Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Υπό εκτίμηση βιομηχανικός χώρος σε οικόπεδο που έχει συσταθεί οριζόντια ιδιοκτησία.

Παρότι είναι σε ΒΙ.ΠΑ δεν υπάρχουν συγκριτικά στοιχεία. Μπορώ να εφαρμόσω μέθοδο αποσβεσμένου κόστους αντικατάστασης σε οριζόντια;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Άλλωστε αυτό που έχει περισσότερο σημασία είναι η χρήση και για τα βιομηχανοστάσια η μέθοδος του αποσβεσμένου κόστους αντικατάστασης είναι η πλέον πρόσφορη.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα μας έδωσαν την οδηγία να την αποφεύγουμε με κάθε τρόπο, εδώ όμως τι άλλο να κάνεις.

Ευχαριστώ.

Αν επιτρέπεται σε ποια τράπεζα «είσαι» συνάδελφε;    

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν υπάρχουν συγκριτικά? δεν μισθώνεται κανένας βιομηχανικός χώρος σε μια περιοχή με βιομηχανικό χαρακτήρα? είναι καινούργια η περιοχή? μπορείς ακόμα να δεις τα μισθώματα από παρόμοιες βιοτεχνικές περιοχές....ναι, επιτρέπεται η χρήση του αποσβεσμένου κόστους αντικατάστασης και για την αγοραία αξία μειώνεις συνήθως κατά ένα ποσοστό της τάξης του 15-20%. σχετικά με την ερώτηση θα πρέπει να πω πάντως ότι, έχω ακούσει και από κάποιο συνάδελφο-ελεγκτή ο οποίος δεν θέλει 'αυτός μόνο δλδ' τη μέθοδο κόστους σε οριζόντια ιδιοκτησία με αξία στο ποσοστό γηπέδου που αναλογεί...μη ρωτήσετε το γιατί...έτσι αποφάσισε ως 'νομοθέτης' :mrgreen:...εγώ βέβαια πάντα την εφαρμόζω ως δεύτερη, αλλά αυτός τη διαγράφει...χχχ :smile:  :mrgreen:

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε και να υπάρχουν μισθώσεις που δε νομίζω παρά μόνο για αποθήκες, τα ειδικά κτήρια είναι τόσο ειδικά που νομίζω δε γίνεται να συγκριθούν...

Link to comment
Share on other sites

όλο το θέμα για να μην έχεις πρόβλημα είναι να τεκμηριώνεις την επιλογή της μεθόδου...αφού λοιπόν δεν υπάρχει διαμορφωμένη αγορά για τον χ και ψ λόγο, το γράφεις αυτό ξεκάθαρα και εφαρμόζεις τη μέθοδο κόστους και είσαι ok!

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω ρε συνάδελφε, τα πηγαίνω καλά με τις εκτιμήσεις αλλά όλο ήξεις αφήξεις, τυπολατρεία και επιστήμη να σου πω τη αλήθεια λίγη ανιχνεύω. Ίσως πρέπει να μεταβώ σε άλλου είδους εκτιμήσεις, θέλω πιο πολλά μαθηματικά.

Καληνύχτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι καλημέρα. 

Μόλις ολοκληρώθηκε η αναγνώριση από τον ΔΟΑΤΑΠ του μεταπτυχιακού μου τίτλου πάνω στο real estate. Το επόμενο βήμα είναι η εγγραφή στο μητρώο πιστοποιημένων εκτιμητών.

Ζητάει όμως να αποδείξω 2ετη επιστημονική εμπειρία στις εκτιμήσεις για να λάβω μέρος στις απαραίτητες εξετάσεις. Ισχύει και για κατόχους σχετικών μεταπτυχιακών?

Επίσης έχω συντάξει 4-5 μελέτες (έρευνες κτηματαγοράς, αξιών, μελέτες βιωσιμότητας) αλλά στα όχι ως πιστοποιημένος εκτιμητής και σε καμία περίπτωση δεν μου πήρε 2 χρόνια. Ξέρετε αν μετράνε?

Τέλος, ξέρετε αν οι εξετάσεις από το Υπουργείο Οικονομικων διεξάγονται ή είναι όπως αυτές για τους ενεργειακούς επιθεωρητές??

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω από προσωπική εμπειρία αν μετράνε οι μελέτες που έχεις συντάξει αλλά είναι θεωρώ πως θα μετράνε διότι τι άλλη εμπειρία ζητάνε; Πως μπορεί να μετράνε αυτές που έχει κάνει κάποιος ως πιστοποιημένος αφού τώρα θα δώσει εξετάσεις για πιστοποίηση!!!!!!

Τώρα για τα 2 χρόνια, θεωρώ πως δεν αναφέρονται στην διάρκεια των μελετών αλλά στον συνολικό χρόνο που απασχολήθηκες,

Αν τώρα προϋποθέτουν να εκτελείς και τα 2 χρόνια μελέτες.....θα πρέπει κάποιος να έχει συντάξει πάνω από 50 μελέτες!!!

 

Αλλά περίμενε και κάποιον που έχει προσωπική εμπειρία....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.