Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόλπα για μη αποζημίωση "οιωνεί" μισθωτών μηχανικών


GRTOPO

Recommended Posts

Συνάδελφοι

 

αναρωτηθήκατε ποτέ γιατί στην Ελλάδα δεν έχουμε μεγάλες εταιρείες και οι λίγες που υπήρχαν έφυγαν. Για να μπορέσεις να πείς οτι εχεις μια βιώσιμη επιχείρηση που παράγει κέρδη τουλάχιστον το 6% της επένδυσης σου θα πρέπει να μπορείς να δεις μπροστά και να καταλάβεις οτι υπάρχει σταθερή και αυξανόμενη ζήτηση. Τώρα με το φορολογικό σύστημα της χώρας, ΦΠΑ, την Εφορία, κλπ θα πρέπει να είσαι τουλάχιστον τρελός για να το κάνεις. Οταν σε δημόσιο έργο με προϋπολογισμό μελέτης ενίσχυσης 88Κ για 3000τμ του 1951 σκάνε 50 γραφεία με έκπτωση μέχρι 50% τί περιμένεις? Σκέψου μισθούς, πάγια, έξοδα κίνησης, νοίκια. Το έχω ξαναδεί το όνειρο στην Αγγλία. Στο τέλος έδιναν την μελέτη σε ΙΝΔΟΥΣ (αντίστοιχο κόστος<6000Ε) και μόνο υπέγραφαν. Γιατί λοιπόν να πάρω τον Ελληνα με 900 αφού έχω τον Ινδό με 50? Οι καιροί έχουν αλλάξει. Στην Ινδία υπάρχουν γραφεία με 1000 μηχανικούς απο ΗΠΑ, Γερμανια, Αγγλία, Ιταλία με Μαστερ και διδακτορικά που για 300Ε τον μήνα κάνουν τα πάντα και καλά.

Link to comment
Share on other sites

Σε οποια εποχη και να ειμαστε ενα ισχυει οτι ο εργοδοτης εκμεταλευεται τον εργαζομενο.

 

οπως ειπα....

Link to comment
Share on other sites

τωρα ειμαι και στην βιοτεχνια του πατερα μου, και πονανε ασχημα οι βιοτεχνιες τωρα και παραλληλα προσπαθω να ξεκινησω παραγωγη ξυλολεβητες μηπως και δουμε φως.....

 

απλα μεχρι να γινουμε Mod φταινε οι mod μεχρι να γινεις αφεντικο φταινε τα αφεντικα. και δεν δεχομαι κρισεις για τα εργασιακα απο ατομα που δεν εχουν δουλεψει και καληψει τις δικες τους αναγκες στο 100% ποτε. 100% οχι ειμαι με τους γονεις και οτι βγαλω τα κανω γουστα....

αν δεν είχες στρωμένη την δουλειά ,του μπαμπά πιθανόν να δούλευες κάπου για 400Ε part time, και να μας τα έλεγες διαφορετικά τώρα. με τον μπαμπά μας ξέραμε και εμείς..:D

Link to comment
Share on other sites

Στην Ινδία υπάρχουν γραφεία με 1000 μηχανικούς απο ΗΠΑ, Γερμανια, Αγγλία, Ιταλία με Μαστερ και διδακτορικά που για 300Ε τον μήνα κάνουν τα πάντα και καλά.

εγώ σας το είπα πως μόνο η γραφειοκρατία θα μας σώσει

διότι άντε ο Γερμανός, Άγγλος, Ινδός να τα βγάλει πέρα μαζ'ί της

μερικοί όμως φαγώθηκαν να απλοποιήσουμε τις διαδικασίες, λες και άμα απλοποιηθούν θα γίνει για τη δική μας ψυχική υγεία

Link to comment
Share on other sites

Γιατί λοιπόν να πάρω τον Ελληνα με 900 αφού έχω τον Ινδό με 50? Οι καιροί έχουν αλλάξει. Στην Ινδία υπάρχουν γραφεία με 1000 μηχανικούς απο ΗΠΑ, Γερμανια, Αγγλία, Ιταλία με Μαστερ και διδακτορικά που για 300Ε τον μήνα κάνουν τα πάντα και καλά.[

 

Αυτά κάποτε τα έλεγα και κοροϊδεύανε μέχρι και σήμερα .

Σήμερα αυτοί που παίρνουν αυτά τα χρήματα στο εξωτερικό δουλεύουνε, ενώ οι δικοί μας κάθονται και τα επικρίνουν ακόμα μέσα από φόρουμ χωρίς να έχουν δουλειά .

Link to comment
Share on other sites

Στην Ινδία υπάρχουν γραφεία με 1000 μηχανικούς απο ΗΠΑ, Γερμανια, Αγγλία, Ιταλία με Μαστερ και διδακτορικά που για 300Ε τον μήνα κάνουν τα πάντα και καλά.

 

Παντως για την Ινδια τα 300 ειναι πολλα λεφτα

Link to comment
Share on other sites

αν δεν είχες στρωμένη την δουλειά ,του μπαμπά πιθανόν να δούλευες κάπου για 400Ε part time, και να μας τα έλεγες διαφορετικά τώρα. με τον μπαμπά μας ξέραμε και εμείς..:D

 

δεν ηξερα οτι πρεπει να τον πνιξω.... για να το παιζω ξανθοπουλος μετα... για αυτο ακριβως εκανα ολομοναχος το συνεργειο με τα μερεμετια στα Σερρας. πληρωνα σπιτι και σπουδες απο το μηδεν. Για να μην μου κουνιουνται κατι τυποι σαν και εσενα...... αν μπορεις καντο. ργω το εκανα. το εκαναν και αλλοι "επαναστατιμενοι" για να δουν και οι ιδοι πως ειναι και να αποδειξουν οτι μπορουν.

Link to comment
Share on other sites

και τα βρηκες σκούρα , και πήγες στην βιοτεχνεία του μπαμπά, και μας το παίζεις και καμπόσος και αφεντικάρα. Επαναλαμβάνω, ετσι ξερουμε και εμεις. κανουμε μια δουλεια και αν δεν μας κατσει έχουμε καβάτζα την βιοτεχνεία ή εταιρεία του μπαμπά και ξαφνικα την βλέπουμε αφεντικά.

Υ.Γ δεν ξαναγράφω, πες οτι θες

Link to comment
Share on other sites

aginor δεν σου είπε κανένας να τον πνίξεις ... (αλλοίμονο)

 

όμως δεν ειναι ωραίο να μιλάς απαξιωτικά για κάποιους που μπορεί να μην έχουν την εκαιρία τη δικιά σου

 

(χωρις να λέω πως όλοι όσοι έχουν την ευκαιρία είναι άξιοι να την εκμεταλλευτούν ή έχουν την όρεξη να συνεχίσουν και να άνε στο επόμενο επίπεδο)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.