Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μέγιστο ύψος για δώμα 10kWp


konstantily

Recommended Posts

Φίλε mtsagk,

 

αυτό το άρθρο είναι ΑΡΚΕΤΑ αποκαρδιωτικό. Αφενός διότι κοντεύει να χρονίσει (και προσωπικά δεν έχω δει κανένα τέτοιο πρατήριο καυσίμων) και αφετέρου είναι κάπως "ειρωνικό" ο σοβαρότερος υπαίτιος της παγκόσμιας περιβαλλοντικής μόλυνσης να διαφημίζει το ΠΡΑΣΙΝΟ Πρατήριο Καυσίμων.

 

Άραγε γιατί να μην έχει προχωρήσει ένα τέτοιο project...??

 

Όσο αφορά τα ερωτήματα σου, πιστεύω ότι;

 

1) ΔΕΝ το γνωρίζω.

2) "Φαίνεται" ΜΗ απαγορευτικό.

3) Στην χειρότερη περίπτωση, τοποθετείς τα ΦΒ πάνελ σε οριζόντια κλίση (Ο μοίρες).

 

Κάποιος πιο έμπειρος συνάδελφος, έχει κάποια εμπειρία-γνώση στο συγκεκριμένο θέμα…??

Link to comment
Share on other sites

3) Στην χειρότερη περίπτωση, τοποθετείς τα ΦΒ πάνελ σε οριζόντια κλίση (Ο μοίρες).

 

Στο 0 δεν θα αυτοκαθαρίζονται...και δεν νομίζω να ανεβαίνει κανείς κάθε μέρα πάνω να καθαρίζει....

Link to comment
Share on other sites

Στο 0 δεν θα αυτοκαθαρίζονται...και δεν νομίζω να ανεβαίνει κανείς κάθε μέρα πάνω να καθαρίζει....

 

Φίλε deathlok,

 

Αφού ξεπεράσουμε την νομιμότητα της τοποθέτησης, ΘΕΩΡΩ ότι μεγάλο θέμα είναι η στατικότητα της όλης κατασκευής. Αν δεν τίθεται θέμα στατικότητας αφήνεις αρκετούς διαδρόμους, αφού τα 10kW μπαίνουν σε λιγότερο από 70m2.

 

Εκεί που πλένουν τόσα αυτοκίνητα, δεν νομίζω να είναι θέμα να πηγαίνει σε αρκετά τακτικό χρονικό διάστημα να τα πλένει κάποιος εργαζόμενος της επιχείρησης. Επίσης βέβαια μπορεί να βοηθήσει και αυτό http://nanopieria.gr/?p=90 ή ... http://nanopieria.gr/?page_id=118 ...:wink:...!!

 

Αλλά ΟΚ, να τοποθετηθούν σε τόσες μοίρες ώστε να αυτοκαθαρίζονται και είναι εντός "ιδεατού στερεού" του στεγάστρου του πρατηρίου - έτσι ώστε να μην φαίνονται από την επιφάνεια του δρόμου.

 

Λέω εγώ τώρα……

Link to comment
Share on other sites

magoo ευχαρίστως, αλλά επειδή μπορεί να θεωρηθεί διαφήμιση, στείλε μου pm με το email σου και συζητάμε.

 

 

δεν θα ήταν καλύτερα όμως να τις διαβάσουμε και οι υπόλοιποι. Οχι τπτ άλλο αλλα να μην σου βομβαρδίζουμε και το mail. Γιατί φαντάζομαι θα ενδιαφέρει πολλούς.

 

Δεν πιστεύω ότι οι πληροφορίες για ένα θέμα είναι πάντα και διαφήμιση. Εξάλλου δεν ήμαστε και έμποροι.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν έχουμε αυτοκαθαρισμό σημαίνει πως ακόμα και ένα διαφημιστικό χαρτί που θα παρασύρει ο αέρας στις 0 μοίρες θα μείνει πάνω στο πάνελ και θα κάνει και πλήρη σκίαση.

Link to comment
Share on other sites

δεν θα ήταν καλύτερα όμως να τις διαβάσουμε και οι υπόλοιποι. Οχι τπτ άλλο αλλα να μην σου βομβαρδίζουμε και το mail. Γιατί φαντάζομαι θα ενδιαφέρει πολλούς.

 

Δεν πιστεύω ότι οι πληροφορίες για ένα θέμα είναι πάντα και διαφήμιση. Εξάλλου δεν ήμαστε και έμποροι.

 

Σωστό, το έχουμε παρακάνει πια με το θέμα της διαφήμισης...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης βέβαια μπορεί να βοηθήσει και αυτό http://nanopieria.gr/?p=90 ή ... http://nanopieria.gr/?page_id=118 ...:wink:...!!…

 

Αλλο το νερό..και άλλο οι σκόνες...Αλλο το τζάμι..και άλλο γυαλί του φ/β...

Το παν.Βοστώνης, σε πειραματικό στάδιο έχει αναπτύξει τέτοια συστήματα, και απ όσο γνωρίζω προσωπικά, βρίσκονται στο στάδιο διερεύνησης της εμπορικής του αξιοποίησης...ΑΛΛΑ... θα αναφέρονται σε πάρκα MW..

Link to comment
Share on other sites

σήμερα πήγα σε δύο χώρους στην ίδια περιοχή με τα εξής θέματα:

 

1)στο χώρο του βενζινάδικου.

 

Όσων αφορά σε αυτό καταλήξαμε στο εξής:

 

αν και το συγκεκριμένο βενζινάδικο είναι ιδιόκτητο, το σκίαστρο δεν ανήκει στο βενζινά αλλά στην εκάστοτε εταιρία πετρελαιοειδών.

 

Οπότε για τοποθέτηση στο σκίαστρο μιλάμε με την εταιρία και όχι με το βενζινά.

 

Όσων αφορά στο δώμα του οικήματος του βενζινάδικου δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην τοποθέτηση πάνελ και θα προχωρήσουμε εκεί.

 

2)στην άλλη μου εγκατάσταση σε δώμα πολυκατοικίας με κλιμακοστάσιο, ρωτήσαμε την πολεοδομία και για σιδηρο-κατασκευή ύψους 2.2 (μέχρι το ύψος του κλιμακοστασίου) θα πάμε κανονικά σε έκδοση άδειας.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το θέμα της προστασίας από τον άνεμο μπορείς να ψάξεις στη Schletter η οποία εκτός από ανεμοφράχτη διαθέτει και συστήματα προστασίας από άνεμο μεμονωμένων πανέλων.

 

Δεν τα έχω χρησιμοποιήσει, απλά γνωρίζω ότι τα διαθέτει.

Αλλού δεν έχω βρει τυποποιημένα συστήματα

 

mtsagk: Για ποιο λόγο θα πάτε σε έκδοση αδείας στη β περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

...

 

2)στην άλλη μου εγκατάσταση σε δώμα πολυκατοικίας με κλιμακοστάσιο, ρωτήσαμε την πολεοδομία και για σιδηρο-κατασκευή ύψους 2.2 (μέχρι το ύψος του κλιμακοστασίου) θα πάμε κανονικά σε έκδοση άδειας.

 

Υπολόγισες το ιδεατό στερεό και είσαι παραπάνω;

Γιατί πρέπει να βγάλετε ΟΑ;

Μέχρι να βγει η ΟΑ, θα λήξουν οι ΟΣ της ΔΕΗ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.