Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση δοκού στη στήριξη


 

Recommended Posts

Η φωτογραφία προέρχεται από οικοδομή που κατασκευάστηκε στα τέλη της δεκαετίας του 1960. Σε πολλές παλιές οικοδομές έχω παρατηρήσει ότι ενίσχυαν τις δοκούς κοντά στις στηρίξεις.

 

Η πρακτική αυτή που βοηθούσε; Πότε και για ποιο λόγο εγκαταλείφθηκε;

post-8360-131887261869_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο σχεδιασμός αυτός πλησιάζει λίγο το σχήμα της αψίδας και επιπλέον ενισχύει τις γωνίες που είναι γενικά αδύναμο σημείο.

 

Σκέψου την λογική της αψίδας και θα καταλάβεις που χρησιμεύει. Τουλάχιστον αυτό μου έρχεται στο μυαλό.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά "εγκαταλείφθηκε" για λόγους κατασκευαστικούς... (αν και συναντάται ακόμα μερικές φορές) Περισσότερη βαβούρα στα σιδερώματα κλπ κλπ...

Προσθέτει δυσκαμψία στην περιοχή όπου θεωρείται ότι "πονάει" παραπάνω... Εάν συνδυάζεται με πλαισιακή λειτουργία (όπως είναι το λογικό) δρα πάρα πολύ ανακουφιστικά στο κόμβο!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι κάνανε την εποχή που το μπετό έπεφτε με το φτυάρι και το 50κιλο τσιμέντο κόστιζε όσο ένα μεροκάματο:

Λεπτές διατομές, υπεροπλισμένες, και οικονομία στο σκυρόδεμα μέχρι παράκρουσης.

Σήμερα αν διανοηθείς να το κάνεις θα σε κυνηγάει ο μπετατζής με το σκεπάρνι!

:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινόταν η κατασκευή με αυτό τον τρόπο για την παραλαβή τέμνουσας; Μεγαλύτερο h δοκού κοντά στα υποστυλώματα;

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά το έχω δεί άπειρες φορές σε κτίρια πριν του 2ου ΠΠ. Ειδικότερα βιομηχανικά με μεγάλα φορτία, θέατρα, όπερες, κλπ. Στην κεντρική Ευρώπη είναι επίσης διαδεδομένο. Σαφώς και έχει την λογική της αψίδας εν μέρει αφού μεταβιβάζει και ομαλοποιεί την συγκέντρωση. Βέβαια τα ανοίγματα δεν ξεπερνούσαν τα 4-5 μέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω δει σε μεγάλα ανοίγματα δοκών 10μ με ύψος δοκού 80εκ

Υπολογισμένα στο χέρι.

Και σε αυτά τα τμήματα ήταν υπολογισμένος ο λοξός οπλισμός.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.