Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογική δήλωση 2011


Blazer2

Recommended Posts

Εντυπο Ε2 συμπληρώνεται από τον ιδιοκτήτη ή τον επικαρπωτή του ακινήτου. Εσείς ως λήπτης της " δωρεάν παραχωρήσεως " δεν έχετε υποχρέωση συμπληρωσης και υποβολής του σχετικού εντύπου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 315
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καταρχάς να ζήσετε.

Θα πας με την ημερομηνία της συζύγου.

 

 

 

Έχω ακριβώς το ίδιο θέμα και δεν έχω δηλώσει πότε τίποτα. Τώρα σωστά είναι, λάθος είναι... Δε ξέρω...

 

Όσο δεν ασχολείται κανένας μαζί σου είναι "σωστά" και θα γίνουν "λάθος" αν ασχοληθούν και σε φωνάξουν και σε πρήξουν με ένα σωρό ηλιθιότητες. Σκέφτομαι να βγάλω τον ΑΦΜ του ενός που βάζω 0.01 Ευρώ για ενοίκιο και να αφήσω μόνο τον "γονέα δωρεάν παραχώρησης". Μας έχουν ζαλίσει τα @@, και όλα αυτά για να τσιμπήσουν κάνα φράγκο παραπάνω "για το καλό μας". Για τη σύνταξη που θα πάρουμε, για τα έργα που έγιναν, γίνονται και θα γίνονται, για αυτά που φάγαμε μαζί κ.λπ. κ.λπ.:-x

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος σε ποιον κωδικό του Ε3 μπαίνουν τα έσοδα από παροχή υπηρεσιών μηχανικού σε εταιρεία η οποία κάνει παρακράτηση? Στο 280 ή στο 275?

Εγώ τα έβαζα όταν ήμουν στην ίδια κατάσταση με εσένα (σε εταιρεία με μπλοκάκι) στο 275 και στο 359 συντελεστή που να ταιριάζει με την δουλειά που κάνεις και τις περιγραφές στα τιμολογία σου και να ταιριάζει και με κάποιον από τους ΚΑΔ που έχεις δηλώσει, προσαυξημένο κατά 20% λόγω του ότι πάντα υπήρχε δυσαναλογία των τεκμαρτών και πραγματικών δαπανών. Κατ' αυτόν τον τρόπο δεν είχα αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Η προσαύξηση βέβαια καταργήθηκε. Μπορείς να το δεις και από αυτό το αρχείο (που είναι χρήσιμο έτσι κι αλλιώς):

 

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=1803

 

Σύμφωνα με την παράγραφο 2 του άρθρου 7 του Ν. 3842/2010:

 

"2. Τα δύο τελευταία εδάφια της παραγράφου 5 του άρθρου 49 του Κ.Φ.Ε. καταργούνται"

 

Τα οποία εδάφια έλεγαν:

 

"Στο κατά τα ανωτέρω προσδιοριζόμενο καθαρό εισόδημα προστίθενται τα ποσά των περιπτώσεων α' και β' της παραγράφου 3 του επόμενου άρθρου.

 

Αν από τα βιβλία και στοιχεία του υποχρέου προκύπτει ότι οι δαπάνες της χρήσης βρίσκονται σε προφανή δυσαναλογία με το υπόλοιπο των ακαθάριστων αμοιβών (τεκμαρτές δαπάνες), που προκύπτουν από την εφαρμογή του συντελεστή, ο προϊστάμενος της δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας προσαυξάνει το συντελεστή αυτόν κατά ποσοστό είκοσι τοις εκατό (20%). Δεν θεωρείται ότι υπάρχει προφανής δυσαναλογία, όταν η διαφορά μεταξύ δαπανών που προκύπτουν από τα βιβλία και στοιχεία και τεκμαρτών δαπανών, κατά τα ανωτέρω, είναι μέχρι ποσοστό είκοσι τοις εκατό (20%) των τεκμαρτών δαπανών."

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος σε ποιον κωδικό του Ε3 μπαίνουν τα έσοδα από παροχή υπηρεσιών μηχανικού σε εταιρεία η οποία κάνει παρακράτηση? Στο 280 ή στο 275?

 

 

Oποιον κωδικό και να χρησιμοποιήσεις δεν υπάρχει κάποια διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Στο Ε3 στην τελευταία σελίδα, στη θέση δίπλα από το 637 υπάρχει Χ 25% ή 50%.Τι ακριβώς σημαίνει αυτό και γιατι όταν την καταθέταμε χέρι με χέρι ο έφορας μου είχε πεί να βάλω ένα χ πάνω στο 25; Ηλεκτρονικά πώς πρέπει να γίνει το ανάλογο;

Και κάτι άσχετο που με καίει, είναι παράνομο να ακυρώνουμε ΑΠΥ;Θέλω να το κάνω γιατί έκοψα απόδειξη ενώ είχα στο μυαλό μου να αφήσω μια κενή για μία άλλη συναλλαγή που είχε πραγματοποιηθεί 3 μέρες πρίν χωρίς να την έχω καταγράψει.

Link to comment
Share on other sites

1. O συγκεκριμένος κωδικός είναι για αγρότες. Στον 637 αναγράφεται το ποσό για την αγορά του εξοπλισμού και στον 638 θα αναγραφεί το αποτέλεσμα ανάλογα με τον συντελεστή που θα επιλεγεί (25% ή 50%) , σύμφωνα με το νόμο 2238/94 άρθρο 43.

2. Αν δηλαδή εκδόσεις την ΑΠΥ με τρεις μέρες διαφορά θα υπάρξει χάος ? Η έννοια της "ολοκλήρωση της συναλλαγής" είναι λίγο "ρευστή", οπότε θα την χειρισθείς ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

1. O συγκεκριμένος κωδικός είναι για αγρότες. Στον 637 αναγράφεται το ποσό για την αγορά του εξοπλισμού και στον 638 θα αναγραφεί το αποτέλεσμα ανάλογα με τον συντελεστή που θα επιλεγεί (25% ή 50%) , σύμφωνα με το νόμο 2238/94 άρθρο 43.

2. Αν δηλαδή εκδόσεις την ΑΠΥ με τρεις μέρες διαφορά θα υπάρξει χάος ? Η έννοια της "ολοκλήρωση της συναλλαγής" είναι λίγο "ρευστή", οπότε θα την χειρισθείς ανάλογα.

 

1. Στο Ε1 στον πίνακα 4Β γραμμή 4 έχω συμπληρώσει εισοδήματα και προκύπτει ένα καθαρο εισόδημα στο 915. Πρέπει να συμπληρώσω κάτι στο Ε3 και στις συγκεκριμένες θέσεις που προαναφέραμε;

2. Έχει γίνει μέσω τραπέζης και θα προτιμούσα να συμπίπτει. Είναι κακή πρακτική να ακυρώνουμε ΑΠΥ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.