Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ψυχρή σύντηξη υδρογόνου


alej

Recommended Posts

Η ειρωνια δεν βοηθαει νομιζω, το να μιλας ειρωνικα οταν δεν μπορεις να εκφερεις καποιο αλλο επιχειρημα αλλο δειχνει απο αυτο που νομιζεις οτι προβαλεις.

 

Λες να μην το εχω διαβασει; Δεν ειδα κατι σαν αυτο που περιγραφεις, ισως η χαμηλη νοημοσυνη μου να μην μου επιτρεπει να το "δω", θες να με βοηθησεις με το να μου υποδειξεις το σημειο που πρεπει να εστιαστω;

 

 

 

Ποιό COP μωρέ, θα τρελαθούμε τελείως;

Έχουμε βαρεθεί τόσους μήνες με αυτές τις αηδίες, κόψτε το σπαμ και σοβαρευτείτε.

Δεν μας φτάναν τα ελοχίμ και τα νεφελίμ, έχουμε τώρα τον δευκαλίωνα με τους οπαδούς του...

 

 

 

 

Κόπιασε λοιπόν λίγο μπας και βρεις την αλήθεια. Ξεκίνα μελετώντας τα μηνύματα αυτού του νήματος, που προφανώς θεώρησες ανούσιο να τα διαβάσεις.

 

 

 

 

Ε, ναι, έχουν γραφεί ήδη... Οπότε -όπως είπαμε- μπες στον κόπο να διαβάσεις τι έχει γραφεί σε αυτό τον νήμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

...πιστευω οτι αυτη τη στιγμη εχουν επιτυχει COP γυρω στο 6, ενω ας πουμε η Δευκαλιων σε καποια παλια τεχνικα φυλαδια εδινε 48, το 48 ηταν υπερβολικο.

 

O Rossi στο πείραμά του το υπολόγισε ίσο με 6.37. Αλλά υπέθεσε ότι η τάση του ηλεκτρικού ρεύματος ήταν 220 V.

Link to comment
Share on other sites

Η ειρωνια δεν βοηθαει νομιζω,...

 

Δεν νομίζω πως υπάρχει ειρωνεία.

Αντίθετα υπάρχει σαφέστατη διατύπωση για σκοπιμότητα, παραπλάνηση κοινού, πιθανά απάτης με βάση την προϊστορία των ιδεατών αυτής της πατέντας και πολλά άλλα.

Που είδες την απλή ευγενική ειρωνεία, όταν είναι καταγγελία για απάτη?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Didonis

Αναφερομουν σε μυνηματα σχετικα με νεφελιμ και αλλα σχετικα. Νομιζω οτι εσεις συγκεκριμενα δεν απαντησατε με αυτο το υφος οποτε και προφανως αυτη μου η διαπιστωση δεν σας αφορα.

 

Για τα υπολοιπα..η ιστορια θα δειξει οπως παντα στο τελος του δρομου, τι ηταν αληθεια και τι ψεμα και πιστευω αυτο να γινει συντομα. Πιστευω στο καλυτερο αν και οι ενδειξεις ΠΡΑΓΜΑΤΙ ειναι θολες και παραπεμπουν σε τακτικες Scam, ομως ειναι σαν ενα μισογεμισμενο ποτηρι νερο, αλλοι το χαρακτηριζουν μισοαδειο και αλλοι μισογεματο. Λεω μεσα μου δεν μπορει, τοσοι το "ειδαν", τοσοι "ασχοληθηκαν" καποιος απο αυτους δεν θα εβγαινε να πει οτι ειναι μια απατη;

Και βλεπω και αναφορες απο επωνυμους επιστημονες που ειναι θετικες, δεν μπορει..κατι υπαρχει εδω!

 

υγ. το ξαναλεω μην το μπερδευουμε Αλλη η ομαδα Rossi αλλη η Δευκαλιων. Εχετε δει τα μελη του ΔΣ της Δευκαλιων; Ειναι δημοσιευμενα στο ΦΕΚ ιδρυσης τους

 

Δεν νομίζω πως υπάρχει ειρωνεία.

Αντίθετα υπάρχει σαφέστατη διατύπωση για σκοπιμότητα, παραπλάνηση κοινού, πιθανά απάτης με βάση την προϊστορία των ιδεατών αυτής της πατέντας και πολλά άλλα.

Που είδες την απλή ευγενική ειρωνεία, όταν είναι καταγγελία για απάτη?

Link to comment
Share on other sites

ομως ειναι σαν ενα μισογεμισμενο ποτηρι νερο, αλλοι το χαρακτηριζουν μισοαδειο και αλλοι μισογεματο.

 

Καλε μου κυριε η επιστημη οπως θα επρεπε να γνωριζετε στηριζεται σε ΔΕΔΟΜΕΝΑ, τι δουλεια εχουν τα ποτηρια

και αυτες οι αηδιες? Ψυχρα, σκληρα επιστημονικα δεδομενα! Και διαολε μαυρε εχουν γινει πολλες μελετες και

προσομειωσεις για την λεγομενη ψυχρη συντηξη και υπαρχει ενα συμπερασμα οτι δεν μπορει να λαβει χωρα!

Αν δεν μπορειτε να αντιληφθειτε οτι μια τεχνολογια οπως η θερμη συντηξη θελει απειρα δις για να αναπτυχθει

ο πρωτος πειραματικος αντιδραστηρας και αυτοι οι κυριοι υποστηριζουν οτι καταφεραν με μερικα χιλιαρικα αντε λιγα μυρια να

αναπτυξουν την ψυχρη συντηξη ε με ολο τον σεβασμο τα ποτηρια με το νερο σας κρυβουν την θεα...

 

Και βλεπω και αναφορες απο επωνυμους επιστημονες που ειναι θετικες, δεν μπορει..κατι υπαρχει εδω!

 

Τι ειδαν τοσοι και τοσοι επιστημονες??? Αν πραγματι οι τυποι καταφερναν εστω να δημιουργησουν αμφιβολιες οτι

ΙΣΩΣ η ψυχρη συντηξη μπορει να λαβει χωρα θα ειχαν δημοσιευσεις στο science η στο nature και θα παραμιλαγε

ολοκληρη η επιστημονικη κοινοτητα!!! Εχετε το δικαιωμα να λετε την αποψη σας κλπ αλλα ιστοριουλες του στυλ

μας ψεκαζουνε, η Ελλαδα εχει πετρελαια αξιας 100 τρις ε μας ανεβαζουν την πιεση και εχουμε φτασει και μια α ηλικια!

Edited by MScEng
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και τοτε αυτοι γιατι ασχολουνται;

Συγκαταλεγεται και αυτο το "ιδρυμα" στους απατεωνες ή ψυχανεμισμενους;

 

http://technologygat.../lenr/lenr.html

 

Καλε μου κυριε η επιστημη οπως θα επρεπε να γνωριζετε στηριζεται σε ΔΕΔΟΜΕΝΑ, τι δουλεια εχουν τα ποτηρια

και αυτες οι αηδιες? Ψυχρα, σκληρα επιστημονικα δεδομενα! Και διαολε μαυρε εχουν γινει πολλες μελετες και

προσομειωσεις για την λεγομενη ψυχρη συντηξη και υπαρχει ενα συμπερασμα οτι δεν μπορει να λαβει χωρα!

Edited by santon
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ωωω... !

 

Ε, τώρα, αλλάζει το πράγμα... Αφού δημοσιεύτηκε στο ΒΗΜΑ!

 

Η αλήθεια είναι ότι από την εποχή που διάβαζα αστυνομικά μυθιστορήματα σε εφημερίδες (δεκαετία του '80) το επίπεδο έχει ανέβει αφάνταστα... Σταχυολογώ:

 

 

Το 1751 ο γερμανός βαρόνος Axel Frederik Cronstedt έψαχνε σε ένα ορυχείο να βρει χαλκό. Αντ' αυτού ανακάλυψε ένα καινούργιο μέταλλο, που το ονόμασε τσαντισμένος «kupfernickel», δηλαδή «χαλκό του Διαβόλου».

 

«Κατά την πειραματική μελέτη της εμβάπτισης διαφόρων μετάλλων σε ήλιο παρατηρήθηκε ότι όσο προσεκτικά κι αν καθαρίζαμε το αέριο εμφανιζόταν επίμονα ακτινοβολία υδρογόνου στην κάθοδο».

Ακολούθησαν δεκάδες άλλοι με όμοιες διαπιστώσεις, σε βαθμό που ο καθηγητής του Πολυτεχνείου της Καλιφόρνιας (Caltech) Robert Millikan δήλωσε λίγο μετά τη βράβευσή του με το Νομπέλ Φυσικής - το 1923 - πως «οι πυρηνικές μεταστοιχειώσεις κατά την ηλεκτρική εκκένωση είναι ένα από τα εξόχως ενδιαφέροντα προβλήματα της σύγχρονης φυσικής

 

ξαφνιάστηκα περίεργα όταν άκουσα τον τεχνικό διευθυντή της Δευκαλίων Γιάννη Χατζηχρήστο να μου λέει - σχεδόν έναν αιώνα μετά - πως

«δεν συζητάμε για πυρηνική ενέργεια αλλά για χημική ενέργεια που προέρχεται από μεταστοιχείωση».

«Δηλαδή τι κάνετε και πώς φθάσατε σε αυτήν;» τον ρώτησα.

«έχοντας διαβάσει όλη τη βιβλιογραφία των πυρηνικών αντιδράσεων χαμηλής ενέργειας (LENR)», μου είπε ο κ. Χατζηχρήστος, «αποφασίσαμε πως έπρεπε να δοκιμάσουμε αυτό που δεν είχε σκεφθεί κανένας άλλος. Φτιάξαμε μια ολότελα δική μας νέα μέθοδο, που επιτρέπει τη σύντηξη του υδρογόνου με το νικέλιο σε απόλυτα ελεγχόμενες συνθήκες»

 

Η εξαγόμενη ενέργεια που είδα από το συγκεκριμένο πείραμα ήταν εξαπλάσια της εισαγόμενης.

«Είναι η τελική;» ρώτησα τον κ. Χατζηχρήστο.

«Εχουμε φθάσει έως και 14πλάσια, αλλά δεν το ρισκάρουμε πριν βεβαιωθούμε ότι οι κεραμικές μονώσεις που χρησιμοποιούμε την αντέχουν» απάντησε.

«Πόσο νικέλιο απαιτείται για καύσιμο;» ξαναρώτησα.

«Τα τρία γραμμάρια που βάλαμε στις 16 Ιουνίου, απ' ό,τι βλέπεις, δεν έχουν εξαντληθεί ως σήμερα (21 Νοεμβρίου) και έχουν την ίδια απόδοση. Το μόνο που χρειάζεται είναι δύο λίτρα υδρογόνο στο εξάμηνο» μου απάντησε ο Αλέξανδρος Ξανθούλης αφοπλιστικά.

 

«Δηλαδή... επιχειρείτε υπεραγωγιμότητα σε μη κατεψυγμένες συνθήκες;» ρώτησα τον Γιάννη Χατζηχρήστο.

«Ακριβώς» μου απάντησε χαμογελώντας...

«Εχουμε συνθήκες υπεραγωγιμότητας στους 340 βαθμούς Κελσίου! Το όλο θέμα ήταν να σπάσουμε το Φράγμα Κουλόμπ και το μόνο που χρειαζόταν ήταν να διανοίξουμε τα κατάλληλα τούνελ.

 

«Μα... τότε δουλέψατε με μαγνητικά μονόπολα!» αντέδρασα ενστικτωδώς.

«Είσαι πολύ διαβασμένος» μου είπε καταφατικά, αλλά παρέμεινε στη συνέχεια σιωπηλός.

«Πείτε μου μόνο αυτό, αν θέλετε: Εχει σχέση η ευρεσιτεχνία σας με το εφετινό Νομπέλ Φυσικής;».

Με κοίταξε έντονα, για να μου πει τελικά:

«Από τους 247 ερευνητές του τομέα που μας επισκέφθηκαν από όλον τον πλανήτη ψάχνοντας το τι κάνουμε, μόνο εσύ το ρώτησες».

 

 

 

«Για εμάς, τους απλούς καταναλωτές ενέργειας, ποιο θα είναι το τελικό όφελος;».

«Οτι αγοράζοντας με 5.500 ευρώ ένα κουτί μισού κυβικού μέτρου των 45 KW θα ξεχάσετε το κόστος ενέργειας του σπιτιού σας» μου απάντησε.

Το μόνο που έμεινε αναπάντητο στον νου μου ήταν πόσο θα ισχύσει η διακηρυγμένη εμμονή της Δευκαλίων στη «μη χρήση της τεχνολογίας της για στρατιωτικούς σκοπούς». Απ' ό,τι έμαθα εκ των υστέρων, μία από τις άδειες χρήσης που της ζήτησαν στον Καναδά ήταν για αξιοποίηση τέτοιας πηγής ενέργειας σε υπερελαφρά τηλεκατευθυνόμενα αεροπλανάκια (UAV). Και τότε θυμήθηκα μία ακόμη στιχομυθία μου με τον τεχνικό διευθυντή της Δευκαλίων:

«Αν υποψιάζομαι σωστά», του είχα πει, «η τεχνολογία σας δεν ανατρέπει απλά την ενεργειακή οικονομία του πλανήτη αλλά επιτρέπει ακόμη και το όνειρο για διαστρικά ταξίδια».

Μου απάντησε:

«Γιατί νομίζεις ότι η NASA ενδιαφέρεται τόσο πολύ για εμάς;».

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Από: http://www.tovima.gr...cle/?aid=486578

Ομως δεν πρόκειται να «δει το θαύμα» κανένας άλλος στη χώρα μας: την επόμενη ημέρα η Δευκαλίων τα μάζεψε κι έφυγε για το Βανκούβερ του Καναδά. Είχε κουραστεί πια να περιμένει αυτό το άψυχο κράτος να της δώσει πλαίσιο λειτουργίας...

 

Τώρα μας έμεινε μόνο να ασχοληθεί και ο Πάσχος Μανδραβέλης στην "Κ" και να κατακεραυνώσει το τελευταίο σοβιέτ, που καταπνίγει την καινοτομία και την επιχειρηματικότητα.

Άτιμη Ελλάδα, τρως τα παιδιά σου...! :lol:

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

Από: http://www.tovima.gr...cle/?aid=486578

 

 

Τώρα μας έμεινε μόνο να ασχοληθεί και ο Πάσχος Μανδραβέλης στην "Κ" και να κατακεραυνώσει το τελευταίο σοβιέτ, που καταπνίγει την καινοτομία και την επιχειρηματικότητα.

Άτιμη Ελλάδα, τρως τα παιδιά σου...! :lol:

 

Γιατί δεν τα τρώει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.