Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΤΣΜΕΔΕ] Ειδική Προσαύξηση


userkkk

Recommended Posts

Όχι, η Ειδική Προσαύξηση ήταν εκεί και την πλήρωνα κανονικά από τη στιγμή της εγγραφής μου στο ΤΣΕΜΕ και μέχρι σήμερα που απαλλάχτηκα.

Πάντα εργαζόμουν ως ελεύθερος επαγγελματίας και όχι μισθωτός. Προφανώς κάτι δεν είχα προσέξει ή κάτι είχα υπογράψει δίχως να δώσω σημασία ή απλά με βρήκαν θύμα...

Link to comment
Share on other sites

Σημείωση...

Η ειδική προσαύξηση μπαίνει υποχρεωτικά, όταν συμπληρώσεις τα 35 ΚΑΙ έχεις 10 χρόνια ασφάλισης στο ΤΣΜΕΔΕ. Πχ εγώ που πέρασα τα 35 γράφτηκα αργά στο ταμείο και δεν έχω ειδική προσαύξηση ακόμη...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Μου αρέσει ότι αυτό το περί 35 το λέτε και με σιγουριά! Θέλετε να σας στείλω δηλαδή φωτοτυπία ταυτότητάς μου και του ειδοποιητηρίου μου για να δείτε ότι δεν είναι έτσι (είμαι 37);

Στα 35 θεωρούμαστε υποχρεωτικά "'ανω 5ετίας". Για να υπαχθούμε υποχρεωτικά στην ειδική προσαύξηση, πρέπει απαραιτήτως να παρέλθει 10ετία από την εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ. Αλλιώς δεν υπάρχει υποχρέωση ειδκής προσαύξησης.

Συμφωνώ. Πρέπει και τα 2 κριτήρια να ισχύουν για να υποχρεωθείς να εγγραφείς στην ειδική προσαύξηση. Έτσι έγινε και σε μένα.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε αν το ίδια (2 κριτήρια) ισχύουν και για την αύξηση των εισφορών (σύνταξης και επικουρικού) τα οποία πάνε από 3,34%->6,67% και από 1,5%->3% αντίστοιχα?

Edited by ikaros
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε αν το ίδια (2 κριτήρια) ισχύουν και για την αύξηση των εισφορών (σύνταξης και επικουρικού) τα οποία πάνε από 3,34%->6,67% και από 1,5%->3% αντίστοιχα?

 

Όχι, αυτά αλλάζουν στην πενταετία (συμπλήρωση 5 χρόνων ασφάλισης στο ΤΣΜΕΔΕ), ανεξαρτήτως ηλικίας.

http://www.tsmede.gr/Portals/0/Entypa/Asfalisi/eisfores/%CE%9D%CE%95%CE%95%CE%A3%20%CE%A4%CE%99%CE%9C%CE%95%CE%A3%20%CE%A0%CE%99%CE%9D%CE%91%CE%9A%CE%91%CE%A3%20%CE%9C%CE%99%CE%A3%CE%98%CE%A9%CE%A4%CE%A9%CE%9D%202013n1_v2.pdf

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αυτά αλλάζουν στην πενταετία (συμπλήρωση 5 χρόνων ασφάλισης στο ΤΣΜΕΔΕ), ανεξαρτήτως ηλικίας.

http://www.tsmede.gr/Portals/0/Entypa/Asfalisi/eisfores/%CE%9D%CE%95%CE%95%CE%A3%20%CE%A4%CE%99%CE%9C%CE%95%CE%A3%20%CE%A0%CE%99%CE%9D%CE%91%CE%9A%CE%91%CE%A3%20%CE%9C%CE%99%CE%A3%CE%98%CE%A9%CE%A4%CE%A9%CE%9D%202013n1_v2.pdf

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα

 

επειδή με τα ασφαλιστικά δε το κατέχω, σε περίπτωση μισθωτού ισχύουν τα παραπάνω ;

εάν ο εργοδότης μου τα καταβάλει, ενώ δεν πληρώ τα κριτήρια (είμαι κάτω των 35 και με λιγότερα χρόνια ασφάλισης), τι πρέπει να κάνω ώστε να τα παίρνω στη τσέπη ; :P

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

 

επειδή με τα ασφαλιστικά δε το κατέχω, σε περίπτωση μισθωτού ισχύουν τα παραπάνω ;

εάν ο εργοδότης μου τα καταβάλει, ενώ δεν πληρώ τα κριτήρια (είμαι κάτω των 35 και με λιγότερα χρόνια ασφάλισης), τι πρέπει να κάνω ώστε να τα παίρνω στη τσέπη ; :P

Link to comment
Share on other sites

Απλά αίτηση για υπαγωγή.....

 

Εδώ την ίδια αίτηση υπογράφουν πολλές φορές αυθόρμητα όσοι δίνουν εξετάσεις στο ΤΕΕ για άδεια άσκησης... :mrgreen:  :mrgreen:

Οι γαύροι πληρώνουν βέβαια κάτι παραπάνω :smile:

 

Ωρε βρήκες δουλειά??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.