Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

Καλησπέρα, συνάδελφοι, θα ήθελα να καταθέσω την δική μου εμπειρία σχετικά με την ''κάβα'':

Γράφτηκα στο ΜΕΚ Α' με 3.500.000€ οδοποιία, 800.000€ υδραυλικά και 100.000€ οικοδομικά. Μου είπαν από την Δ15 (ο προιστάμενος συγκεκριμένα) ότι μόλις περάσει 2 ετία λόγω ''υπερβάλλουσας εμπειρίας΄΄ γράφομαι αυτομάτως σε όλα στο ΜΕΚ Β' χωρίς επιπλέον χαρτί εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα

ειμαι πολιτικοσ μηχανικοσ δομικων εργων (ΤΕΙ) στα 3 χρονια απο τη κτηση στου πτυχιου πηρα το εμπειροτεχνικο και δουλεψα με απευθειασ αναθεσεις απο Δημο και Νομαρχια για εργα προυπολογισμου 6.900 και 12120 €. Σημερα κλεινω τα πεντε χρονια πωσ μπορω να εγγραφω στα ΜΕΚ κ ΜΕΕΠ? σε ποια αλλα ταμεια γραφομαι και ποιες ειναι οι ετησιες συνδρομες τους? τελος ειμαι στο ταμειο του ΟΓΑ(πηρα απαλλακτικο απο ΤΕΒΕ) θα πρεπει να γραφτω στο ΤΣΜΕΔΕ?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

 

Με εμπειρία 65.000ε ΟΙΚ σε δ.εργο και εμπειρία επίβλεψης σε ιδιωτικό οικοδομικό έργο (προκύπτει βάσει οικ. αδείας) π/υ π.χ. 600.000ε μπορώ να αναβαθμίσω το ΜΕΚ μου από Α σε Β, για ΟΙΚ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

ειμαι πολιτικοσ μηχανικοσ δομικων εργων (ΤΕΙ) στα 3 χρονια απο τη κτηση στου πτυχιου πηρα το εμπειροτεχνικο και δουλεψα με απευθειασ αναθεσεις απο Δημο και Νομαρχια για εργα προυπολογισμου 6.900 και 12120 €. Σημερα κλεινω τα πεντε χρονια πωσ μπορω να εγγραφω στα ΜΕΚ κ ΜΕΕΠ? σε ποια αλλα ταμεια γραφομαι και ποιες ειναι οι ετησιες συνδρομες τους? τελος ειμαι στο ταμειο του ΟΓΑ(πηρα απαλλακτικο απο ΤΕΒΕ) θα πρεπει να γραφτω στο ΤΣΜΕΔΕ?

 

Tα έχω γράψει όλα μαζεμένα σε προηγούμενες σελίδες. Κάνε ένα κόπο και ψάξε λίγο πίσω και θα λυθούν όλες οι απορίες σου.

Μια επισήμανση μονάχα.

Σε επικοινωνία με το Δ15 θέλανε περίπου στις 20.000ε προϋπολογισμό για την κάθε κατηγορία (ανευ ΦΠΑ εννοείται,αναθεώρησης κτλ).

Επίσης γράφεσαι υποχρεωτικά στο ΤΣΜΕΔΕ,ΤΠΕΔΕ κτλ.

 

Καλησπέρα, συνάδελφοι, θα ήθελα να καταθέσω την δική μου εμπειρία σχετικά με την ''κάβα'':

Γράφτηκα στο ΜΕΚ Α' με 3.500.000€ οδοποιία, 800.000€ υδραυλικά και 100.000€ οικοδομικά. Μου είπαν από την Δ15 (ο προιστάμενος συγκεκριμένα) ότι μόλις περάσει 2 ετία λόγω ''υπερβάλλουσας εμπειρίας΄΄ γράφομαι αυτομάτως σε όλα στο ΜΕΚ Β' χωρίς επιπλέον χαρτί εμπειρίας.

 

Πολύ σωστά.Οι των πανεπιστημίων μετά το πέρας της 5ετίας, μπορούν να γραφτούν κατευθείαν στο ΜΕΚ Β', και να λάβουν το Α2. Βέβαια αυτό με το "υπερβάλλουσας εμπειρίας" = "πλεονάζουσας" (ετσι το αναφέρει ο νόμος) είναι υποκειμενικό,μιας και πουθενά δεν αναφέρονται τα ποσά.

Οπότε είναι προφανώς στην ευχέρεια του προϊσταμένου.

 

Υ.Γ. μα τι απίστευτα ποσά είναι αυτά που έβαλες σαν εμπειρία! κολλητός/οικογενειακή επιχ. ο εργολάβος να φανταστώ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ειμαι νέος Μηχανολόγος μηχανικός και θέλω να βγάλω μελετητικό καθώς και κατασκευαστικό(ΜΕΚ) πτυχιο για δημόσια έργα. Πρέπει να κλείσω πρώτα 3ετία με αποδεδειγμένη εμπειρία ή όχι; Η εμπειρία ισχύει μόνο για το κατασκευαστικό ή και για το μελετητικό;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς ταυτόχρονα να είσαι και μελετητής και κατασκευαστής.

 

Για μελετητικό: 4 χρόνια από την ημερομηνία λήψης του πτυχίου

Για κατασκευαστικό:3 χρόνια από την ημερομηνία εγγραφής στο ΤΕΕ για βαθμίδα Α, ή 5 χρόνια για βαθμίδα Β

 

Περισσότερες πληροφορίες θα βρεις στον οδηγό για νέους μηχανικούς στο site του ΤΕΕ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Θέλω να αλλάξω την μία απο τις δύο κατηγορίες μελετητικού πτυχίου που έχω επιλέξει.

Απο τη Διεύθυνση Μητρώων & Τεχνικών Επαγγελμάτων μου είπαν οτι χρειάζεται:

1)Αίτηση

2)Υπεύθυνη Δήλωση στην οποία συμπληρωματικά θα γράφω οτι δεν έχω υπο εκπόνηση κάποια μελέτη στην κατηγορία την οποιά επιθυμώ να αλλάξω.

3)Παράβολο 60 ευρώ

4)το υπάρχον Μελετητικό Πτυχιο, πρωτότυπο.

 

Γνωρίζει κάποιος αν χρειάζεται κάτι άλλο? Έχει κανείς κάποιο σχετικό πρώτυπο (αίτηση, υπεύθυνη δήλωση), γιατί η ιστοσελίδα τους δεν δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Mετά απο αιώνες ανακάλυψα πως στο εργοληπτικό μου, δεν αναφέρεται ο 2ος νομός που είχα προσθέσει κατα την αίτηση μου.

Τι ενέργειες πρέπει να κάνω; γνωρίζει κανείς επ'αυτού;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.