Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

μετά θα χρειάζεσαι εμπειρία όχι σαν επιτόπου μηχανικός αλλά σαν κατασκευαστής μην τα μπερδεύεις αν ήταν έτσι όλοι θα βγάζαμε Δ χωρίς κόπο 

δες να βγάλεις πρώτα το ΜΕΚ σου και μετά σκάφτεσαι όλα τα αλλά 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλό είναι τα ποσά να τα επιβεβαιώσεις από την Δ15.

 

Αναβάθμιση από ΜΕΚ Β σε ΜΕΚ Γ με την παρέλευση 3 ετών από την λήψη ΜΕΚ Β για εμπειρία που αφορά κατασκευή ή εξαετία για εμπειρία που αφορά επίβλεψη. Το ποσό εμπειρίας που απαιτείται για εμπειρία από κατασκευή είναι κατ’ ελάχιστο 300.000 € ανά κατηγορία έργου ενώ για εμπειρία απο επίβλεψη το διπλάσιο, 600.000,00 €. Σε περίπτωση που κατά την αίτηση εγγραφής στο ΜΕΚ Α ή απευθείας στο ΜΕΚ Β ή αναβάθμισης από το ΜΕΚ Α στο ΜΕΚ Β έχει κατατεθεί πλεονάζουσα εμπειρία που υπερβαίνει τα παραπάνω όρια η αναβάθμιση στο ΜΕΚ Γ μπορεί να γίνει μετά την παρέλευση 2 ετών από την ημέρα λήψης ΜΕΚ Β.

 

Επίσης έχε στο μυαλό σου ότι για να εγκριθεί η κατάταξη σε οπιαδήποτε τάξη πρέπει να υπάρχει συνεχή ενασχόληση στα απαιτούμενα έτη για την αναβάθμιση και να μην είναι συγκεντρωμένη πχ όλη η εμπειρία των ΟΙΚ που χρειάζεται για την αναβάθμιση σε ένα και μόνο έτος αλλά κατά κάποιο τρόπο "απλωμένη" στα έτη.

 

Επίσης η έννοια της "πλεονάζουσας" δεν ισχύει για την αναβάθμιση σε ΜΕΚ Δ.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Ναι τρέχει έργο. Απο το συγκεκριμένο θα πάρω 400.000. Επίσης μπορώ να πάρω και απο προηγούμενα έτη κάποια και εδώ θα ήθελα πάλι τη γνώμη σας. Δεν ξέρω αν το αντελήφθη καλά, αλλά αν κατά την πρώτη εγγραφή για το Β η εμπειρία είναι πλεονάζουσα, τότε αυτή μπορεί να χρησιμοποιηθεί μετά περέλευση 2ετίας και όχι 3ετίας για την αναβάθμιση σε Γ. Άρα για Β όπως προείπατε χρειάζομαι 100.000. Πόσο πλεονάζουσα πρέπει να έχω για να πάω μετά 2 χρόνια σε Γ; (Ώστε να υποβάλλω εξαρχής την σωστή πλεονάζουσα) Κρίμα που αν γνώριζα εξ' αρχής την σωστή διαδικασία τώρα θα είχα πάνω απο 1,5 εκ. και δεν θα το συζητούσαμε καν.

Επίσης στην ως άνω περίπτωση οφείλω εντός της 2ετίας από Β σε Γ να αποκτήσω και επιπλέον εμπειρία; (φρέσκια) ή αρκεί μόνο η πλεονάζουσα; και αν όχι πόσο πρέπει να είναι η πελονάζουσα και πόσο η φρέσκια;

 

Τα ποσά για πλεονάζουσα εμπεριία κανεις δεν τα ξερει επισημα. Μόνο στο Δ15 τα ξέρουν.

Το θέμα για την αναβάθμιση σε ΜΕΚ Γ' στα 2 χρόνια, ας μην σε απασχολεί και τόσο πολύ. Είναι πολυτέλεια, εαν τα καταφέρεις εχει καλώς.

Αυτό που πρέπει να σε απασχολεί η εγγραφή τώρα σε ΜΕΚ Β'.

 

Επομένως μάζεψε όση περισσότερη εμπειρία μπορείς τώρα για να βγάλεις το ΜΕΚ Β' και βλέπεις τι γινεται μετά απο 2-3 χρόνια. Ετσι κι αλλιως ετοιμάζουν νέο νόμο για τα ΜΕΚ-ΜΕΕΠ και μαλλον θα τα αλλαξουν.

 

Το θέμα για να παρεις τωρα εμπειρία για εγγραφη στο ΜΕΚ Β' είναι οτι χρειάζεσαι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ τα εντυπα Α Β με το δικο σου ονομα. Αλλα για να σου δώσει η υπηρεσία εντυπο Α Β με το δικό σου ονομα, θα χρειαστεί δήλωση επιτοπου το εργο μηχανικου από εσενα και τον εργοδότη.

 

Εχετε κανει δηλωση οτι εισαι  επιτόπου του έργου μηχανικος?

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα ανανεωσα το πτυχιο μου στις κατηγοριες ΟΔΟ, ΥΔΡ και ΟΙΚ απο Β' σε Γ' με χρηση πλεοναζουσας στη διετια. Να μοιραστω και εγω λοιπον την προσφατη εμπειρια μου.

 

Το ΜΕΚ Β' στις παραπανω κατηγοριες το εβγαλα πριν 2 χρονια (στην πενταετια απο τη ληψη αδειας ασκησεως). Κατα την εκδοση ΜΕΚ Β' κατεθεσα εμπειρια 400.000 σε καθε μια απο τις παραπανω κατηγοριες ωστε να μπορω να κανω χρηση της ρυθμισης περι πλεοναζουσας εμπειριας στη διετια. Υστερα απο προσφατη επικοινωνια με το τμημα Δ15 μου ειπαν τα εξης:

- για εκδοση ΜΕΚ Β' εμπειρια 90.000-100.000 σε καθε κατηγορια που ζητειται εγγραφη;

- για εκδοση ΜΕΚ Γ' εμπειρια 250.000-300.000 σε καθε κατηγορια που ζητειται αναβαθμιση μοιρασμενη σε εργασιες διαρκειας τουλαχιστον 1 ετους (οι εργασιες να εχουν γινει σε διαρκεια κατ' ελαχιστο ενος ετους συμφωνα με το πιστοποιητικο εμπειριας);

- για εκδοση ΜΕΚ Γ' υστερα απο 2 χρονια στον ΜΕΚ Β' θα πρεπει κατα την αρχικη αιτηση (για εγγραφη ή αναβαθμιση στο Β') να εχεις αθροιστικα τα παραπανω 2 ποσα, που σημαινει εμπειρια: 340.000-400.000. Βεβαια οσο περισσοτερη εμπειρια τοσο καλυτερα. Εαν υπαρχει επιπλεον εμπειρια που αποκταται κατα τη διαρκεια της διετιας καλο ειναι να σταλει στο ΜΕΚ αν και τυπικα δεν απαιτειται. Λαμβανεται ομως θετικα στην κριση της επιτροπης ΜΕΚ. Το σημαντικο ειναι κατα την εγγραφη στη Β' να εχεις εμπειρια που να υπερκαλυπτει Β' και Γ' μαζι, δηλαδη γυρω στις 400.000 ευρω (πιστοποιημενη σε διαρκεια μεγαλυτερη του ενος ετους).

 

Επισης παρατηρησα οτι οι επιτροπες σχεδιαζουν σχετικα συχνα τελευταια. Εγω εκανα αιτηση για αναβαθμιση με χρηση πλεοναζουσας στις 26 Μαιου και η αναβαθμιση εγινε 4 Ιουνιου (χρονος ρεκορ!).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους,

tsouvi ήσουν κατατοπιστικότατος. Επίσης είναι ανεκτίμητης αξίας το ότι η εμπειρία σου σχετικά με το θέμα είναι πρόσφατη. Επομένως χωρίς πολλά πολλά θα ακολουθήσω τις οδηγίες - περιγραφές σου και θα κατέβω για εγγραφή στο ΜΕΚ ΄Β με με εμπειρία άνω των 400.000 σε κάθε κατηγορία.

 

Paul_Mix επισης σε ευχαριστώ και μάλιστα χαίρομαι ιδιαι΄τερα καθώς και με την δική σου πληροφόρηση επιβεβαιώνεται η διαδικασία. Ναι υπάρχουν δηλώσεις και αποδοχές για επι τόπου.

 

georgaleos Νομίζω βοηθήσατε όλοι στο να βγεί άκρη στο όλο θέμα. Τα ποσά που λέει ο tsouvi τα είχαι ακούσει και εγω από Δ15 πριν 6 μήνες.

 

Varxo Πλέον δεν λειτουργώ με αυτήν την τακτική. (κάνε τώρα αυτό και μετά βλέπουμε) αυτό κατλήγει στο (στερνή μου γνώση να σε έιχα πρώτα)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν μόνο κατώτα όρια στελέχωσης της εργοληπτικής ανά τάξη.

Οχι άνω περιορισμός.

Εννοώ ότι πχ για εργοληπτική με ΜΕΕΠ Α1 χρειάζεται κατ' ελάχιστον 1 ΜΕΚ Α ανά κατηγορία πχ ΟΙΚ.

Το αν εσύ έχεις πχ 1 ΜΕΚ Δ ή 2 ΜΕΚ Α και θέλεις να έχεις την εργοληπτική με ΜΕΕΠ Α1 δεν υπάρχει θέμα, τουλάχιστον από την πλευρά της στελέχωσης της Α1. (οικονομικά καταλαβάινεις ότι υπάρχει)

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν μόνο κατώτα όρια στελέχωσης της εργοληπτικής ανά τάξη.

Οχι άνω περιορισμός.

Εννοώ ότι πχ για εργοληπτική με ΜΕΕΠ Α1 χρειάζεται κατ' ελάχιστον 1 ΜΕΚ Α ανά κατηγορία πχ ΟΙΚ.

Το αν εσύ έχεις πχ 1 ΜΕΚ Δ ή 2 ΜΕΚ Α και θέλεις να έχεις την εργοληπτική με ΜΕΕΠ Α1 δεν υπάρχει θέμα, τουλάχιστον από την πλευρά της στελέχωσης της Α1. (οικονομικά καταλαβάινεις ότι υπάρχει)

 

ίσως να ρωτάει έαν μπορεί να αναβαθμίσει προς τα πάνω ενα ατομικό ΜΕΕΠ με πολλά ΜΕΚ. Εαν ειναι ρωταει αυτό, τότε τα ατομικά ΜΕΕΠ πάνε μέχρι 2ης τάξης.

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση αφορά την αναβάθμιση ενός ατομικού ΜΕΕΠ με προσθήκη ΜΕΚ, οπότε απαντήθηκε και σας ευχαριστώ. :D

 

 

Η επόμενη ερώτηση έχει να κάνει με την στελέχωση.

 

Σύμφωνα με αυτό: http://www.ypexd15.gr/Default.aspx?tabid=71

 

- Ένα Α2 μπορεί να στελεχωθεί από 1 ΜΕΚ Β ή 2 ΜΕΚ Α

 

- Ένα 1ης μπορεί να στελεχωθεί από 1 ΜΕΚ Γ ή 2 ΜΕΚ Β ή 1 ΜΕΚ Β και 2 ΜΕΚ Α.

 

 

Μπορεί το 1ης να στελεχωθεί μόνο με 4 ΜΕΚ Α? (επειδή αναλογικά ίσως ισχύει ότι 1 ΜΕΚ Β = 2 ΜΕΚ Α)

 

Ρωτάω γιατί συγγενής μου (που δεν ασκεί το επάγγελμα και δεν έχει συναίσθηση όλων αυτών) έχει δώσει το ΜΕΚ Α του σε μια 1ης, η οποία τώρα στελεχώνεται από 1 ΜΕΚ Β και 2 ΜΕΚ Α (συμπεριλαμβανομένου του δικού του).

 

Αυτός που έχει το ΜΕΚ Β θέλει να αποχωρήσει και για να μην το "χαλάσει", θα τους "δώσει" 2 ΜΕΚ Α. Εγώ πιστεύω πάντως ότι δεν γίνεται με 4 ΜΕΚ Α...

 

Τι λέτε?

Edited by dimitrispsi
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.