Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

Στην Καστοριά όλοι οι εργολήπτες (Διπλωματούχοι-Πτυχιούχοι) στο ΣΠΕΔΕ είμαστε γραμμένοι και είμαστε καλυμμένοι έναντι της απαίτησης του νόμου. Τώρα αν θέλει κανείς να γραφτεί και σε επιπλέον Συλλόγους κανείς δεν τον εμποδίζει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

Καλησπέρα να κάνω και γω μια ερώτηση μετά απο καιρό που παραμένει αδρανές το θέμα και υπάρχουν ερωτήματα που καίνε. 1. τι γίνεται με την καθυστέρηση που κάνει το ΥΠΕΧΩΔΕ να εκδώσει το πτυχίο καταθέσαν τα χαρτιά μου τον Ιούνη του 2010 και δεν έχει κάνει ακόμα κανείς τίποτα....Μήπως κάτι πρέπει να κάνω, να το κυνηγήσω????

Επειτά (2) πιά είναι η τιμή που δίνει η πιάτσα σήμερα για ΜΕΚ β τάξης οικοδομικά και έργα πρασσίνου????

Link to comment
Share on other sites

Highlander, για το 1 έχω μόνο (πιθανή) απάντηση. Εγώ είχα κάνει πέρυσι, Δεκέμβρη 2009, τα χαρτιά μου, και τελικά έλαβα απάντηση, δηλ μου ήρθε το χαρτί τον Ιούνιο. Όταν κατα καιρούς τηλεφωνούσα εκεί μου έλεγαν ότι είχαν απεργίες και διάφορα άλλα τέτοια, και δεν είχαν συνεδριάσει επί 1 τετράμηνο, και είναι πολλά τα θέματα που έχουν μαζευτεί και θα πρεπει να συζητήσουν στην επόμενη συνεδρίαση, κτλ. Πιθανόν να έχει συμβεί κάτι τέτοιο και τώρα....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα να κάνω και εγώ μια ερώτηση έχω κλείσει 4 χρόνια που έχω γραφτεί στους καταλόγους του ΤΕΕ σαν πολιτικός μηχανικός δομοστατικός .

Κάνω τα χαρτιά μου στο ΜΕΠ για να βγάλω εργολαβικό πτυχίο και μου λένε ότι οι δομοστατικοί μηχανικοί δεν μπορούν να βγάλουν εργολαβικό πτυχίο.

Γνωρίζετε κάτι??Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα να κάνω και εγώ μια ερώτηση έχω κλείσει 4 χρόνια που έχω γραφτεί στους καταλόγους του ΤΕΕ σαν πολιτικός μηχανικός δομοστατικός .

 

PanosB,

 

Μάλλον κάτι δεν μας λές καλα... Στο ΤΕΕ γράφεσαι σαν Πολιτικός Μηχανικος, εκτός και εάν εκρεμεί η αναγνώριση τίτλου αλλοδαπής οπότε γράφεσαι ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ σαν δομοστατικος μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,θα ήθελα να ρωτήσω κάτι συνάδελφοι.Είμαι Π.Μ και έχω ΜΕΚ Γ΄τάξης Υδραυλικά και Οδοποιια,Β΄τάξης Οικοδομικά και Λιμενικά και Α΄τάξης Β/Ε.Μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε αν έχω τη δυνατότητα να συστήσω ατομική εργοληπτική επιχείρηση ΜΕΕΠ;Εαν ναι μέχρι ποιά τάξη μπορώ να φτάσω π.χ Α1,Α2,1η κ.λ.π και τι δικαιολογητικά απαιτούνται;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα.Επειδή διαβάζω,διαβάζω και δεν μου λύνονται όλες οι απορίες,έχω να ρωτήσω τα εξής:Είμαι πολιτικός μηχ. μόλις πήρα το ΜΕΚ μου και θέλω να ετοιμάσω τα δικαιολογητικά για Α1 ΜΕΕΠ.Απο όσο ξέρω θέλει :πιστοποιητικό πρωτοδικείου ,φωτοτυπία μεκ,υπέυθυνη δήλωση για το ότι δεν είμαι υπάλληλος κ.τ.λ,τέλος χαρτοσήμου 35,22 ευρώ και διπλότυπο είσπραξης 60 ευρώ.Πρέπει να συμπληρώσω και το έντυπο Α2-1?(Έχω και για αυτό κάποιες ερωτήσεις.)Τί άλλο χρειάζεται?Είμαι απο επαρχία και θα τα στείλω με courier δεν με παίρνει να ξεχάσω κάτι.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.