Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασία όχι σε ιδιόκτητο γραφείο αλλά σε φίλου


ggeorge

Recommended Posts

Οι εφοριακοί είναι ικανοί να μπούνε μέσα στο γραφείο , να σε πιάσουνε πάνω στο μπούγκα μπούγκα και να σε γράψουν για αδήλωτo κωδικό δραστηριότητας , γιατί δεν έκοψες τιμολόγιο στις κα...ες και για απόκρυψη υπαλλήλου . lol

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν έχεις έδρα το σπίτι σου, η εφορία έχει δικαίωμα να μπει χωρίς εισαγγελική εντολή. Δεν ισχύει το οικιακό άσυλο για το δωμάτιο που έχεις δηλώσει ως έδρα και είσαι υποχρεωμένος να ανοίξεις αν έρθει εφοριακός.

 

Το παραπάνω είναι καθαρά θεωρητικό, δεν ξέρω κανέναν που να του έχει έρθει ο εφοριακός στο σπίτι.

 

και για τα στυλο.....και για τους συνδετηρες....το θεμα ειναι να μην παρουν καφε.....

 

με καποιες αποδειξεις απο χαρτοπωλειο (που δεν λενε αναλυτικα) νομιζω ειναι καλυτερα

 

Πλέον οι αποδείξεις που δεν λένε αναλυτικά τι πωλήθηκε μπορούν να κριθούν παράνομες από τους ελεγκτές.

 

Μου είπε ο λογιστής μου ότι ακόμα και "μελέτη για οικοδομική άδεια" να γράψω πάνω, πρέπει να γράψω και κάτι επιπλέον για να διαφοροποιούνται οι αποδείξεις ώστε να δικαιολογώ την διαφορετική τιμή, π.χ. τον αριθμό αμοιβής του ΤΕΕ ή τα τετραγωνικά.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά πάντα και στο ίδιο μοτίβο.

Μπορεί πριν έρθει ο εφοριακός στο σπίτι σου για έλεγχο, εσύ πριν λίγο να είχες φάει φασολάδα ;) .

Link to comment
Share on other sites

Η ανάγκη ύπαρξης παραστατικών υπάρχει σε καταστήματα, δηλαδή σε εμπορική δραστηριότητα. Εκεί έχει βάση αυτό γιατί αν μπορούσε ο καθένας έμπορος να έχει αντικείμενα στην έδρα του χωρίς παραστατικά, θα μπορούσε να πουλάει "μαύρο" το οτιδήποτε. Δεν έχει νόημα σε έδρα ελ. επαγγελματία. Επιμένω πως ενδέχεται να είναι και αυτό παρεξήγηση ή λανθασμένη πληροφόρηση από κάποιους λογιστές με μόνη εμπειρία σε πελάτες με εμπορική δραστηριότητα (έτσι ακριβώς έχουν διαρρεύσει και άλλα πολλά "χαριτωμένα" και πέρα για πέρα λανθασμένα). Όταν το διαβάσει και ο SOTHRIS ίσως μπορεί να μας διαφωτίσει παραπάνω.

Ξαναρωτώ: πηρούνια, κουτάλια, ποτήρια φλυτζάνια μπορώ να τα περάσω σαν πάγια; Και εφόσον το κάνω αυτό, θα πρέπει να γίνονται αποδεκτές και οι δαπάνες για υγρά πιάτων, σφουγγάρια, καφέδες, ζάχαρες γάλατα κλπ. (δαπάνες τις οποίες δεν μας αναγνωρίζουν όμως όπως ξέρουμε). Και που σταματάει αυτό; Αν έχω μια αλλαξιά ρούχα και παπούτσια όπως είπε και ο thomas θα μου ζητηθούν παραστατικά και για αυτά; Όπως καταλαβαίνετε το θέμα γίνεται γελοίο από κάποιο σημείο και μετά...

Link to comment
Share on other sites

μου τοχουν πει 3 διαφορετικοι λογιστες οτι πρεπει να χω παραστατικα.....

 

εδω τωρα πουκανα περαιωση θελω να κανω ελγχο τι εχω παρει τοσα χρονια οσα μπορω να κανω διαγραφη....

 

στην ουσια μας συμπεριφερονται σαν να ειμαστε ετε οε επε κτλ...

 

επειδη τα πραγματα θα αγριεψουν πιστευω ακομα περισσοτερο απο εδω και περα και επειδη υπαρχει στοχοποιηση απο τα ΜΜΕ πρς το επαγγελμα μας καλο ειναι να φυλαγομαστε....

 

εδω ο αλλος μουδωσε 286 ευρω και μουλεγε κονοματε εσεις οι μηχανικοι....τουπα αν μου μεινουν 150 καλα θαναι νομιζε οτι τουκανα πλακα..

Link to comment
Share on other sites

Παντως συναδελφοι σε περιπτωσεις επίσκεψης εφορίας σε σας ή σε φιλους/γνωστούς θα ηταν πολυ χρήσιμο για ολους να μας ενημερώνετε. Μεταξύ μας ας υπάρχει μια πληροφορηση για τις κινησεις των "αγιογδυτών"...

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τις απαντήσεις

Οποτε το πιο ακινδυνο απ' οτι λέτε για τον φίλο, είναι να εχω λαπτοπ στο γραφείο του.

 

Για τα προγραμματα που θα εχει το λαπτοπ φανταζομαι παλι δε θα εχει προβλημα ο φίλος; Αγορασμενα με τιμολογιο στο ονομα μου...

ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Η ανάγκη ύπαρξης παραστατικών υπάρχει σε καταστήματα, δηλαδή σε εμπορική δραστηριότητα. Εκεί έχει βάση αυτό γιατί αν μπορούσε ο καθένας έμπορος να έχει αντικείμενα στην έδρα του χωρίς παραστατικά, θα μπορούσε να πουλάει "μαύρο" το οτιδήποτε. Δεν έχει νόημα σε έδρα ελ. επαγγελματία. Επιμένω πως ενδέχεται να είναι και αυτό παρεξήγηση ή λανθασμένη πληροφόρηση από κάποιους λογιστές με μόνη εμπειρία σε πελάτες με εμπορική δραστηριότητα (έτσι ακριβώς έχουν διαρρεύσει και άλλα πολλά "χαριτωμένα" και πέρα για πέρα λανθασμένα). Όταν το διαβάσει και ο SOTHRIS ίσως μπορεί να μας διαφωτίσει παραπάνω.

Ξαναρωτώ: πηρούνια, κουτάλια, ποτήρια φλυτζάνια μπορώ να τα περάσω σαν πάγια; Και εφόσον το κάνω αυτό, θα πρέπει να γίνονται αποδεκτές και οι δαπάνες για υγρά πιάτων, σφουγγάρια, καφέδες, ζάχαρες γάλατα κλπ. (δαπάνες τις οποίες δεν μας αναγνωρίζουν όμως όπως ξέρουμε). Και που σταματάει αυτό; Αν έχω μια αλλαξιά ρούχα και παπούτσια όπως είπε και ο thomas θα μου ζητηθούν παραστατικά και για αυτά; Όπως καταλαβαίνετε το θέμα γίνεται γελοίο από κάποιο σημείο και μετά...

 

 

Η ανάγκη ύπαρξης παραστατικών υπάρχει παντού, ωστόσο διαφορετική σημασία έχει σε μια εμπορική επιχείρηση από ότι στο γραφείο ενός μηχανικού ή δικηγόρου και επίσης εντελώς διαφορετικά τίθετε το ζήτημα αν η επαγγελματική έδρα συμπίπτει με την κατοικία.

Υπάρχουν περιπτώσεις που έπεσαν πρόστιμα για γελοιότητες (έχω χειρισθεί ένα μακρύ κατάλογο έως τώρα τέτοιων περιστατικών και φαντάζομαι θα υπάρξουν και άλλα στο μέλλον) και αυτό έχει να κάνει κυρίως με την κρίση και την αντιληπτική ικανότητα των φορολογικών οργάνων παρά με ζητήματα ουσίας. Ωστόσο αν τα πρόστιμα πέσουν δύσκολα φεύγουν (χωρίς συνέπειες) από την πλάτη σου (δεν τα γράφω για να κινδυνολογήσω)

 

Επιπλέον κουτάλια, ποτήρια , καφέδες , ζάχαρη, υγρά πιάτων κλπ φορολογικά (εισόδημα) εκπίπτουν , αν έχεις επαγγελματική έδρα εκτός κατοικίας. Διαφορετικά εμπλέκονται οι οικογενειακές δαπάνες με τις επαγγελματικές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.