Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δωρεάν λογισμικό, απόδειξη νόμιμης κατοχής;


Loader

Recommended Posts

...

μ' αρέσει πολύ το drafsight, αν και δεν έχω βρει τρόπο να εισάγω σημεία από αρχείο .xls.

 

Μπορείτε να τα αποθηκεύσετε μέσω του Excel ως *.csv (comma separated values) και μετά , εφόσον το draftsight υποστηρίζει την Autolisp, διαβάστε εδώ. Κατεβάστε το ώστε να το αξιολογήσετε. Κοστίζει μόλις 30 Euro.

 

Δείτε επίσης και εδώ.

 

 

Edit : Στις δωρεάν λύσεις , εφ' όσον υποστηρίζεται συμβατή με το Autocad Αutolisp , δείτε και αυτό προσέχοντας τις παραδοχές του προγράμματος για τις τοπικές ρυθμίσεις για την υποδιαστολή και το διαχωριστικό των χιλιάδων.

Αν δεν υποστηρίζεται καθόλου Autolisp , θα πρέπει να δούμε κάποια λύση μέσω Export σε DXF και από εκεί να τα διαβάσει το DraftSight.

 

 

Πιστεύω να σας φανούν χρήσιμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην (δωρεάν) έκδοση που δοκιμάζει το παιδί, δεν υποστηρίζεται LISP. Είχα στείλει email στην εταιρεία και μου απάντησαν (πριν αγοράσω το zwCAD).

Link to comment
Share on other sites

Τότε θα πρέπει να συνεχίσει με διερεύνηση ανάλογα με τις ανάγκες του ώστε να βρεί δωρεάν δοκιμαστικό με υποστήριξη Autolisp (δεν το πολυσυνηθίζουν οι κατασκευαστές Cad να ενσωματώνουν Autolisp στην δοκιμαστική έκδοση) ή θα πρέπει να στραφεί σε λύση Export to DXF και απο εκεί να τα διαβάσει από το DraftSight.

 

Μπορεί αν θέλει και αν το κρίνει σκόπιμο να ανεβάσει τμήμα του αρχείου xls ώστε να βοηθήσω/σουμε στη μετατροπή και μετά να του δώσουμε αρχείο Cad για το διαβάσει κατευθείαν από το DraftSight.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να τα αποθηκεύσετε μέσω του Excel ως *.csv (comma separated values) και μετά , εφόσον το draftsight υποστηρίζει την Autolisp ....

 

Από όσα πρότεινες παραπάνω πάντως, κανένα δεν κατάφερα να μου τρέξει (βέβαια δεν έχω DraftSight).

Link to comment
Share on other sites

ο έλεγχος γίνεται εφνιδιαστικά (σου κτυπάνε την πόρτα χωρίς να ξέρεις κτλ) ή έρχονται κατόπιν συνενόησης? Γιατι στην 2η περίπτωση αν έχεις μια μικρη ατομική επιχείρηση ή γραφείο, μπορεις να δουλεύεις με λαπτοπ το οποιο το αφήνεις στο αμάξι σου και εισαι οκ.

Με έδρα το σπίτι μπορεί να γινει τέτοιος έλεγχος σε σπιτι στον Η/Υ?

Link to comment
Share on other sites

Μακρυά από ZWCAD είναι άθλιο με τα tiff.Ότι tiff με χάρτη 1:5000 ή ορθοφωτοχάρτη έχω βάλει πάνω αργεί υπερβολικά να το διαχειριστεί.Το pan γίνεται...άστα να παν..χαχα

Ακόμα και η καινούργια έκδοση 2011 τα ίδια κάνει.Δυστυχως ήταν πεταμένα 600 ευρωπουλάκια...

Link to comment
Share on other sites

@electrical_salonika

Ο έλεγχος για επιδοτήσεις κτλ συνήθως γίνεται κατόπιν συνεννόησης ώστε να είναι στο γραφείο σου και να μην έρθουν τζάμπα.

 

Ο έλεγχος από την εφορία γίνεται απροειδοποίητα. Μπαίνουν κάποιοι μέσα και χαίρεσαι, καινούργιοι πελάτες λες από μέσα σου. Σου λένε ποιοί είναι και ελπίζεις να πάνε όλα καλά.

Δεν κόβουν πάντα πρόστιμο αλλά αν θέλουν μπορούν πάντα να βρουν κάτι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Μακρυά από ZWCAD είναι άθλιο με τα tiff.Ότι tiff με χάρτη 1:5000 ή ορθοφωτοχάρτη έχω βάλει πάνω αργεί υπερβολικά να το διαχειριστεί.Το pan γίνεται...άστα να παν..χαχα

Ακόμα και η καινούργια έκδοση 2011 τα ίδια κάνει.Δυστυχως ήταν πεταμένα 600 ευρωπουλάκια...

 

Ε στείλε μας κάτι τότε να το δοκιμάσουμε. Εμένα δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Ε στείλε μας κάτι τότε να το δοκιμάσουμε. Εμένα δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα πάντως.

 

Μήπως δεν χρησιμοποιείς εικόνες στα σχέδια σου;Γιατι αυτό που λέω το έχει παραδεχθεί η ίδια η εταιρία μέσω του φόρουμ της που έκανα ερώτηση.

Παρόλα αυτά θα σου στείλω ενα tiff απο αυτά που χρησιμοποιώ να μου πείς αν εσένα το δουλεύει καλα.

στείλε μου το mail σου μονο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.