Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

άμα δεν βλέπει θάλασσα, τι να την κάνεις την ενεργεική κατάταξη.... :mrgreen:

Πέρα από την πλάκα, νομίζω είμαστε πολύ πίσω ακόμα στο να λαμβάνουμε υπ' όψιν την ενεργειακή κατάταξη, για την αγοραία αξία του ακινήτου. Είναι αφ' ενός νωρίς πιστεύω για να εκτιμηθεί η στατιστική, αφ' ετ'ερου είναι και η χρονική συγκυρία έτσι, που σχεδόν έχει καταρεύσει η κτηματαγορά.

Link to comment
Share on other sites

γειά σας. ακίνητο μεγάλης παλαιότητας, λιθόκτιστο, εντός πόλης σε τμήμα που έχει χαρακτηριστεί διατηρητέο. βρίσκεται σε πλήρη εγκατάλειψη, πολύ κακή κατάσταση,  έχει καταρρεύσει σχεδόν ολόκληρο. το οικόπεδο είναι πολύ μικρό κάτω από τα όρια αρτιότητας περίπου 50τ.μ. το κτίσμα ισόγειο και όροφος ήταν περίπου 70τ.μ. Ποια μέθοδο θα χρησιμοποιούσατε για τον υπολογισμό? 

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Θα επέλεγα τη μέθοδο ανάπτυξης. Θα βρεις τη βέλτιστη χρήση και θα αφαιρέσεις το κόστος επισκευής ή ανακατασκευής του κτιρίου για να βρεις την παρούσα αξία.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Τed78. κι εγώ προς τα εκεί κλίνω. σε μία άλλη παρόμοια περίπτωση είχα εφαρμόσει τη συγκριτική μόνο για το οικόπεδο αναφέροντας ότι το κτήριο έχει απαξιωθεί πλήρως, περισσότερο από το μισό είχε γκρεμιστεί. είχα όμως στα χέρια μου και πρόσφατο τοπογραφικό από πολεοδομία με την υφιστάμενη κατάσταση σύμφωνα με το οποίο το οικόπεδο αναφέρονταν ως μη άρτιο αλλά κατ' εξαίρεση οικοδομήσιμο. οπότε 'πάτησα' επιπλέον και πάνω σε αυτό και νομίζω δικαιολογούνταν η επιλογή της μεθόδου. τώρα όμως πρέπει μάλλον να εφαρμόσω μέθοδο αξιοποίησης, δεν έχω βεβαίωση πολεοδομίας για το πολεοδομικό καθεστώς, φαντάζομαι ότι παρόλο που είναι μικρό το οικόπεδο θα μπορεί να βγει άδεια αποκατάστασης εφόσον δεν έχει γκρεμιστεί πλήρως, έχω μια αμφιβολία σε αυτό. :confused:  :confused: ..αλλιώς θα πρέπει να κάνω μια ειδική παραδοχή...

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Ναι αξιοποίησης είναι, δεν έβρισκα την κατάλληλη λέξη. :)

 

Θα βρεις τη βέλτιστη χρήση για το ήδη υπάρχον κτίριο και μετά προχωράς. Αν υπάρχουν παλιές φωτογραφίες με τη μορφή του κτιρίου, τότε σίγουρα μπορείς να κάνεις αποκατάσταση πιο εύκολα. Μου είχε τύχει αυτό σε παραδοσιακό τμήμα πόλης, που βρήκα φωτογραφία του 1910 και προχώρησα σε αποκατάσταση της αρχικής του μορφής.

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να ρωτήσω, στην περίπτωσή σου, σε τί βαθμό είχε γκρεμιστεί το κτίσμα?  αυτό που θέλω να μάθω είναι τί γίνεται στην περίπτωση που έχει γκρεμιστεί όλο και έχουμε ένα οικόπεδο το οποίο μάλιστα σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις περί εμβαδού και προσώπου είναι μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο, υπάρχει δυνατότητα να  ξανακτίσουμε από την αρχή το διατηρητέο από τις φωτογραφίες και τα αρχεία παλαιών σχεδίων? μιλάω πάντα για εντός του παραδοσιακού οικισμού με διατηρητέα κτίσματα...

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωσή μου, είχε καταρρεύσει ο πρώτος όροφος. Υπήρχαν σημάδια της ύπαρξής του στα όμορα κτίρια. Στο ισόγειο λειτουργούσε γραφείο. Προς τα τέλη της δεκαετίας του '80 είχε κατασκευαστεί η στέγη του ισογείου στη θέση του γκρεμισμένου ορόφου. Αποκαταστάθηκε η αρχική μορφή του κτιρίου σύμφωνα με τις φωτογραφίες. Μάλιστα κατασκευάστηκε και ο όροφος. Το οικόπεδο ήταν όσο και το κτίσμα και μη άρτιο.

 

Σε μία άλλη περίπτωση, με διατηρητέο κτίριο, που είχα όμως άρτιο και οικοδομήσιμο οικόπεδο, μου επιτράπηκε η πλήρης ανακατασκευή κτιρίου στην αρχική του μορφή, εκ θεμελίων. Δυστυχώς όμως δεν προχώρησα σε εργασίες, λόγο οικονομικής αδυναμίας των ιδιοκτητών.

Link to comment
Share on other sites

Ε γενικά, η κατασκευή διατηρητέου όσο μάλλον εκ θεμελίων έχει πολύ υψηλότερο κόστος σε σύγκριση με άλλου τύπου κτίσμα....

Link to comment
Share on other sites

στη δεύτερη περίπτωση που αναφέρεις μου φαίνεται λογικό αυτό που έγινε καθότι συντρέχουν δύο βασικοί λόγοι, δηλαδή, διατηρητέο κτίσμα και άρτιο και οικοδομήσιμο οικόπεδο.  στην πρώτη περίπτωση το οικόπεδό σου ήταν μη άρτιο αλλά μπορεί να ήταν κατ' εξαίρεση οικοδομήσιμο. μας μένει η περίπτωση : αν έχουμε ένα κτίσμα το οποίο έχει γκρεμιστεί όλο και το οικόπεδο είναι μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις, τότε λογικά δεν θα μπορέσουμε να δώσουμε εμπορική αξία με εφαρμογή της μεθόδου αξιοποίησης με ανακατασκευή του προυφιστάμενου κτίσματος.....αυτό είναι που πρέπει τώρα να διερευνήσω στην περίπτωσή μου....πάντως, επειδή στην περιοχή υπάρχουν πολλά παρόμοια κτίσματα που έχουν γκρεμιστεί ή σχεδόν γκρεμιστεί και τα οικόπεδα θεωρούνται μη άρτια και μη οικοδομήσιμα σήμερα, μου φαίνεται λίγο περίεργο να μην μπορούμε να τα ξανακτίσουμε, εφόσον μιλάμε για πολεοδομικό ιστό που έχει χαρακτηριστεί διατηρητέο μνημείο (ναι, θα πρέπει να πω ότι, δεν έχω φεκ για το μεμονωμένο κτίσμα ως διατηρητέο, αλλά πρόκειται για χαρακτηρισμό ως διατηρητέο μνημείο, του συνόλου του οροθετημένου τμήματος της πόλης εντός του οποίου βρίσκεται και η ιδιοκτησία που εκτιμώ).

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι της ειδικότητας πολ. μηχανικών/αρχιτεκτόνων, επειδή μένω σε διατηρητέο, γνωρίζω πως σε περίπτωση που γκρεμιστεί έχεις το δικαίωμα να ξαναχτίσεις ένα ίδιο σπίτι (μάλλον με ίδιο όγκο όπως το παλιό), οπότε δεν είναι παράξενο εφόσον μπορείς να οικοδομήσεις πάλι το γκρεμισμένο κτίσμα. Τώρα για τα είδη περιορισμών σε οικόπεδα (άρτια οικοδομήσιμα μη άρτια κτλ) δεν γνωρίζω τι παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.