Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

Διάβασα όλες τις απαντήσεις και μπορώ να πώ πώς ξεκαθαρίστηκαν αρκετά πράγματα σχετικά με το ΜΕΚ και το ΜΕΕΠ.

Κάποιος που θέλει να εγγραφεί απευθείας στο ΜΕΚ Β' (έχει συμπληρώσει τα 5 έτη) και δουλεύει ώς συνεργάτης σε Τεχνική Εταιρεία (με μπλοκάκι ΑΠΥ) και όχι ώς υπάλληλος πώς μπορεί να αποδείξει την απαιτούμενη εμπειρία στην κατασκευή Δημοσίων Έργων?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι στην καλή θέληση της εταιρείας που δουλεύεις αν σε έχουν ορίσει επί τόπου μηχανικό τότε αλλάζει το θέμα και μπορείς να πάρεις την εμπειρία 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης (αν το δέχεται η ΤΥ) σε βάζει στα έντυπα ΑΒ πως κατασκεύασες κομμάτι του έργου προς 90.000 (απ'οτι θυμάμαι) και τέλος. Ούτε συμφωνητικά ούτε τίποτε. Αλλά πλέον δύσκολο γίνεται αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Την εμπειρία δηλαδή για την κατασκευή εκτός από την ΤΥ μέσω των εντύπων Α και Β μπορεί να μου την εξασφαλίσει και η τεχνική εταιρεία με κάποια βεβαίωση???

Σε αυτές τις περιπτώσεις χρειάζεται να καταθέσω και κάποιο επιπλέον δικαιολογητικό π.χ. ΑΠΥ, συμφωνητικό κτλ???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eστω Κ/Ξ μεταξυ των εργοληπτ. επιχ.  ΑΑΑ με ΟΙΚ Α1 (και ΟΔΟ Α1) και της ΒΒΒ με ΟΔΟ Α2.

το εργο 150.000,  ΟΙΚ 40.000 και ΟΔΟ 110.000

Στη δηλωση συσταση Κ/Ξ για το εργο δηλωνεται

η ΑΑΑ 100% στα ΟΙΚ

η ΒΒΒ 100% στα ΟΔΟ

 

εαν μετα τη ολοκληρωση του διαγωνισμου και αναδειξη της Κ/Ξ ΑΑΑ-ΒΒΒ ως αναδοχου του εργου,  υπογραφει υπεργολαβικο συμφωνητικο μεταξυ της ΑΑΑ και της ΒΒΒ όπου η επιχειρηση ΑΑΑ θα παρει το 90% των εργασιων ΟΔΟ απο την επιχειρηση ΒΒΒ τοτε μπορει σε αυτη τη περιπτωση το 90% της εμπειριας απο τα ΟΔΟ να παει στην επιχειρηση ΑΑΑ ?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Για να "παρεις" τετοια εμπειρια πρεπει να κανεις κατασκευαστικη κοινοπραξια η οποία να υποβληθει και να εγκριθει απο την υπηρεσια! Σε αυτη την περιπτωση μπορεις να πάρεις νομιζω μεχρι το 75%, το υπολοιπο υποχρεωτικα το παιρνει ο Α2. Τσεκαρε λίγο τον 3669 για την κατασκευαστικη κοινοπραξια.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους!

ήθελα να ρώτησω κάτι διότι έχω μπερδευτεί σχετικά με το ΜΕΚ.

έιμαι απόφοιτος Τει Αθήνας έργων υποδομής το 2008 έιμαι γραμμένος στο νομαρχιακό μητρώο εδώ και 2 χρόνια για έργα 47.000 € + φπα

έχω αναλάβει κάποια μικρά εργα ως απευθείας ανάθεση.

Διάβασα μέσα στο foroum ότι για να πάρω το ΜΕΚ 90.000€ δεν χρειάζεται εμπειρία αρκή να εχώ τα χρόνια

έτσι λοιπόν πήρα τηλέφωνο στο υπουργείο υποδομών και μου έιπαν ότι δεν ισχύει αυτό και ότι χρειάζομαι αποδεδειγμένη εμπειρία περίπου 50.000 € ανά κατηγορία στην οποία θελω να εγγραφώ(λιμενικά , οδοποιια και υδραυλικά) τα οποία και δεν έχω!

Λοιπόν μπορει να μου πεί κάποιος με σιγουριά τι ακριβως τελικά χρειάζεται για τους Τεχνολόγούς για να πάρω το ΜΕΚ?

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.