Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φουρούσια


 
geopap5836

Recommended Posts

Δεν μπορω να ανοιξω το σχεδιο σου...

 

Δωσε καποια στοιχεια οπως μηκος, πλατος προβολου αλλα και σε ποσα σημεια βγαζεις φουρουσια.

 

Ανεβασε ενα screenshot του ξυλοτυπου σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

20cm τα 2.5m;;;;;;;;

Πως κανεις τους ελεγχους και ικανοποιουνται;;;

 

Η ροπή για επικάλυψη 2kN/m² και 1kN/m στο ελεύθερο άκρο είναι 56kNm.

Με επικάλυψη 2cm απαιτεί 8,13cm² κύριου οπλισμού, ήτοι -υποθέτοντας ότι έρχονται 3Φ8/m από την πλάκα- αρκούν Φ10/10.

 

Οπλίζοντας με Φ10/20+Φ12/20+Φ8/26 από την πλάκα έχεις 11,5cm², υπεραρκετά για την κάμψη.

 

Υπάρχει όμως πρόβλημα με την λυγηρότητα... Το βέλος λόγω σταδίου ΙΙ & συστολής ξήρανσης & ερπυσμό βγαίνει γύρω στα 3,5cm οπότε πρέπει να δοθεί αρνητικό βέλος στον ξυλότυπο (προσωπικά δίνω μεγάλο αρνητικό βέλος για να μην χρειάζεται μεγάλο πάχος τσιμεντοκονίας).

 

Στην πράξη το βέλος προκύπτει περί τα 2,5cm, μειωμένο κατά 1cm... υποθέτω επειδή στην πράξη δεν εφαρμόζεται το q=5kN/m²...

Link to comment
Share on other sites

Σε προβολους τετοιου βαθους εγω προτιμω το μεταβλητο παχος..

Δλδ θα ξεκιναγα με 25εκ και θα πηγαινα πιθανον στα 18-20εκ στην ακρη του προβολου..

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, κι εγώ στα 2,5m έχω πάχος 20/13cm... Βέβαια η μείωση είναι περισσότερο για την τιμή των όπλων: Η διαφορά στην ροπή είναι μόλις 4kNm/m, ενώ η διαφορά στα ευρώ είναι μόλις 2,6€/m²...

Link to comment
Share on other sites

Οπως το ειπες...

Για να γλιτωσεις 1κμ μπετο και λιγη ροπουλα στη στηριξη...

 

Αλλα κατ'εμε ειναι καλη λυση..

 

Ενα θεματακι με τους μεγαλους προβολους ειναι αυτο που λεμε "αισθημα ασφαλειας"

Αν εχει μεγαλη λυγητοτητα θα εχει και ψιλοταλαντωσεις..

Οποτε καταλαβαινετε αυτους που θα ειναι πανω..

 

Τελος, ΠΑΝΤΑ θεωρω οτι θα γινει στηθαιο απο ΟΣ και το αυξανω και λιγο για καμια ζαρντινιερα...

Link to comment
Share on other sites

nili το άνοιξα το σχέδιο. Το έχεις σώσει σε πρόσφατο AutoCAD, αν θες ανέβασε το και σε μορφή 2000 για να το ανοίγουν όλοι.

 

Μια χαρά είναι κατά τη γνώμη μου. Απλά εγώ θεωρώ λίγον τον κύριο οπλισμό των εξωστών. Για τους συνάδελφους που δεν το ανοίγουνε έχει Φ10/15 σε εξώστη 2,85 με φουρούσια. Εγώ θα τα έκανα τουλάχιστον Φ12/10.

Link to comment
Share on other sites

Και μένα τα Φ10/15 μου φαίνονται λίγα και ας έχεις τα φουρούσια. Επίσης στην Π2 θα έβαζα 22-23 εκ πάχος όπως έχεις και την Π1

Link to comment
Share on other sites

Η ροπή για επικάλυψη 2kN/m² και 1kN/m στο ελεύθερο άκρο είναι 56kNm.

Tα φορτια σου ειναι λιγα κατα την αποψη μου, κυριως για το γραμμικο.

(προσωπικά δίνω μεγάλο αρνητικό βέλος για να μην χρειάζεται μεγάλο πάχος τσιμεντοκονίας).

Μωρε, εσυ το "δινεις"... Οι αλλοι το κανουν;

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω δίνω, εννοώ δίνω. Αν θέλει να μπει ο σιδεράς να σιδερώσει πρέπει είναι εντάξει οι αλφαδιές (χωροβάτης). Κι αν θέλει ο μπετατζής να ρίξει πρέπει να είναι εντάξει οι επικαλύψεις...

 

Περιττό να πω ότι δεν είμαι αγαπητός στα μαστόρια! :)

 

 

Όσο για τα φορτία, υποτίθεται ξέρει ο καθένας τι γίνεται στην οικοδομή και αναλόγως τα λαμβάνει υπόψη στην μελέτη. Προσωπικά συμβαίνει να επιβλέπω τα πατώματα, που σημαίνει ότι ξέρω πόση τσιμεντοκονία θα πέσει... Αλλά αυτά είναι προσωπική υπόθεση του καθενός.

post-33925-131887269514_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.