Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

θα ανέφερα τις επιφυλάξεις για την αδυναμια πολεοδομικής/τεχνικής ταύτισης του ακινήτου που ζητάται συνήθως από τις εκθέσεις, εφόσον το κτίσμα είναι υφιστάμενο πρό του '55 και δεν υπάρχει οικοδομική άδεια. δεν θα μείωνα την αξία με βάση αυτό το επιχείρημα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι για την περίπτωση που εξετάζω με τη μονοκατοικία προ του 55 θα χρησιμοποιήσω τη μέθοδο κόστους, αφού είναι σε χωριό κ δεν υπάρχουν πληροφορίες για τιμές πώλησης οικοδομών. Οπότε θα βρω αρχικά μια τιμή για τη γη μόνο, στη συνέχεια την αξία του κτίσματος λαμβάνοντας υπόψη την τεχνική απαξίωσή του λόγω παλαιότητας και τέλος θα υπολογίσω την υπεραξία λόγω της υφιστάμενης δόμησης. Το άθροισμα των τριών θα είναι η συνολική αξία του ακινήτου σύμφωνα με τη μέθοδο κόστους. Για να βρω την υπεραξία απαιτείται ο Σ.Δ. που δε δίνεται όμως στο τοπογραφικό που έχω στα χέρια μου. Άλλα σχέδια δεν υπάρχουν, Οφείλω να βρω μόνος μου το Σ.Δ. της περιοχής (πράγμα εύκολο) ή απ' τη στιγμή που δε μου δίνεται δεν πρέπει να προχωρήσω;

Link to comment
Share on other sites

συγκριτικά για οικόπεδα και μετά μια μικρή προσαύξηση της τάξης του 15% λόγω της ύπαρξης του κτίσματος...αρκεί νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

.... Οφείλω να βρω μόνος μου το Σ.Δ. της περιοχής (πράγμα εύκολο) ή απ' τη στιγμή που δε μου δίνεται δεν πρέπει να προχωρήσω;

Για να μπορείς να εκτιμήσεις την εμπορικότητα Γης θα πρέπει να μπορείς να προσεγγίσεις την αξία του παραγόμενου προϊόντος της.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση που αφορά Οικόπεδο θα πρέπει να γνωρίζεις τι μπορεί να δομήσει. (ΣΔ, ΣΚ όγκοι κλπ)

 

Εκτίμηση χωρίς αυτά δεν είναι εκτίμηση και μπορείς να τα ονομάσεις όπως θες, αλλά όχι εκτίμηση μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ Didonis. Γι' αυτό ακριβώς ρωτάω αν θα προχωρούσατε σε εκτίμηση με αυτά τα δεδομένα. Θα ζητούσατε καινούργιο τοπογραφικό με όρους δόμησης για να προχωρήσετε στην εκτίμηση; ή θα τους αναζητούσατε μόνοι σας;

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι ρύθμιση και αφού είναι εύκολο για εσένα να πάρεις όρους δόμησης μη τον σκοτώσεις με επιπλέον έξοδα που δεν θα έχει να τα δώσει και θα περάσουν και μήνες μεχρι να βρει να του κάνουν τοπογραφικό.

 

Πάρε όρους δόμησης κάνε τα σενάρια σου, και βαλε στις παρατηρήσεις σου ότι οι όροι δόμησης είναι από προφορική ενημέρωση δική σου και όχι από επικαιροποιημενο τοπογραφικό.

Link to comment
Share on other sites

σε εκτίμηση αγροτεμαχίου που δεν έχει προσκομιστεί βεβαίωση αρχαιολογίας βάζετε πάντα επιφυλάξεις? Δασαρχείο ξέρω ότι ζητάμε πάντα...

Link to comment
Share on other sites

γταφ

 

ειδες στο ΓΓΠΣ, αντικειμενικες αξιες, ενταξεις του 2011 ή σε παλαιοτερες αν αυτο το "χωριό" εχει ηδη

ενταχθει στον αντικειμενικό???

Ωστε εκει βρισκεις και τον σδ....χωρίς κοπο και χωρις περιττα εξοδα ...

και με βεβαιότητα μπορεις να αξιολογήσεις την δυνατότητα "περαιτερω αξιοποίησης"

 

καλημερα σε ολους

 

σου εστειλα ΠΜ

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Δημήτρη. Το τσέκαρα για όρους δόμησης, κτλ. Την παρέδωσα την εκτίμηση. Ευχαριστώ.

 

@anavatis

 

Βεβαίωση Δασαρχείου ζητάς πάντα να προσκομιστεί αν δεν υπάρχει στο φάκελο; Κ πότε στη δίνουν; Δε θέλει χρόνο; Δεν έχω κάνει σε εκτός σχεδίου γι' αυτό ρωτάω. Οπότε δεν ξέρω να σου απαντήσω κ για Αρχαιολογία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.