Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

Μία θα επιλέξεις ως βασική κατηγορία και τις άλλες ως δευτερεύουσες. Δεν παίζει κανένα ρόλο ποια θα βάλεις βασική αφού με το πτυχίο που φτιάχνεις ΜΕΕΠ Α1 θα έχεις δικαίωμα συμμετοχής σε διαγωνισμούς έργων ως 300.000€ ανά κατηγορία (προ αναθεώρησης και ΦΠΑ)

 

ευχαριστώ για την απάντηση

 

το Α1 είναι μέχρι 90.000...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα

 

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος εάν η Δ15 απαιτεί για την στελέχωση ΜΕΕΠ με ΜΕΚ μηχανικού να υπάρχει ελάχιστη αμοιβή στο ιδιωτικό συμφωνητικό; Το ΜΕΚ είναι Β τάξης σε 3 κατηγορίες (Οδοποιία, Κτιριακά, Υδραυλικά) και Α σε Λιμενικά.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

Διάβασα όλες τις σελίδες του θέματος γιατί ενδιαφέρομαι να βγάλω ΜΕΚ Β Τάξης.

Θέλω όμως να ρωτήσω κάποια πράγματα για να δω αν έχω καταλάβει σωστά.

 

Εχω κλείσει πενταετία πρόσφατα και έχω εμπειρία σε δημόσια έργα από το 2008 εως 2011.

 

Οι απορίες μου είναι οι εξής:

 

1)η επικύρωση της αδειας εξασκήσεως την έκανα στο κεπ και οχι στο τεε.Θα το δεχτούν έτσι?

 

2)έχω εμπειρία σε Η/Μ και Β/Ε.Αυτά θα τσεκάρω και στην αίτηση.Χρειάζεται οπωσδήποτε να τσεκάρω και στις εξειδικευμένες εργασίες?

 

3)Η εμπειρια που εχω ειναι η εξής:πχ από 1/02/2008 έως 21/08/2008 :137.627 (ευρώ) Η/Μ και 307.637 Β/Ε

01/09/2008 έως 21/12/2008 : 490.651 Η/Μ και 1.096.751 Β/Ε

κ.ο.κ για τα επόμενα χρόνια μέχρι 31/12/2011

 

Δηλαδή μπορώ να στείλω μόνο αυτήν την εμπειρία και κάποια στιγμή να την αναβαθμίσω σε ΜΕΚ Γ καταθέτωντας την υπόλοιπη?Δηλαδή την υπόλοιπη δεν την καταθέτω παρα μόνο οταν θελήσω να πάρω το ΜΕΚ Γ?

 

Αυτο το λέω γιατι διάβασα το ποστ από εναν συνάδελφο που έλεγε το εξής:

 

"ΠΛΕΟΝΑΖΟΥΣΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ Με την πάροδο δύο ετών από την εγγραφή στην Α ή την Β τάξη ΜΕΚ οι μηχανικοί

(ανεξαρτήτου τίτλου σπουδών) μπορούν να κάνουν χρήση της ευνοϊκής διάταξης περί πλεονάζουσας εμπειρίας με

την προϋπόθεση ότι κατά την εγγραφή στην Α ή στη Β τάξη είχαν καταθέσει εμπειρία που κάλυπτε και την

εμπειρία της επόμενης βαθμίδας π.χ.: εγγραφή στη Β τάξη = 90.000€ + 300.000€ που απαιτείται για ΜΕΚ Γ."

 

Δηλάδη ουσιαστικά αν καταθέσω 390.000 για κάθε κατηγορία θα έχω εξασφαλίσει και την εμπειρία της επόμενης βαθμίδας?

 

Ελπίζω να μου απαντήσει όποιος συνάδελφος γνωρίζει για να στείλω τα σωστά χαρτιά.Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντηση σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

βγήκε το ΜΕΚ και τώρα περιμένω το ΜΕΕΠ.

 

Τι άλλες διαδικασίες χρειάζεται να κάνω από εκεί και πέρα για να μπορώ να συμμετέχω σε δημοπρασίες.

 

 

1)Να γραφτώ σε τοπικό σύλλογο εργοληπτων.

 

2)Πρεπει να ενημερώσω το ΤΣΜΕΔΕ? πρέπει να πληρώσω κάτι επιπλέον ή το ότι πλήρωσα κανονικα πριν από μερικούς μήνες σημαίνει ότι μπορώ να βγάλω ασφαλιστική ενημερότητα.

γιατί η ασφαλιστική ενημερότητα τώρα γράφει ότι ΔΕΝ ειμαι εργολήπτης Δ.Ε.

 

3)Στην ΔΟΥ πρέπει να πάω να τους ενημερώσω?

έχω κωδικό για "υπηρεσίες μηχανικού" αλλά όχι για κατασκευές. Υποθέτω ότι θα χρειαστεί κωδικός για κατασκευές. Όπως θα πρέπει να πάρω μπλοκάκι τιμολόγιο.

Πρέπει να αλλάξω σφραγίδα και να προσθέσω το ΕΔΕ ή αυτό δεν είναι υποχρεωτικό ?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Όταν βγει και το ΜΕΕΠ θα πρέπει να γραφτείς στο ΤΠΕΔΕ, στην ΠΕΔΜΕΔΕ και ενημερώνεις το ΤΕΕ (διπλασιάζεται η εισφορά), όχι το ΤΣΜΕΔΕ. Τώρα δε θυμάμαι κάτι άλλο.

 

Καλό είναι να αλλάξεις και τη σφραγίδα, αλλά είναι νωρίς ακόμα.

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

Και σε τοπική οργάνωση να γραφτεί αρκεί.

 

Εκτός αν δε γραφτεί πουθενά ποτέ, και επισυνάπτει ΥΔ πως δεν οφείλει εισφορές σε σύνδεσμο, εφόσον δεν εχει γραφτεί ποτέ. Βέβαια καλό ειναι να γραφτεί για άλλους λόγους.

 

Νομίζω, πως εχουμε ξανασυζυτήσει καπου, περί τοπικού συνδέσμου και πανελλήνιου συνδέσμου, αν δε με απατά η μνήμη μου.

Link to comment
Share on other sites

βγήκε το ΜΕΚ και τώρα περιμένω το ΜΕΕΠ.

 

Τι άλλες διαδικασίες χρειάζεται να κάνω από εκεί και πέρα για να μπορώ να συμμετέχω σε δημοπρασίες.

 

 

1)Να γραφτώ σε τοπικό σύλλογο εργοληπτων.

 

2)Πρεπει να ενημερώσω το ΤΣΜΕΔΕ? πρέπει να πληρώσω κάτι επιπλέον ή το ότι πλήρωσα κανονικα πριν από μερικούς μήνες σημαίνει ότι μπορώ να βγάλω ασφαλιστική ενημερότητα.

γιατί η ασφαλιστική ενημερότητα τώρα γράφει ότι ΔΕΝ ειμαι εργολήπτης Δ.Ε.

 

3)Στην ΔΟΥ πρέπει να πάω να τους ενημερώσω?

έχω κωδικό για "υπηρεσίες μηχανικού" αλλά όχι για κατασκευές. Υποθέτω ότι θα χρειαστεί κωδικός για κατασκευές. Όπως θα πρέπει να πάρω μπλοκάκι τιμολόγιο.

Πρέπει να αλλάξω σφραγίδα και να προσθέσω το ΕΔΕ ή αυτό δεν είναι υποχρεωτικό ?

βγήκε το ΜΕΚ και τώρα περιμένω το ΜΕΕΠ.

 

Τι άλλες διαδικασίες χρειάζεται να κάνω από εκεί και πέρα για να μπορώ να συμμετέχω σε δημοπρασίες.

 

 

1)Να γραφτώ σε τοπικό σύλλογο εργοληπτων.

 

2)Πρεπει να ενημερώσω το ΤΣΜΕΔΕ? πρέπει να πληρώσω κάτι επιπλέον ή το ότι πλήρωσα κανονικα πριν από μερικούς μήνες σημαίνει ότι μπορώ να βγάλω ασφαλιστική ενημερότητα.

γιατί η ασφαλιστική ενημερότητα τώρα γράφει ότι ΔΕΝ ειμαι εργολήπτης Δ.Ε.

 

3)Στην ΔΟΥ πρέπει να πάω να τους ενημερώσω?

έχω κωδικό για "υπηρεσίες μηχανικού" αλλά όχι για κατασκευές. Υποθέτω ότι θα χρειαστεί κωδικός για κατασκευές. Όπως θα πρέπει να πάρω μπλοκάκι τιμολόγιο.

Πρέπει να αλλάξω σφραγίδα και να προσθέσω το ΕΔΕ ή αυτό δεν είναι υποχρεωτικό ?

 

1ον) Δεν είναι υποχρεωτικό. Αν δε θες δε γράφεσαι και θα προσκομίζεις υπεύθυνη δήλωση ότι δεν είσαι εγγεγραμμένος. Απλά όπως λέει και ο συνάδελφος γράφεσαι για άλλους λόγους.

2ον) Ενημερώνεις ΤΣΜΕΔΕ και προσκομίζεις αντίγραφο του ΜΕΕΠ σου. Ενημερώνεις και το ΤΕΕ για να του δίνεις κάτι παραπάνω σαν εισφορές...

3ον) Συνεννοήσου με το λογιστή σου για το αν χρειάζεται να αλλάξεις ΚΑΔ ή να προσθέσεις.

4ον) Σφραγίδα προαιρετικότατο!

5ον) Σίγουρα θεωρείς μπλοκ ΤΠΥ.

6ον) Κατέβασε τη διακήρυξη τύπου Β και διάβασε Κεφάλαιο Γ άρθρο 23 αναλυτικά για το τί χρειάζεται να προσκομίζεις.

7ον) Άσε το ΤΠΕΔΕ για το 2013, πρώτον γιατί δεν αξίζει για 10 μέρες και δεύτερον γιατί υπάρχει ασάφεια σχετικά με την υποχρεωτικότητα των ταμείων πρόνοιας και ψάχνονται για να το ξεκαθαρίσουν, μετά τις πρόσφατες νομοθετικές αλλαγές.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Aν νομίζεις πως χρειάζεται, να ανεβάσω ενα υπόδειγμα με δικαιολογητικά , Υ.Δ. κτλ, για να σου γίνει πιο ευκολο και κατανοητό, ψάχνοντας τη Διακήρυξη.

 

Μηπως πρεπει να συζητήσουμε καπου, το νέο φασούλι περί γνησίων υπογραφής; Δυστυχώς δεν ασχολήθηκα, και εχω χασει καποια επεισόδια. Βέβαια και σε δημοπρασία που ημουν προχτες, εγινε φασαρία για ακυρώσεις και η ιδια η υπηρεσία δε γνώριζε τίποτε.

 

Υ.Γ. το ΤΠΕΔΕ, συνάδελφε, ουτε ή αλλως θα το πλήρωνε αναγωγικά για τις 10-12 μερες του χρόνου. Αλλα οπως ειπες δεν αξίζει τη χαρτούρα καν.

 

Υ.Γ.2, φτιαξε ενα μικρό σφραγιδάκι (το κλασσικο "εργοληπτικό") για να χωράει σε τσέπη, και σε ολα τα χαρτια που προσκομίζεις. Εγώ πήρα αυτην, http://www.sfragidadiko.gr/el/component/virtuemart/?page=shop.product_details&flypage=flypage_new.tpl&product_id=538&category_id=104

 

Αν και δεν ειναι του παρόντος, υπάρχει ενα σαιτ, (απο κει την πήρα κι εγώ) οπου βαζεις ονλαιν το κείμενο, το διαμορφώνεις, και στην στέλνουν στο σπίτι.

Edited by Kane
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις

 

Κane ευχαριστώ για το ενδιαφερον, εαν δεν σου κάνει κοπο να ανεβασεις ενα υποδειγμα θα ηταν κατατοπιστικο

 

 

πώς ενημερώνω ΤΣΜΕΔΕ, ΤΕΕ?

παω ο ίδιος στα κεντρικά της περιφέρειας ή μπορώ να παω και στο τοπικό παράρτημα της πόλης μου? (στα τοπικα παραρτηματα και του ΤΣΜΕΔΕ και του ΤΕΕ ειναι ενας μονο υπάλληλος)

το αντιγραφο του ΜΕΕΠ πρεπει να ειναι επικυρωμενο σε ΚΕΠ ?

 

η ασφαλιστικη ενημεροτητα του ΤΣΜΕΔΕ για τις δημοπρασιες είναι διαφορετικη απο την ασφαλιστικη ενημεροτητα που υποβαλλουμε για την εκδοση αδειας στην Πολεοδομια?

θα τους ζητησω τηλεφωνικα να μου στειλουν μια νεα ενημερωμενη οπου θα αναφερει οτι ειμαι Εργοληπτης Δ.Ε. ?

 

το ΤΠΕΔΕ πώς το ενημερώνω και το πληρώνω? πάω στα κεντρικά στην Αθηνα?

 

 

ειχα την εντυπωση οτι για τα ΜΕΕΠ ειναι απαραιτητη η εγγραφη σε συνδεσμο ΕΔΕ και ότι μονο για τα νομαρχιακα μητρωα δεν ειναι απαραιτητη η εγγραφη.

 

Επομενως εαν γραφω στον τοπικο συνδεσμο ειναι υπεραρκετο, δεν χρειαζεται να γραφτω και σε καποιον πανελληνιο συνδεσμο.

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Ok, θα ανεβάσω τα πάντα όλα.

 

1) το Τσμέδε, στη περίπτωση μου, ενημερώθηκε απ'το Δ15 (ισως επειδή είμαι ΤΕ και οτι μπορώ να γραφτώ εκει σαν ΕΔΕ).

2) στο ΤΕΕ πηγαίνεις σε ένα παράρτημα τα έγγραφα. Οταν πάρεις το ΜΕΕΠ, θα σου δώσουν και ενα εγγραφο απ'το Δ15, το οποίο το προσκομίζεις σε ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ.

Στα τοπικά θα πάς.

3) Δε γνωρίζω ποιά ειναι αυτή η ενημερότητα που λές, αλλά λογικά δε θα χεις πρόβλημα. Για καλό και για κακό, πάρει μια καινούργια που θα αναφέρει μπλαμμπλαμπλα εργολήπτης δημοσίων έργων. Η πάρτην απ'το ιντερνετ.

4) Στο τπέδε, παρε τηλέφωνο, ειναι εξυπηρετικοί. Ολα τα εγγραφα ειναι αναρτημένα στο σαιτ. Τα κατεβάζεις, τα συμπληρώνεις και τα στέλνεις με φαξ, μαζί με την απόδειξη πληρωμής των 332,76ε σε μια τράπεζα και σου στέλνουν τη βεβαίωση.

Οχι δεν ειναι απαραίτητη, αλλα σε τοπικό εγγράψου. Μπορει να χρειαστείς μια Χ βοήθεια σε κατι. Οταν ασχοληθείς, θα καταλάβεις.

Καποιοι υποστηρίζουν, πως πρέπει να εισια εγγεγραμμένος ΚΑΙ σε πανελλήνιο και αν οχι, βγάινεις άκυρος. Εγώ προσωπικά εχω δεί τετοιες ενστάσεις να απορρίπτονται, καπου εχω κρατημένη μια τέτοια απόφαση, μηπως μου χρειαστεί, γιατί κι εγώ μονο σε τοπικό είμαι γραμμένος.

Ισως ο KF, μπορεί να μας διαφωτίσει περισσότερο...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.