Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτήσεις ΚΕΝΑΚ σε θερμομόνωση και κατόψεις.


Athan

Recommended Posts

Η διαφορα δεν ειναι αυτη γιατι το παχος του μονωτικου με το ΚΘ δεν το δειχναμε και ετσι δεν το μετραγαμε στη δομηση, ενω τωρα το δειχνουμε ολο και το μετραμε ολο στη δομηση.(πονηρια μπορει να πεις οτι καναμε, ενταξει αλλα ηταν πολυ μικρα νουμερα)

Link to comment
Share on other sites

Εχεις εσύ δείξει ποτέ (προ ΚΕΝΑΚ) (ή έστω σε αρχιτεκτονικά πάνω στα οποία έχεις κανει τις μελέτες) πάχος μόνωσης και σοβά στις κατόψεις της πολεοδομίας;

 

Η συντριπτική πλειοψηφία έδειχνε το τυπικό 0,25, το οποίο στην κατασκευή γινότας τουλάχιστον 0.30.

 

Επομένως ο υπολογισμός που παραθέτεις με αποτέλεσμα δοκό <22, νομίζω είναι κάπως άστοχος.

 

Στην κάτοψη δείχνω το πάχος τοίχου όσο βγαίνει και στην μελέτη.

Αν στην μελέτη μου βγει 40cm (2cm σοβάς + 9cm τόύβλο + 12cm κενό για τον οδηγό του συρόμενου+6cm μονωτικό+9cm τούβλο+ 2cm σοβάς=40cm), φαίνεται και στην κάτοψη.

 

Ομοίως δέιχνω και τις κολώνες 6cm πιο μέσα ώστε να έρθει το μονωτικό πρόσωπο με τον τοίχο και ενημερώνω τον Π/Μ και τον αρχιτέκτονα για να κάνουν και αυτοί αντίστοιχες αλλαγές αν χρειάζεται.

 

Μέχρι τώρα οι πολεοδομίες δεν ήταν τόσο απαιτητικές γιατί αν π.χ. στα σχέδια ο τοίχος ήταν 25cm και κατασκευαζόταν 30cm, ακόμα και προς τα έξω να κέρδιζε τα 5cm η συνολική μεταβολή στην διάσταση σε μια πλευρά 10m θα ήταν 10cm (5+5), δηλαδή 1%.

Αν όμως από τα 25cm στο σχέδιο ο τοίχος γίνει 40cm και το κέρδος στην διάσταση είναι προς τα έξω, τότε η μεταβολή στην διάσταση θα είναι 30cm, δηλαδή το 3% της διάστασης το οποίο είναι πάνω από το αποδεκτό όριο.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις εσύ δείξει ποτέ (προ ΚΕΝΑΚ) (ή έστω σε αρχιτεκτονικά πάνω στα οποία έχεις κανει τις μελέτες) πάχος μόνωσης και σοβά στις κατόψεις της πολεοδομίας;

 

- Δείχναμε το συνολικό πάχος τοιχοποιίας (χωρίς επίχρισμα)...

- Το επίχρισμα δεν συμπεριλαμβάνεται στο πάχος του τοίχου και δεν μετράει στην δόμηση. Υπάρχουν και νόμοι, ελπίζω να μην κάνει κανείς τέτοια λάθη...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Στην κάτοψη δείχνω το πάχος τοίχου όσο βγαίνει και στην μελέτη.

Αν στην μελέτη μου βγει 40cm (2cm σοβάς + 9cm τόύβλο + 12cm κενό για τον οδηγό του συρόμενου+6cm μονωτικό+9cm τούβλο+ 2cm σοβάς=40cm), φαίνεται και στην κάτοψη.

 

Ομοίως δέιχνω και τις κολώνες 6cm πιο μέσα ώστε να έρθει το μονωτικό πρόσωπο με τον τοίχο και ενημερώνω τον Π/Μ και τον αρχιτέκτονα για να κάνουν και αυτοί αντίστοιχες αλλαγές αν χρειάζεται.

 

Μέχρι τώρα οι πολεοδομίες δεν ήταν τόσο απαιτητικές γιατί αν π.χ. στα σχέδια ο τοίχος ήταν 25cm και κατασκευαζόταν 30cm, ακόμα και προς τα έξω να κέρδιζε τα 5cm η συνολική μεταβολή στην διάσταση σε μια πλευρά 10m θα ήταν 10cm (5+5), δηλαδή 1%.

Αν όμως από τα 25cm στο σχέδιο ο τοίχος γίνει 40cm και το κέρδος στην διάσταση είναι προς τα έξω, τότε η μεταβολή στην διάσταση θα είναι 30cm, δηλαδή το 3% της διάστασης το οποίο είναι πάνω από το αποδεκτό όριο.

 

Τυχερός είσαι που την έβγαλες με 6εκ μόνωση... Εγώ που είμαι σε παραδοσιακό οικισμό ακόμη και με ζώνη Α, ή8ελα 8εκ μόνωση επειδή απαγορεύονται τα αλλουμίνια κουφώματα, ακόμα και αν έχουν νερά ξύλου ή επένδυση ξύλου. Και μου βγήκε με το ζόρι Β κατηγορία.

 

Επίσης ο τοίχος σου δεν πήγε από 25εκ 40εκ με +3εκ μόνωση...βάλε και τα 12εκ του συρόμενου. Καλά κάνουν και είναι απαιτητικές, όμως να μην κάνει ο καθένας ότι θέλει και να μην έχουν και πρόβλημα οι ιδιοκτήτες αργότερα...αρκετό πονοκέφαλο έχω με παρατυπίες και να προσπαθώ να μπαλώνω τα αμπάλωτα με σχέδια του '70 και '80....

Link to comment
Share on other sites

Με τον νέο ΓΟΚ, το πάχος μόνωσης πάνω από 5cm δεν θα μετράει στην δόμηση. Αν δεν βιάζεσαι περίμενε να δημοσιευθεί και θα βάλεις 6εκ. μόνωση, οπότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Με τον νέο ΓΟΚ, το πάχος μόνωσης πάνω από 5cm δεν θα μετράει στην δόμηση. Αν δεν βιάζεσαι περίμενε να δημοσιευθεί και θα βάλεις 6εκ. μόνωση, οπότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

 

Τα 5 εκ. έγιναν 6 εκ. στο Σχέδιο ΝΟΚ που κατατέθηκε στη Βουλή ... γυρίζει ακόμη ... δεν έκατσε !

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 11 (ΝΟΚ)

Μάλλον στο 6ιθ εννοεί μόνο την εξωτερική όπως από κάτω στην 6κ ... αλλά ακόμα γυρίζει ... μπορεί να κάτσει μετά με διευκρινιστική !

Link to comment
Share on other sites

Με τον νέο ΓΟΚ, το πάχος μόνωσης πάνω από 5cm δεν θα μετράει στην δόμηση. Αν δεν βιάζεσαι περίμενε να δημοσιευθεί και θα βάλεις 6εκ. μόνωση, οπότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Δηλαδή τι δε μετράει σε παχος 6 εκ μόνωσης?. το 1 εκ που είναι παραπάνω από το 5 ή όλη η μόνωση των 6 εκ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.