Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

Εγώ θα σου έλεγα το αντίθετο ότι εσύ ίσως να μην ενδιαφέρθηκες γιατί αν έχεις δουλέψει τέτοια έργα που λες αυτό που χρειάζεσαι είναι απειροελάχιστο

Τέλος πάντων επειδή βλέπω ότι υποτιμάς τα μικρά έργα σου λέω αν δεν βγάλεις Β βγάλε Α και έχεις παραπάνω πιθανότητες να πάρεις έργο της κατηγορίας Α1 παρά Α2

Παντως αν εχεις βεβαιωση ότι ειχες δηλωθει ως επιτοπου μηχανικος

Κάνε μια αίτηση στην υπηρεσία και ζητά να στο πιστοποιήσουν ότι πράγματι ήσουν και κάνεις την αίτηση για ΜΕΚ και ζητάς Β αν σε απορριψουν θα σου δωσουν το Α

Edited by varxo
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτή είναι η σίγουρη λύση. Είναι κρίμα όμως γιατί αυτό θα το έιχα κάνει εδώ και 2 χρόνια. Πέραν αυτού σε παλαιότερες συζητήσεις με σχετικούς, όλοι ήταν βέβαιοι ότι τα πιστοποιητικά εμπειρίας εκδίδονται για τους μηχανικούς που στελεχώνουν το ΜΕΕΠ που πήρε το έργο. Και το ακούω και σήμερα από πολλούς. Είναι κρίμα γιατί όντως η εμπειρία σήμερα θα ήταν υπερπλεονάζουσα του Β.

 

Ξαναρωτάω: Η προσκόμιση συμφωνητικών, τιμολογίων, αντίστοιχων πιστοποητικών αναδόχου, Υ/Δ - Βεβαίωση Υπηρεσίας, Υ/Δ - Βεβαίωση Εργοδότη, δεν θα μετρήσει λέτε? Δηλαδή η ουσία έιναι πως προσδιορίζεται η εμπειρία σε πρωτοεγγραφόμενους.

 

Κάποιος "έξυπνος" λέει : ααα θα σου μετρήσουν τα ποσά από τα τιμολόγια παροχής. (Χαζό - δεν μπορεί ένας μηχανικός που δουλεύει σε εταιρία 6ης τάξης και διαχειρίζεται έργα εκατομμυρίων να πάρει την ίδια εμπειρία με άλλον μηχανικό που δουλεύει σε εταιρία Α1 και διαχειρίζεται εργάκια πλακοστρώσεων και χρωματισμών, δεδομένου ότι και ο ένας και ο άλλος πάνω κάτω τα ίδια τιμολόγια θα χουν κόψει στην 5ετία)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ για την άμεση απάντηση αν και πικράθηκα ιδιαίτερα! Μου φαίνεται αδιανόητο ο Εργοδότης μου (Μεγάλος) τόσα χρόνια να μην είχε προβλέψει για αυτό, δηλαδή να με " πούλησε"! Τι να πώ. Τα πιστοποιητικά εμπειρίας έχουν εκδοθεί και έχουν αποσταλεί και δυστυχώς δεν αλλάζουν. Υ/Δ επί τόπου μηχανικού υπάρχει μοναχά σε ένα έργο. Παρόλα αυτά δεν μπορώ να ζητήσω μια βεβαίωση από κάθε Υπηρεσία ότι ο τάδε Μηχανικός απασχολήθηκε στην επίβλεψη και κατασκευή του κάθε έργου από τότε έως τότε και αντικείμενο εργασιών τόσο? Αντίστοιχα την ίδια βεβαίωση από τον Ανάδοχο? (1)  Κλαίω τη μοίρα μου ρε γ@@$το. Όπως το είπες. στερνή μου γνώση να σε έιχα πρώτα

 

VARXO γιατι δουλειές δεν υπάρχουν και φοβόμουν ότι το Α δεν θα γίνει "ποτέ" Β. Με το Β κατεβαίνεις και σε μια δημοπρασία λίγο πιο σοβαρή. Όντως συμφωνητικά, τιμολόγια κλπ υπάρχουν όλα νόμιμα. Μήπως να στέιλω ένα πακέτο στη Δ15 και να δώ τι μπορούν να κάνουν ή θα πράξουν αυτοβούλως και θα μου βγάλουν Α και θαχω χάσει 2 χρόνια άδικα;

 

(1) Αν η υπάλληλος από την Δ15 που θα χρεωθεί τα δικαιολογητικά δεν δει τον συγκεκριμένο τύπο βεβαίωσης δεν πρόκειτε καν να μπεί στην διαδικασία να το προχωρήσει στην επιτροπή (όταν συνεδριάσει) για πιθανή έγκριση.

Αλλά ακόμα και "παράτυπα" να κάνεις πιστοποιητικά όπως ακριβώς χρειάζονται υπάρχουν δύο "σκόπελοι" που θα πρέπει να ξεπερασθούν.

Ο πρώτος "ο εύκολος" είναι να τα υπογράψει η Υπηρεσία και ο δεύτερος (σχεδόν τοίχος) είναι η υπάλληλος στην Δ15 που κατά την επεξεργασία τους (εισαγωγή στο σύστημά τους - υπολογιστή) θα βρεθεί ότι ήδη υπάρχει η εμπειρία αυτή "χρεωμένη" τόσο στον Ανάδοχο όσο και σε κάποιους άλλους ..... για τα χρονικά διαστήματα.

 

Το παραπάνω ισχύει και για το "ξαναρωτάω" στο τελευταίο σου post.

 

Επίσης η εμπειρία δεν είναι απαραίτητο να εκδίδεται στα ονόματα των στελεχών του ΜΕΕΠ.

Ο μόνος περιορισμός για να πάρει κάποιος μηχανικός την εμπειρία από έργα της "Αλφα Εταιρείας" είναι να μην στελεχώνει αλλης εταιρείας το ΜΕΕΠ.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Έχε υπόψη  σου ότι και οι επιτροπές ΜΕΚ δεν έχουν κάτι στάνταρ .Αν μένεις Αθηνά γιατί δεν κάνεις μια βόλτα να συζητήσεις με κάποιον υπάλληλο .Από το τηλέφωνο όσες φόρες έχω πάρει είναι παρά πολύ εξυπηρετικοί δεν χάνεις κάτι να πας .Γνώμη μου φυσικά έτσι ;

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφοι.

 

georgaleos είσαι ωραίος. κατάλαβα πολύ καλά τι παίζει τώρα με τα πιστοποιητικά! Αντελήφθη πλέον ότι την πάτησα άσχημα. Εις διπλούν χρέωση εμπειρία δεν μπορεί να υφίσταται! (το υποψιαζόμουν)

 

varxo. είσαι επίσης ωραίος για το ότι οι επιτροπές ΜΕΚ δεν έχουν κάτι στάνταρ. οπότε το καλύτερο είναι αυτό που λες. επικοινωνία με του ίδιους κα μάλιστα όπως είπες καλύτερα από κοντά. Ελπίζω να υπάρχει κάποιος τρόπος και για με τον κακομοίρη και θα τον αναζητήσω πρωτίστως από τον Εργοδότη. Πολλές φορές απευθύνθηκα και μουπε μην αγχώνεσαι γιατί θα δέιξεις τα τιμολόγια και θα είσαι εντάξει. Αν όχι καλά να πάθω γιατι συνάδελφοι 5 χρόνια δουλεύω 14-16 ώρες καθημερινά ανεξαιρέτως και Σάββατα επίσης. Δεν το κανα για τα λεφτα αλλά για την εμπειρία. Σαν μηχανικός απέκτησα αρκετή αλλά αν δεν μπορώ να την συμπεριλάβω για το ΜΕΚ τότε άδικα ο κόπος.

Link to comment
Share on other sites

Ακη διαφωνώ ΚΑΘΕΤΑ με την τελευταία σου πρόταση ... εκτός αν δεν κατάλαβα καλά το νόημά της

 

Η εμπειρία, πόσο μάλλον στο εργοτάξιο, είναι μεγάλης αξίας ακόμα και αν "δεν την έχεις σε ΜΕΚ".

Link to comment
Share on other sites

Είναι και το χαίρομαι. Ειδικά σε μεγάλα έργα που στην ηλικία μου και στην Ελλάδα δεν υπήρχε περίπτωση να δώ ούτε με κυάλια πόσο μάλλον να ανλάβω πλήρως την εκτέλεση. Αυτό όμως δεν φαίνεται πουθενά! Νάχω να λέω ότι έκανα και τέτοια έργα? Ποιόν τον νοιάζει? Στόχος μου ήταν και είναι να φανεί κάπου αυτή η εμπειρία για να εχω κάποιο εργαλείο (ΜΕΚ) να εξελιχθώ όσο μπορώ και μόνος μου. Ειδάλλως να βγαζα το ΜΕΚ Α πριν 2 χρόνια και να τόβαζα στο πτυχίο της εταιρίας να παίρνω εμπειρία απο κεί. Δεν το κανα για να κερδίσω 1 χρόνο και να βγω πιο γρήγορα στην πιάτσα μόνος και με λίγο καλύτερο εργαλείο. Έργα με 90.000 είναι ελάχιστα. Είναι μικρός προυπολογισμός για έργο. Ενω ως 300.000  είναι κάπως περισσότερες οι δουλειές και φυσικά πιο σοβαρό αντικείμενο από πλακστρώσεις και μπογιές.

Link to comment
Share on other sites

Akispm  μήπως "τρέχει" κάποιο έργο τώρα στο οποίο δουλεύεις? Εαν ναι, τοτε φροντισε να κανεις τωρα υπευθυνες δηλωσεις εσυ και ο εργοδοτης σου οτι δουλευεις ως επιτοπου το εργο μηχανικος και μετα να συμπεριληφθεις στα εντυπα Α Β.

Οπως σου ειπαν χρειαζεσαι μονο 100.000 εμπειρια.

Μην περιμενεις να ασχοληθει καποιος αλλος απο μονος του. Εσυ πρεπει να το τρεξεις το θεμα

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Ναι τρέχει έργο. Απο το συγκεκριμένο θα πάρω 400.000. Επίσης μπορώ να πάρω και απο προηγούμενα έτη κάποια και εδώ θα ήθελα πάλι τη γνώμη σας. Δεν ξέρω αν το αντελήφθη καλά, αλλά αν κατά την πρώτη εγγραφή για το Β η εμπειρία είναι πλεονάζουσα, τότε αυτή μπορεί να χρησιμοποιηθεί μετά περέλευση 2ετίας και όχι 3ετίας για την αναβάθμιση σε Γ. Άρα για Β όπως προείπατε χρειάζομαι 100.000. Πόσο πλεονάζουσα πρέπει να έχω για να πάω μετά 2 χρόνια σε Γ; (Ώστε να υποβάλλω εξαρχής την σωστή πλεονάζουσα) Κρίμα που αν γνώριζα εξ' αρχής την σωστή διαδικασία τώρα θα είχα πάνω απο 1,5 εκ. και δεν θα το συζητούσαμε καν.

Επίσης στην ως άνω περίπτωση οφείλω εντός της 2ετίας από Β σε Γ να αποκτήσω και επιπλέον εμπειρία; (φρέσκια) ή αρκεί μόνο η πλεονάζουσα; και αν όχι πόσο πρέπει να είναι η πελονάζουσα και πόσο η φρέσκια;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.