Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαλλαγή ΤΣΜΕΔΕ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 259
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι, παραθετω ενα xls βασει του οποιου προκυπτει το μεγεθος της κλοπης που υφιστάμεθα.

Δηλαδή, αν υποθέσουμε ότι καποιος δεν πληρωνει εισφορες και αντι αυτου αποταμιευει τις ετησιες εισφορες 40 χρονών & μεσου ορου 3250€ (στην ευμενεστερη των περιπτωσεων) σε προθεσμιακο λογαριασμο μέσου επιτοκιου 3% (για 4% η 5% μιλαμε για αισχροκερδεια πλεον απο την πλευρα του τσμεδε).

Τότε, σε 40 χρονια, το κεφάλαιο που θα βρει μεσα στον λογαριασμο του θα ειναι περιπου 263.000€.

Αν υποθεσουμε οτι το μεσο επιτοκιο θα ειναι 4%, τοτε το αντιστοιχο κεφαλαιο μετα απο 40 έτη θα ειναι 337.000€. Δεν το συζηταω τι προκυπτει για ανωτερα επιτοκια.

 

Έχοντας λοιπον 263.000€ στο προθεσμιακο μου λογαριασμο, στην χειροτερη των περιπτωσεων όπου το επιτοκιο ειναι 3%, τοτε ο ετησιος τοκος θα ειναι 7.300€ η 610€/μηνα, εχοντας βεβαια δικό σου το κεφαλαιο των 263.000€, που αντιστοιχει στο συνολο των εισφορων της 40ετιας προς το ΤΣΜΕΔΕ.

Τώρα, εχοντας πληρώσει ολα αυτα τα λεφτα, αναμενω στην καλυτερη των περιπτωσεων, (αν δεν καταρρευσει το συστημα) μια συνταξη των 850€/μηνα με εγγυημενο το ποσο μονο των 360€/μηνα, αν δεν κανω λάθος.

Ας το δουμε τωρα απο την πλευρα της αποσβεσης. τι εννοω? ας υποθεσουμε οτι το τσμεδε εχει κρατήσει το ποσό των 263.000€ από το οποιο θα μου δινει τη συνταξη των 850€/μηνα η 10.200€/χρονο. Ήδη όμως θα εισπράττει τοκους 7.300€/μηνα απο το κεφαλαιο (για επιτοκιο 3%, σιγα ομως μην είναι μονο 3% αφου το τσμεδε ανηκει στις αγορες που αυτη τη στιγμη δανειζουν με 12%), αρα η ετησία απώλεια θα είναι 7.300-10.200=-2.900€/χρόνο. Τόσο δηλαδη θα μπαινει μεσα το ταμειο ανά χρονο επειδη μου πληρωνει συνταξη. να βαλουμε και ποσα για τα νοσοκομειακά; ακόμη 2.000€; Τότε το σύνολο της ταμειακής εκροής είναι 5.000€/έτος.

Με δεδομένο ότι, φίλοι συνάδελφοι, εφάπαξ δεν θα παρουμε, προκυπτει ότι μετα απο 35 χρονια συνταξης και νοσηλευσης θα παρουμε σε αξια τα χρήματα των 40 ετων εισφορών πισω.

Δηλαδή, αν αρχισω να πληρωνω εισφορες στα 22 και βγω στη συνταξη στα 62, το ταμειο θα με καλύπτει με ετησια συνταξη 10.200€ και ετησια νοσηλεια 2.000€ μεχρι τα 97 περιπου. ζωη να έχω!!!!. Αν ζησω περα των 97, τοτε το ταμειο θα μου ξαναζητησει εισφορες αφου τοτε θα αρχίσει να μπαινει μεσα!!! .

 

Αλλά ξέχασα, το δικαιωμα ασκησης επαγγελματος στοιχιζει τουλαχιστον 263.000€ (για 3% επιτόκιο!!!)

 

Τα συμπερασματα δικα σας.

 

Φιλικά, Γιάννης

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Χρησιμοποιείστε σας παρακαλώ την εντολή "Επεξεργασία" και διορθώστε.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, petsagouris

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σοκαριστικό . Το υποπτευόμουν αλλά πλέον το είδα και τεκμηριωμένο.

Είναι αισχρότατη εκμετάλλευση .

Κάποιοι βγάζουν πολύ χρήμα από την ιστορία των ασφαλιστικών ταμείων συν το γεγονός πως με τις εισφορές μας παίζει να (μισο)βουλώνονται και ένα σωρό τρύπες του προβληματικού δημοσίου τομέα .

 

Τύφλα να χει η τουρκοκρατία . Κεφαλικός φόρος κανονικότατος . Καλά λέει ο tpanag για δίκανα και κουμπούρια .

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μόνο μια παράμετρος που δεν λαμβάνεται υπόψη: ειδικά προβλήματα υγείας που καλύπτονται από τον ΚΥΤ. π.χ. ετοιμάζεται συγγενής μου να βάλει εμφυτευόμενο απινιδωτή στην καρδιά λόγω συνδρόμου που του διαγνώστηκε το οποίο δημιουργεί αρρυθμίες. Το κόστος από όσο μάθαμε είναι >>20.000 ευρώ. Αυτός θα αλλάζεται (ολόκληρος ή η μπαταρία του μόνο-μικρή διαφορά κάνει) με επέμβαση κάθε 8 χρόνια. Σε αυτή την περίπτωση ας πούμε, έφαγε "πιστολιά" κανονικότατη το ΤΣΜΕΔΕ. Ό,τι εισφορές πήρε ή θα πάρει για το υπόλοιπο του εργασιακού βίου του ασφαλισμένου, δεν καλύπτουν με τίποτα το κόστος που καλείται να καλύψει. Τέτοιες εξαιρέσεις όμως κατά τη γνώμη μου δεν δικαιολογούν την απαράδεκτη αυτή κατάσταση. Υποτίθεται έχουμε κοινωνικό κράτος και ούτως ή άλλως δεν αφήνουμε πολίτες αυτής της χώρας να πεθαίνουν στο δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

1. Υποτίθεται έχουμε κοινωνικό κράτος

 

2. και ούτως ή άλλως δεν αφήνουμε πολίτες αυτής της χώρας

να πεθαίνουν στο δρόμο.

 

 

... not so sure about that!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μόνο μια παράμετρος που δεν λαμβάνεται υπόψη: ειδικά προβλήματα υγείας που καλύπτονται από τον ΚΥΤ. π.χ. ετοιμάζεται συγγενής μου να βάλει εμφυτευόμενο απινιδωτή στην καρδιά λόγω συνδρόμου που του διαγνώστηκε το οποίο δημιουργεί αρρυθμίες. Το κόστος από όσο μάθαμε είναι >>20.000 ευρώ. Αυτός θα αλλάζεται (ολόκληρος ή η μπαταρία του μόνο-μικρή διαφορά κάνει) με επέμβαση κάθε 8 χρόνια. Σε αυτή την περίπτωση ας πούμε, έφαγε "πιστολιά" κανονικότατη το ΤΣΜΕΔΕ. Ό,τι εισφορές πήρε ή θα πάρει για το υπόλοιπο του εργασιακού βίου του ασφαλισμένου, δεν καλύπτουν με τίποτα το κόστος που καλείται να καλύψει. Τέτοιες εξαιρέσεις όμως κατά τη γνώμη μου δεν δικαιολογούν την απαράδεκτη αυτή κατάσταση. Υποτίθεται έχουμε κοινωνικό κράτος και ούτως ή άλλως δεν αφήνουμε πολίτες αυτής της χώρας να πεθαίνουν στο δρόμο.

Σε καμια περίπτωση δεν διαφωνώ μαζί σου. O στόχος πρέπει να είναι ενα κοινωνικό κράτος. Αλλά, πόσες άραγε είναι οι περιπτώσεις αυτών των εξειδικευμένων και δαπανηρών περιπτώσεων? 10, 15, 20%? και παλι το ταμείο αισχροκερδεί. Και το πρόβλημα είναι ότι το πλεόνασμα χάνεται από τη συντεχνία των μηχανικών που το εχει πληρώσει. Πάντως, εάν προσφέραμε την ετήσια εισφορά του ΤΣΜΕΔΕ σε οποιαδήποτε αξιόλογη ασφαλιστική εταιρεία (πχ, στην γερμανική Victoria), οι παροχές θα ήταν σαφώς ανωτερες από πλευράς συνταξης και νοσηλείων.

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν υπολογίζεις τα 1‰ επί προϋπολογισμού ιδιωτικών έργων, 1‰ από τα εισαγόμενα μηχανήματα, 2% επί της αμοιβής μελετών, 1% επί των δημοσίων έργων, 2% επί των κερδών εργολάβων. Όλα έσοδα του ΤΣΜΕΔΕ.

2. Δεν υπολογίζεις τις εισφορές των εργοδοτών.

3. Υπάρχει και ένα σημαντικό ποσό κρατικής συμμετοχής. (εκτός της συμμετοχής στον κλάδο υγείας ο οποίος είναι ελλειμματικός).

4. Στις εισφορές δεν πρέπει να υπολογίζεις την εισφορά στον κλάδο υγείας Τεχνικών 536,64 τον χρόνο (για όλα τα μέλη κάθε οικογένειας με 20 Ε κάθε επίσκεψη, με πληρωμή εργαστηριακών, με οδοντιατρικά, κτλ)

5. Οι ετήσιες εισφορές σήμερα για ελεύθερο επαγγελματία άνω της 5ετίας και ασφαλισμένο μετά το 1993 είναι κύρια σύνταξη 138,67, ειδική προσαύξηση (δεύτερη σύνταξη) 83,20, επικουρικό (τρίτη σύνταξη) 41,40 και εφάπαξ 27,73. Σύνολο 291,29 ανά μήνα και 3494 ανά έτος.

Σε αυτό το ποσό υπολόγισε σε 35 χρόνια όχι σε 40 (γιατί τα 40 ισχύουν με εξαγόρα) τι απόδοση θα έχεις.

6. Οι παραπάνω εισφορές σου αποδίδουν στα 35 χρόνια κύρια σύνταξη 461,97, προσαύξηση 1128,69 επικουρικό 131,99. Σύνολο 1722,65 Ε. Και εφάπαξ 20.000 Ε.

7. Μην μπλέκεται τους παλιούς στο ασφαλιστικό. Οι παλιοί πάνω από 20-25 χρόνια ασφάλισης, ότι και να γίνει έχοντας ώριμα δικαιώματα δεν θα έχουν μεγάλο πρόβλημα. Οι νεότεροι κάτω από 20 χρόνια ασφάλιση θα έχουν πρόβλημα αν κάτι δεν πάει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς συνάδελφε ότι εγώ, που ειμαι ασφαλισμένος από το 1998, οταν ερθει η ώρα η καλή θα πάρω σύνταξη 1722,65€ και εφάπαξ 20.000€????

Γιατί εγώ αλλιώς τα διάβασα πρόσφατα.

Δε νομίζω προσωπικά ότι, αν η γενιά μου φθάσουμε με το καλό στην ηλικία συνταξιοδότησης, θα πάρουμε καν συνταξη. 'Η δε θα συμφέρει καν να βγούμε στη σύνταξη.

Πάντως, όπως και να έχει, τα έσοδα του Ταμείου είναι σαφώς υπερβολικά για τις παροχές του στον κλάδο των μηχανικών. Τι να το κάνω πλέον το σύνθημα "κοινωνικό κράτος" όταν βλέπω τα αποθέματά του ένα ταμείο να τα κάνει μετοχές στην Εθνική Τράπεζα, να αγοράζει ομόλογα με ρίσκο, και φυσικά να είναι μεγαλομέτοχος σε άλλη Τράπεζα - την Αττικής.

Και όταν πηγαίνω τον πατέρα μου, ο οποίος είναι επίσης μηχανικός, επειγόντως - άρα πήγαμε σε ιδιωτική κλινική - για επέμβαση στα νεφρά, η συμμετοχή του ΤΣΜΕΔΕ να είναι ούτε το 10% της πραγματικής δαπάνης.

Ενώ, στο διπλανό κρεβάτι, ασθενής της ίδιας περίπτωσης, να έχει πλήρη κάλυψη από ιδιωτική ασφάλιση (δυστυχώς δεν τη θυμάμαι) με σαφώς λιγότερες ετήσιες εισφορές από το ΤΣΜΕΔΕ?

Προσωπικά πλέον πιστεύω, ότι κάθε πολίτης ΠΡΕΠΕΙ να είναι ασφαλισμένος σε φορέα (ιδιωτικό ή δημόσιο) που ο ίδιος θα επιλέξει βάσει της αξιοπιστίας και των παροχών που θα παρέχονται.

Γιατί είναι κρίμα να πληρώνουμε τόσα λεφτά σε ένα ασφαλιστικό φορέα ο οποίος αντί να προστατεύει τον κλάδο μας, απλά είναι πιόνι στα χέρια των εκάστοτε κυβερνούντων τη χώρα.

Link to comment
Share on other sites

''Σύνολο 1722,65 Ε. Και εφάπαξ 20.000 Ε.''

Συνάδελφε 2016, άλλο τι σύνταξη είναι να παιρνουμε βάσει των εισφορών που πληρώνουμε, και άλλο τι πραγματικά θα πάρουμε....(νομίζω καταλαβαίνεις τι θα πάρουμε)

Κατά τα άλλα, όπως βλέπω, διαπιστώνεις και εσύ την υπερ του δέοντος αισχροκέρδεια του ταμείου...

 

Συνάδελφοι tpanag & Παπα-Mike , σχετικά με το κοινωνικό κράτος που προαναφέρθηκε και από αλλους συναδέλφους, η σωστή ακολουθία των εννοιών έχει ως εξής :

Κοινωνικό κράτος => εγγύηση ελάχιστου αποδεκτού ατομικού εισοδήματος (δεν εννοώ εγγυημένο εισόδημα 300ε/μήνα όταν η μηνιαία ασφαλιστική εισφορά ειναι 300ε/μήνα) => στήριξη κοινωνικού κράτους με πληρωμή των απαραιτήτων ασφαλιστικών εισφορών.

Έτσι για να ξεκαθαρίζουν οι έννοιες μια και καλή....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.