε εαν έχει ρωγμή.

Συμφωνώ αλλά το ίδιο πρόβλημα δεν έχουμε και στις δοκούς της pilotis;

Και μόνο εξωτερικά να κάνουμε την μόνωση, πως βλέπουμε αν υπάρξει ρωγμή σε αυτήν την πλευρά της κολώνας;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι μπορεί κάποιος να μου δώσει με ένα απλό σκαρίφημα μια πρόταση για ισόγειο κτίριο στο πως θα τοποθετηθέι η μόνωση στο σημείο τοίχοποιας-τοιχείου σε κάτοψη. Έχω πάει δυο-τρεις λύσεις στον μηχανολόγο της πολεοδομίας και μου τις κόβει συνέχεια. Το κτίριο εντωμεταξύ έχει ήδη χτιστεί και δεν θέλω να δέιξω εξωτερική μονώση καθότι είναι πιο έυκολο να διαπιστωθεί σε περίπτωση ελεγχου και γιαυτό σκέφτηκα να δειξω λύση σάντουιτς. Τι συνδυασμό τουβλου - μόνωσης 7cm να δείξω για να μην έχω θέμα με τα τοιχεία πάχους 25 cm ?Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.